Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Wydarzenia / Relacje / Opinie - Bibliotekarz Lubuski

Wydarzenia / Relacje / Opinie

Wesoły świat zwierząt

Zapewne nie każdy wie, że jeden z październikowych tygodni dedykowany jest zwierzętom. Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień ich patrona – św. Franciszka z Asyżu. Dzień ten został ustanowiony w1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności.

Czytaj więcej: Wesoły świat zwierząt

Ubrani w książki

W parkach, na szkolnych przerwach i galeriach gorzowska Biblioteka Pedagogiczna świętowała tegoroczny Tydzień Bibliotek. Podczas majowych imprez świetnie bawili się seniorzy, uczniowie, licealiści, a nawet kilkumiesięczne maluchy.

Czytaj więcej: Ubrani w książki

Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2004-2018

Pasje to niby nic – a twierdzę, że pasje to jednak znaczące działania, których rezultaty są warte publicznego zaprezentowania. Co też uczynili bibliotekarze (czynni i emeryci) z polskich bibliotek wszystkich typów w żarskim Przeglądzie Pasji Twórczych Bibliotekarzy. Łącznie tych odważnych przez te lata było 260 w 15 dorocznych wystawach.

Czytaj więcej: Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2004-2018

Promocja czytelnictwa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze w roku szkolnym 2018/2019

W roku szkolnym 2018/2019 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze podjęła wiele działań zmierzających do popularyzacji czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży. Część z nich wpisuje się w codzienną działalność biblioteki. To m.in. aktualizowane na bieżąco plansze okolicznościowe, na których zamieszczane są plakaty, zdjęcia czy artykuły na temat życia i twórczości pisarzy, zestawienia bibliograficzne, a także zakupy nowości z dziedziny czytelnictwa dzieci i młodzieży

Czytaj więcej: Promocja czytelnictwa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej...

Odkrywanie biblioteki na nowo

Dawno temu w jednym z miast aglomeracji śląskiej

Jestem studentem. Pobudka o 6.00. Muszę się spieszyć, mam o 7.20 autobus do Katowic. Biblioteka Uniwersytecka otwarta jest od 8.00, ale najpierw muszę odnaleźć w katalogu odpowiednie sygnatury i wypisać rewersy. Ostatnio czeka się na książkę tylko dwie godziny. Super! Szkoda, że nie można samemu wejść między regały. Potem znów wyprawa do wydziałów zamiejscowych i ta sama operacja. Dobrze, że dziś biblioteka czynna do 19.00. A może przyjdą zamówione trzy dni temu pozycje z filii w Cieszynie do Biblioteki Śląskiej? Jak nie, to kolejną sobotę przesiedzę wczytelni, na mikrofilmy czeka się dwa tygodnie – to trochę długo. Ech! Budowana jest Krajowa Akademicka Sieć Komputerowa, może kiedyś zawita w bibliotece – pomyślałem.

Czytaj więcej: Odkrywanie biblioteki na nowo

Najlepsza gazetka szkolna

najlepszagazetkaszkolnaOd 14 lat w Gorzowie odbywa się Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego. Przez ten czas konkurs zmieniał się, przeobrażał, doskonalił swą formułę. Podobnie jak artykuły drukowane w szkolnych gazetkach.

Czytaj więcej: Najlepsza gazetka szkolna

Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wizyta studyjna w niemieckich bibliotekach

Chwila na wspomnienia... a był to ogromny zaszczyt i jednocześnie wyróżnienie, bowiem dane było mi uczestniczyć i reprezentować Gminną Bibliotekę Publiczną wDąbiu, a zarazem województwo lubuskie na seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. W jego ramach odbył się wyjazd studyjny do Austrii i Niemiec, zorganizowany przez Instytut Książki. Blisko 2300 przejechanych kilometrów, ponad 45 bibliotekarzy z 15 województw Polski, godziny rozmów.

Czytaj więcej: Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wizyta studyjna w niemieckich bibliotekach

„#ApetycznaPedagogiczna”, czyli Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze

bibliotekarskiefestiwalekulinarnePomysł na organizację Bibliotekarskiego Festiwalu Kulinarnego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, który zrodził się w 2010 roku, okazał się strzałem w dziesiątkę. Tegoroczna bowiem edycja, pod hasłem „#ApetycznaPedagogiczna”, to już 10. spotkanie z tego cyklu. Grono pomysłodawców – pracowników biblioteki oraz członków Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy PBW w Zielonej Górze, będących entuzjastami ciekawych inicjatyw, nie przypuszczało wtedy, że ta impreza na długo wpisze się w krajobraz obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w lubuskiej książnicy pedagogicznej.

