Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Dzieci i młodzież w bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”

4Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo", działający przy Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., obchodził swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczystość, w trakcie której nie zabrakło głośnego czytania, zabaw oraz tęczowego tortu. Wysłuchaliśmy też wykładu Marzanny Kuszyńskiej, dyrektora regionalnego Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". Dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia książek Wydawnictwa Zakamarki.

Czytaj więcej...

„Zwierz – czy wszystko o nim wiesz?”

Projekt edukacyjny od pomysłu do...

Zanim narodził się pomysł...

projekt_zwierzZanim narodził się pomysł na projekt edukacyjny dla dzieci „Zwierz – czy wszystko o nim wiesz?", przegadałyśmy ze sobą wiele godzin (autorka artykułu oraz Natalia Kononowicz – pracownik Biblioteki Piotrusia Pana), „przetestowałyśmy" dzieci, książki i same siebie, w końcu nawiązałyśmy współpracę z zielonogórskim schroniskiem dla bezdomnych zwierząt.

Czytaj więcej...

Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności. Pokonferencyjne przemyślenia

16 kwietnia bieżącego roku w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca tematyki literatury dla młodszych i starszych dzieci. Konferencję zorganizowała Pracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Tematem tego naukowego spotkania, które odbyło się właśnie w Muzeum Literatury było: Wypowiedziane i przemilczane. Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności. Tytuł konferencji brzmi trochę przekornie i prowokacyjnie. Zmusza do zastanowienia się o czym tak naprawdę się mówi, a o czym woli się milczeć. Są bowiem zagadnienia „niewygodne”, budzące skrajne emocje, takie, o których ze względów społecznych, politycznych czy moralnych bezpiecznie nie mówić.

Czytaj więcej...

Fascynacja młodzieży literaturą wampiryczną

Wampiry były obecne w kulturze masowej od początków jej istnienia, ale jeszcze nigdy nie stały się główną dominantą i zarazem najbardziej ,,chodliwym towarem”. Takie bowiem określenie często pojawia się w różnych zestawieniach, dotyczących sprzedaży książek, filmów i gier komputerowych, podejmujących powyższą tematykę. Ową popularność i jednocześnie swoistą masowość mitu trafnie podsumował Aleksander Dumas. Stwierdził bowiem, że wampir będzie nam zawsze towarzyszył, dokądkolwiek byśmy się nie udali.

Czytaj więcej...

Subiektywny poradnik, czyli co nowego w seriach wydawniczych dla młodzieży

W ostatnich latach zakup nowości dla bibliotek dziecięcych to nie lada wyzwanie. Z jednej strony duża ilość nowości, ukazujących się co miesiąc, a z drugiej liche środki, które większość bibliotek dziecięcych otrzymuje na ich zakup. Do tego dochodzi jeszcze moda ostatnich lat na wydawanie i czytanie długich serii wydawniczych. Konieczność zakupu kolejnych tomów kontynuacji, powodująca blokadę środków finansowych, sprawia że stajemy się, jako bibliotekarze, coraz bardziej sfrustrowani podczas wyborów lekturowych.

Czytaj więcej...

Andrzejkowe czary

Wróżby czynione w Wigilię Andrzejek przynoszą odpowiedzi na długo oczekiwane pytania. I właśnie 29 listopada w Filii Bibliotecznej w Długiem odbyła się impreza andrzejkowa. Dzieci poznały tradycje andrzejkowe oraz w trakcie trwania zabawy mogły sobie powróżyć za pomocą „magicznej butelki”, kart, kramu z marzeniami, szczęśliwych numerków, „kubków przyszłości” i wielu innych wróżb. Atmosfera czarów i magii udzieliła się wszystkim. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Oby wszystkie andrzejkowe życzenia nam się spełniły.
Jadwiga Matoga

Gdzie są atrakcyjne książki dla młodzieży?

Dzisiejsza młodzież nie wyobraża sobie świata bez telefonów komórkowych czy komputerów, a do książki trzeba ją przekonywać. Wydaje się, że w starszych pokoleniach nadal jeszcze funkcjonuje kult książki (czy raczej słowa pisanego/drukowanego), i nawet gdy nie jest ona czytana, to nie wypada jej tak po prostu wyrzucić – dlatego biblioteki z okazji wiosennych porządków otrzymują tyle książek w darze, wśród których znajdują się np. z dedykacją „Z okazji I Komunii Maciusiowi – Babcia". Smutne, że wnuczek po latach pozbywa się takiego przedmiotu... W każdym razie książka dziś walczy o swój byt, także fizyczny. A jeżeli etap dorastania będzie przebiegał bez książek, zabraknie lekturowego łącznika między dzieciństwem a dorastaniem.

Czytaj więcej...

Wytyczne IFLA dla bibliotek obsługujących młodzież

Na początek przypomnijmy, co to jest IFLA. Ten skrót rozwiązujemy jako: The International Federation of Library Associations and Institutions – Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Instytucji i Bibliotekarskich (www.ifla.org). Ta największa na świecie organizacja skupiająca bibliotekarzy i biblioteki powstała w 1927 roku (w 2007 świętowała 80-lecie swojej działalności).

Czytaj więcej...

„Aktywizacja edukacyjna młodzieży w Mediatece START-META”

altMediateka START–META posiada nowoczesne wyposażenie, dostosowane do oczekiwań użytkowników, a także przestrzeń o charakterze klubowym wraz z czytelnią, skomputeryzowaną z szybkim dostępem do internetu, profesjonalną i rzetelną obsługą, pomagającą w pozyskaniu wiedzy i informacji. Aranżacja wnętrza pozwala na realizowanie działalności kulturalnej w formie warsztatów artystycznych, prezentowania plastyki i twórczości filmowej.

Czytaj więcej...

Planeta 11 - biblioteka dla "młodych klientów"

altPlaneta 11 jest jedną z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Biblioteka została otwarta 3 września 2004 roku. Powstała w ramach projektu „Biblioteki dla Młodych Klientów” Fundacji Bertelsmanna, a celem jej powstania było stworzenie placówki multimedialnej, dostosowanej do potrzeb młodych czytelników. To ze względu na grupę docelową biblioteka ma nowoczesny i nietypowy jak na bibliotekę design, do którego inspiracją było Planetarium znajdujące się w sąsiedztwie wypożyczalni. Jak na młodzieżową bibliotekę przystało, również nazwa jest nietypowa.

Czytaj więcej...