Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Wydarzenia / Relacje / Opinie - Bibliotekarz Lubuski

Wydarzenia / Relacje / Opinie

Audiobook na żywo? Głośne czytanie Dumy i uprzedzenia w mediatece Góra Mediów!

Nie jest tajemnicą, że w mediatece Góra Mediów wszystkie zbiory zapisane są głównie na nośniku danych CD i DVD. Nie jest także tajemnicą, że tutejsze audiobooki cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Jak głosi stara audiobookowa legenda, kto chociaż raz poznał czar książki mówionej, temu trudno jest sięgnąć nie bez wahania po książkę papierową. Chociaż i ta bez wątpienia jest nieśmiertelna. Miło jednak jest posłuchać. I ta właśnie myśl towarzyszyła mi, kiedy postanowiłam, że miło będzie posłuchać Dumy i uprzedzenia Jane Austen. I chociaż w kolekcji Góry Mediów i taki audiobook możemy znaleźć, to wcale nie zamierzałam go wypożyczać. Zwyczajnie w świecie chciałam, abyśmy my, bibliotekarze, przeczytali tę książkę naszym czytelnikom... no, a przynajmniej jej fragmenty.

Czytaj więcej: Audiobook na żywo? Głośne czytanie Dumy i uprzedzenia w mediatece Góra Mediów!

Podsumowanie 20. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. Światło

Za nami 20. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. Światło. Wzięło wnim udział 180 rysowników, profesjonalistów i amatorów, bowiem konkurs skierowany był do wszystkich, którzy mają satyryczne spojrzenie na świat i talent plastyczny. Napłynęło 487 rysunków z 41 krajów. Grand Prix i kultowa, jak mówią rysownicy, statuetka trafiła tym razem do Krzysztofa Grzondziela z Mysłowic. Przyznano jeszcze trzy nagrody regulaminowe oraz osiem nagród specjalnych.

Czytaj więcej: Podsumowanie 20. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. Światło

Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze. Podsumowanie edycji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze od roku 2016 organizuje Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze. Przedsięwzięcie jest przeniesieniem do naszego regionu wzorca salonu literackiego zainicjowanego w 2002 roku przez wybitną aktorkę Annę Dymną, która zaufała Bibliotece Norwida i wyraziła zgodę na jego realizację w Zielonej Górze. Dotychczas mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć najwybitniejszych mistrzów żywego słowa, którzy prezentowali wybrane przez siebie teksty najznakomitszych twórców literatury. Gościliśmy Annę Dymną i Krzysztofa Orzechowskiego, Maję Komorowską, Mariusza Bonaszewskiego, Magdalenę Zawadzką, Jerzego Trelę, Annę Seniuk, Danutę Stenkę, Zdzisława Wardejna, Teresę Lipowską, Joannę Trzepiecińską, Lecha Dyblika, Olgierda Łukaszewicza, Piotra Cyrwusa i Maję Barełkowską, Katarzynę Gniewkowską, Mieczysława Hryniewicza.

Czytaj więcej: Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze. Podsumowanie edycji

Biblioteka na pograniczu. O zbąszyńskiej książnicy słów kilka

Na granicy województwa wielkopolskiego i lubuskiego leży Zbąszyń. Kiedyś wwojewództwie zielonogórskim, kiedyś także w powiecie wolsztyńskim, jeszcze dawniej – miasto graniczne. Atmosfera historycznego pogranicza musi być tu obecna: ludzie mówią, że przejawia się w otwartości mieszkańców na to, co nowe, niesprawdzone, nietuzinkowe. Ludzie z pogranicza muszą być otwarci na zmiany, muszą być odważni. I taka musi być ich biblioteka – skrojona na miarę zbąszyńskich potrzeb. Musi się zmieniać, tak jak jej czytelnicy, ale i inspirować do zmiany, równocześnie dbając o pewną stałość i niezmienność.

Czytaj więcej: Biblioteka na pograniczu. O zbąszyńskiej książnicy słów kilka

„Zróbmy sobie mediatekę!” Ewolucja przestrzeni multimedialnej w Bibliotece Norwida

„Zróbmy sobie mediatekę!” – z takim hasłem ruszył pomysł stworzenia pierwszej w województwie lubuskim wypożyczalni multimedialnej. Był rok 2010, gdy dyrektor Andrzej Buck zdecydował się na przekształcenie pierwszego piętra zielonogórskiej książnicy. We Wrocławiu od dłuższego czasu istniał nowy projekt pod nazwą „Mediateka” – i na wzór tej wrocławskiej miała powstać mediateka w Zielonej Górze.