Czytaj więcej: „#ApetycznaPedagogiczna”, czyli Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne w Pedagogicznej Bibliotece...

Biblioteczna przygoda z teatrem

bibliotecznaprzygoda„Bo wteatrze, wteatrze, w teatrze, czarodziejskie jest to, na co patrzę. Gdy się tylko podnosi kurtyna, to od razu czar działać zaczyna” – piosenką Marka Majewskiego zakończył się trzytygodniowy projekt zatytułowany „Teatrzyk Majstersztyk”, który zrealizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu. Wraz z biblioteką magię teatru odkrywały dzieci uczęszczające do Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej im. św. Jana Bosko „Radosna” w Jeninie. Nad całością projektu czuwały jego autorka Katarzyna Chorążyczewska oraz kierowniczka świetlicy „Radosna” Janina Cytlak.

Czytaj więcej: Biblioteczna przygoda z teatrem

O wystawie rzeźby Józefa Cyganka w zielonogórskiej książnicy

W czasie wakacji w Galerii Biblioteki Norwida czynna była wystawa rzeźby Józefa Cyganka. W tym roku minęła 80. rocznica urodzin zielonogórskiego rzeźbiarza. Nieżyjący już artysta znany dojrzalszym pokoleniom Lubuszan, młodszym być może zupełnie obcy. Warto było przypomnieć oryginalną twórczości artysty, którego ukochanym materiałem rzeźbiarskim było drewno. Rzeźby Cyganka doskonale prezentowały się w bibliotecznej Galerii. Mogli je zobaczyć mieszkańcy Zielonej Góry, a także wakacyjni goście. Józef Cyganek należał do tego grona artystów lubuskich, którzy wybrali Zieloną Górę jako swoje miejsce na ziemi, podobnie jak Marian Szpakowski, Klem Felchnerowski, Adam Bagiński, Bożena Cajdler-Gruszkiewicz, Hilary Gwizdała. Widać coś wyjątkowego musiało być w tutejszym klimacie, że tak się działo. Artysta osiadł w Zielonej Górze w 1968 roku i tu mieszkał i tworzył do śmierci w 1997 roku.

Czytaj więcej: O wystawie rzeźby Józefa Cyganka w zielonogórskiej książnicy

Nauka, zabawa, bliskość. Forum Kamishibai w Sulęcinie

W sobotę 26 października 2019 roku delegacja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida wzięła udział w „Nowym Forum Kamishibai – nauka, zabawa, bliskość”. Wydarzenie odbyło się w Sulęcińskim Ośrodku Kultury oraz w Filii w Sulęcinie Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego wGorzowie Wielkopolskim. Organizatorami były: Maja Wilczewska, Kalina Patek, Sulęciński Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim.

Czytaj więcej: Nauka, zabawa, bliskość. Forum Kamishibai w Sulęcinie

„PorozmawiajMY. Proszę!” Ogólnopolska kampania w Bibliotece w Olbrachtowie

W ramach akcji „PorozmawiajMY. Proszę!” biblioteka w Olbrachtowie (filia Gminnej Biblioteki Publicznej Gminy Żary zs. w Bieniowie) zorganizowała międzypokoleniowe spotkanie. Placówka przez dwa tygodnie przygotowywała się do kampanii, której pomysłodawcami były Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacja Kocham Polskę. Książka Nieoczywista Układanka Polska przez ponad 10 dni stała się oczywistą lekturą bibliotekarza, który chciał w ramach jednego spotkania odwołać się do kilku haseł. Podczas przygotowań bezdyskusyjne stało się poruszenie tematu niepełnosprawności, mniejszości, a także zwrotów grzecznościowych. Ichoć do dnia spotkania wydawało się, że wytypowane wątki nie mają wspólnego mianownika, to w trakcie dyskusji okazało się, że wyżej wymienioną problematykę wiele łączy.

Czytaj więcej: „PorozmawiajMY. Proszę!” Ogólnopolska kampania w Bibliotece w Olbrachtowie