Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Artykuły - Bibliotekarz Lubuski

Artykuły

Świebodzińska biblioteka dla dzieci po liftingu

Rok 2020 w świebodzińskiej Bibliotece Publicznej przywitaliśmy uruchomieniem Oddziału dla Dzieci w nowej odsłonie. „Modernizacja” – być może to za duże słowo, którym można określić zmiany, jakie zaszły w placówce. Pracownicy biblioteki mówią raczej o „liftingu”, choć efekt końcowy okazał się całkiem udany

Czytaj więcej: Świebodzińska biblioteka dla dzieci po liftingu

Lubuskie Wawrzyny 2019

27 lutego 2020 roku o godzinie 18.00 w Sali im. Janusza Koniusza w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze odbyła się gala wręczenia Lubuskich Wawrzynów 2019. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz województwa lubuskiego, zainteresowani życiem kulturalnym regionu oraz przede wszystkim nominowani i wyróżnieni w poszczególnych kategoriach konkursu.

Czytaj więcej: Lubuskie Wawrzyny 2019

Czesław P. Dutka (1936-2020) Autor odszedł, dzieło pozostało

DutkaNa początku roku odszedł nieodżałowany prof. Czesław P. Dutka (1936-2020), postać szczególna dla środowiska humanistów. Naukowiec (historyk i teoretyk literatury, metodologii badań literackich i socjologii literatury), nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń studentów, erudyta, utalentowany szachista. Pracownik Politechniki Wrocławskiej, potem Instytutu Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, następnie rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Zapamiętamy Go także jako autora ważnych książek. Omówienie jednej z nich publikujemy poniżej w hołdzie Panu Profesorowi.

Czytaj więcej: Czesław P. Dutka (1936-2020) Autor odszedł, dzieło pozostało

Polonistyczne łamigłówki

polszczyznaDziś pierwszy dzień matur - "na tapecie" język ojczysty. Serwis polszczyzna.pl przygotował inspirujące gry i zadania słowne z języka polskiego. Sprawdźmy, czy dziś podołalibyśmy egzaminacyjnym wymogom? Potyczki językowe można wykorzystać na zajęciach z młodymi czytelnikami.

Czytaj więcej: Polonistyczne łamigłówki

Urodzili się... 9 kwietnia: Charles Pierre Baudelaire

Charles Baudelaire 400x400Zawsze doznawałem dwóch sprzecznych uczuć – strachu przed życiem i zachwytu nad życiem. [Charles Pierre Baudelaire]

Specyficzny, do bólu dosadny, nietuzinkowy „poeta przeklęty”. Czytany z lekką dozą niesmaku, jego książki w pewnych kręgach były zakazane. Dziś mija 199. rocznica urodzin poety.

Czytaj więcej: Urodzili się... 9 kwietnia: Charles Pierre Baudelaire

Biblioteka dla gminy, gmina dla biblioteki

Niniejszy tekst jest streszczeniem wystąpienia, które wygłosiłam na sesji Rady Gminy Zabór. Prezentacja graficznie ilustrowała omawiane treści. Miała na celu promocję biblioteki publicznej, przedstawienie radnym nowej kadencji roli i miejsca książnicy w gminie, jej osiągnięć i wyprowadzenie z tych faktów wniosków odnośnie współpracy na rzecz rozwoju instytucji.

Czytaj więcej: Biblioteka dla gminy, gmina dla biblioteki

Urodziny Norwida 2019

ci24 września 2019 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze hucznie świętowała 198. urodziny swojego patrona. Były życzenia, kwiaty, baloniki, a także symboliczny prezent. Nie zabrakło również tortu. Z tej okazji biblioteka przygotowała szereg propozycji adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko po to, aby przybliżyć mieszkańcom Zielonej Góry twórczość Cypriana Kamila Norwida i uhonorować patrona zielonogórskiej książnicy.

Czytaj więcej: Urodziny Norwida 2019

Audiobook na żywo? Głośne czytanie Dumy i uprzedzenia w mediatece Góra Mediów!

Nie jest tajemnicą, że w mediatece Góra Mediów wszystkie zbiory zapisane są głównie na nośniku danych CD i DVD. Nie jest także tajemnicą, że tutejsze audiobooki cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Jak głosi stara audiobookowa legenda, kto chociaż raz poznał czar książki mówionej, temu trudno jest sięgnąć nie bez wahania po książkę papierową. Chociaż i ta bez wątpienia jest nieśmiertelna. Miło jednak jest posłuchać. I ta właśnie myśl towarzyszyła mi, kiedy postanowiłam, że miło będzie posłuchać Dumy i uprzedzenia Jane Austen. I chociaż w kolekcji Góry Mediów i taki audiobook możemy znaleźć, to wcale nie zamierzałam go wypożyczać. Zwyczajnie w świecie chciałam, abyśmy my, bibliotekarze, przeczytali tę książkę naszym czytelnikom... no, a przynajmniej jej fragmenty.

Czytaj więcej: Audiobook na żywo? Głośne czytanie Dumy i uprzedzenia w mediatece Góra Mediów!

Podsumowanie 20. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. Światło


1Za nami 20. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. Światło. Wzięło wnim udział 180 rysowników, profesjonalistów i amatorów, bowiem konkurs skierowany był do wszystkich, którzy mają satyryczne spojrzenie na świat i talent plastyczny. Napłynęło 487 rysunków z 41 krajów. Grand Prix i kultowa, jak mówią rysownicy, statuetka trafiła tym razem do Krzysztofa Grzondziela z Mysłowic. Przyznano jeszcze trzy nagrody regulaminowe oraz osiem nagród specjalnych.

Czytaj więcej: Podsumowanie 20. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. Światło

Seminaria powiatowe w 2019 roku

 Za nami kolejne seminaria powiatowe zorganizowane dla dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych, powiatów południowej części województwa lubuskiego. W minionym kwartale odwiedziliśmy: Bibliotekę Publiczną w Krośnie Odrzańskim, Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Soli, Bibliotekę Publiczną w Świebodzinie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Papuszy w Żaganiu. Seminaria stały się okazją do spotkań bibliotekarzy następujących powiatów: krośnieńskiego i zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego, nowosolskiego i wschowskiego oraz świebodzińskiego.

Czytaj więcej: Seminaria powiatowe w 2019 roku

Gdzie ta młodzież? W bibliotece!

młodzi„Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga isprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni” (Cecelia Ahern)

Wszystko zaczęło się od feryjnego projektu „Mądrzy Cyfrowi”, w którym Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie wzięła udział. Zadaniem uczestników było wymyślić i opracować projekt, mający na względzie dobro jakiegoś społeczeństwa lub jego części, np. uchodźców, przedszkolaków czy seniorów.

Czytaj więcej: Gdzie ta młodzież? W bibliotece!