Czytaj więcej: „Zróbmy sobie mediatekę!” Ewolucja przestrzeni multimedialnej w Bibliotece Norwida

Pięć lat funkcjonowania UKD w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego jako systemu uporządkowania zbiorów

W dobie XXI wieku sprawne wyszukiwanie wiarygodnej i rzetelnej informacji stało się ważną i nieocenioną umiejętnością. W natłoku danych, jakimi dysponuje internet, bardzo trudno trafić na te wartościowe i potrzebne. Precyzyjne i skuteczne przeszukiwanie zasobów bibliotecznych jest istotnym problemem. W kontekście szybko rozwijających się nowych technologii i zasobów cyfrowych, problem ten jest niezmiernie ważny i w przyszłości będzie się pogłębiał.

Czytaj więcej: Pięć lat funkcjonowania UKD w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego jako systemu uporządkowania...

Lubuskie Wawrzyny 2018

28 lutego 2019 roku o godzinie 18 w Sali im. Janusza Koniusza w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze odbyła się gala wręczenia Lubuskich Wawrzynów 2018. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz województwa lubuskiego, zainteresowani życiem kulturalnym regionu oraz przede wszystkim nominowani i wyróżnieni w poszczególnych kategoriach konkursu.

Czytaj więcej: Lubuskie Wawrzyny 2018

Seminaria powiatowe w 2019 roku

Za nami kolejne seminaria powiatowe zorganizowane dla dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych, powiatów południowej części województwa lubuskiego. W minionym kwartale odwiedziliśmy: Bibliotekę Publiczną w Krośnie Odrzańskim, Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Soli, Bibliotekę Publiczną w Świebodzinie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Papuszy w Żaganiu. Seminaria stały się okazją do spotkań bibliotekarzy następujących powiatów: krośnieńskiego i zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego, nowosolskiego i wschowskiego oraz świebodzińskiego.

Czytaj więcej: Seminaria powiatowe w 2019 roku

Mieszkała w Witnicy

26 września Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy odwiedziła Emilia Fietzek z domu Kroll z córkami Dorotą Wächter i Reginą Schweizer. Pani Emilia, dzisiaj mieszkanka Norymbergi, w 1941 roku była uczennicą w obozie dla dziewcząt ulokowanym w majątku Radorf w miasteczku Vietz – dzisiejszej Witnicy. Miała wtedy 14 lat.

Czytaj więcej: Mieszkała w Witnicy

Wesoły świat zwierząt

Zapewne nie każdy wie, że jeden z październikowych tygodni dedykowany jest zwierzętom. Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień ich patrona – św. Franciszka z Asyżu. Dzień ten został ustanowiony w1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności.

Czytaj więcej: Wesoły świat zwierząt

Ubrani w książki

W parkach, na szkolnych przerwach i galeriach gorzowska Biblioteka Pedagogiczna świętowała tegoroczny Tydzień Bibliotek. Podczas majowych imprez świetnie bawili się seniorzy, uczniowie, licealiści, a nawet kilkumiesięczne maluchy.

Czytaj więcej: Ubrani w książki

Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2004-2018

Pasje to niby nic – a twierdzę, że pasje to jednak znaczące działania, których rezultaty są warte publicznego zaprezentowania. Co też uczynili bibliotekarze (czynni i emeryci) z polskich bibliotek wszystkich typów w żarskim Przeglądzie Pasji Twórczych Bibliotekarzy. Łącznie tych odważnych przez te lata było 260 w 15 dorocznych wystawach.

Czytaj więcej: Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2004-2018

Promocja czytelnictwa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze w roku szkolnym 2018/2019

W roku szkolnym 2018/2019 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze podjęła wiele działań zmierzających do popularyzacji czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży. Część z nich wpisuje się w codzienną działalność biblioteki. To m.in. aktualizowane na bieżąco plansze okolicznościowe, na których zamieszczane są plakaty, zdjęcia czy artykuły na temat życia i twórczości pisarzy, zestawienia bibliograficzne, a także zakupy nowości z dziedziny czytelnictwa dzieci i młodzieży

Czytaj więcej: Promocja czytelnictwa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej...

Odkrywanie biblioteki na nowo

Dawno temu w jednym z miast aglomeracji śląskiej

Jestem studentem. Pobudka o 6.00. Muszę się spieszyć, mam o 7.20 autobus do Katowic. Biblioteka Uniwersytecka otwarta jest od 8.00, ale najpierw muszę odnaleźć w katalogu odpowiednie sygnatury i wypisać rewersy. Ostatnio czeka się na książkę tylko dwie godziny. Super! Szkoda, że nie można samemu wejść między regały. Potem znów wyprawa do wydziałów zamiejscowych i ta sama operacja. Dobrze, że dziś biblioteka czynna do 19.00. A może przyjdą zamówione trzy dni temu pozycje z filii w Cieszynie do Biblioteki Śląskiej? Jak nie, to kolejną sobotę przesiedzę wczytelni, na mikrofilmy czeka się dwa tygodnie – to trochę długo. Ech! Budowana jest Krajowa Akademicka Sieć Komputerowa, może kiedyś zawita w bibliotece – pomyślałem.

Czytaj więcej: Odkrywanie biblioteki na nowo