Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Aktualności - Bibliotekarz Lubuski

Komunikaty

Czytaj - maluj - pisz

maly_plakat_konkurs_czytaj_maluj_pisz-bezKlub Czytających Rodzin "Przystanek Czytankowo" oraz Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. ogłaszają konkurs plastyczno-literacki dla rodzin z Gorzowa Wlkp. i powiatu gorzowskiego pod nazwą Czytaj -maluj - pisz. Celem konkursu jest promowanie czytania, zachęcenie mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i powiatu gorzowskiego do spędzania wolnego czasu z książką oraz kreatywnego podejścia do książki i podejmowania działań twórczych z książką przez dzieci i dorosłych. Patronem honorowym konkursu jest Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

Czytaj więcej: Czytaj - maluj - pisz

KRAKOWSKI SALON POEZJI

JERZY_TRELA_plakat2Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 15 stycznia 2017 r. (niedziela), godz. 12.00, sala kameralna Filharmonii Zielonogórskiej, na kolejne spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. Gośćmi Salonu będą krakowscy aktorzy Jerzy Trela i Wojciech Trela. W programie: Monologi romantyczne – Cz. I „Wyzwolenie" S. Wyspiańskiego, „Dziady" A. Mickiewicza, fragmenty twórczości C. Norwida; Cz. II „Pan Tadeusz" A. Mickiewicza. Po spotkaniu możliwość zakupu książki Trela Beaty Guczalskiej.

Czytaj więcej: KRAKOWSKI SALON POEZJI

Bibliotekarz Lubuski 2016

BL_wwwZachęcamy do lektury "Bibliotekarza Lubuskiego". Periodyk ukazuje się w przededniu Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Osoby z niepełnosprawnością w bibliotece - inkluzja w świecie informacji i kultury - teoria i praktyka", której także patronuje medialnie. Staje się forpocztą konferencji zwłaszcza w kontekście sprofilowanych artykułów m.in. na temat napisów dla niesłyszących autorstwa doktorantki University College London, Renaty Mliczak, terapeutycznej roli literatury w rozważaniach pisarki Agnieszki Ginko, czy relacji z działań podejmowanych na rzecz specjalnych grup użytkowników przez biblioteki w Krośnie Odrzańskim i Wschowie.

Czytaj więcej: Bibliotekarz Lubuski 2016

LUBUSKIE WAWRZYNY 2016

LubWaw_2016_wwwWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. zapraszają do udziału w 23. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki, 12. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Naukowy oraz 4. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Dziennikarski. Wawrzyn Literacki jest przeznaczony dla autorów związanych z województwem lubuskim, dawnym zielonogórskim lub dawnym gorzowskim (miejsce urodzenia bądź zamieszkania), a także autorów książek wydanych w lubuskich oficynach. Wawrzyn Naukowy natomiast ma na celu promowanie książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej, dotyczących Środkowego Nadodrza lub województwa lubuskiego. Wawrzyn Dziennikarski ma za zadanie promować dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych, twórców najlepszych utworów dziennikarskich – reportaż, publicystyka, esej, felieton, artykuł polemiczny, dyskusyjny i inne gatunki dziennikarskie – odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.

Czytaj więcej: LUBUSKIE WAWRZYNY 2016

Konkurs na ekslibris

wschowa_maleBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie przygotowuje się do obchodów jubileuszu 70-lecia działalności placówki. W związku z tym podejmuje inicjatywy mające upamiętnić to wydarzenie. Jednym z nich jest otwarty konkurs na ekslibris, którym opatrzone zostaną egzemplarze księgozbioru placówki.

Czytaj więcej: Konkurs na ekslibris

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

program_konferencjiNa stronie Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Osoby z niepełnosprawnością w bibliotece - inkluzja w świecie informacji i kultury - teoria i praktyka" dostępny jest szczegółowy program. Znani i lubiani prelegenci, ważne tematy, interesujące warsztaty. 8 i 9 listopada warto być w Zielonej Górze!

http://konferencja.norwid.net.pl/program

Ile lat ma "Bibliotekarz Lubuski"?

BL_80„Bibliotekarz Lubuski" ma długoletnią tradycję. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze zainicjowała wydawanie własnego periodyku w roku 1958. Pismo początkowo ukazywało się jako miesięcznik pt. „Biuletyn Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze". W roku 1959 zmieniono tytuł na „Kultura Lubuska". Pierwszy numer ukazał się jako jednodniówka i wydrukowany został przez Zielonogórskie Zakłady Graficzne.

Czytaj więcej: Ile lat ma "Bibliotekarz Lubuski"?

Biblioteka w Szczańcu w nowej odsłonie!

Infrastruktura_2016_logoGminna Biblioteka Publiczna w Szczańcu realizuje zadanie pn. „Przebudowa obiektu na potrzeby nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczańcu" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Wartość całej inwestycji to 854 998, z czego 641 248,00 stanowi dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 45 000 – finansowy wkład własny oraz 168 750 – rzeczowy wkład własny w postaci obiektu. Realizację zadania zaplanowano do końca 2016 roku. Już intensywnie trwają prace remontowe.

Ranking Bibliotek 2016

ik_2012_logo_maleSamorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy już po raz szósty zostały nagrodzone przez Instytut Książki i "Rzeczpospolitą". Docenieni zostają ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. Przygotowując ranking, rozesłano ponad 2300 ankiet. Uzyskano niemal 806 odpowiedzi. Metodologię rankingu opracowała kapituła w składzie: Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita"; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach - Andrzej Dąbrowski. Podczas gali nagrodzono przedstawicieli samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderów każdego z województw. Najlepszą biblioteką w województwie lubuskim okazała się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu. Na drugim miejscu w województwie i 38. w Polsce uplasowała się Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie. Serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej: Ranking Bibliotek 2016

Pocztówka do Pana Sienkiewicza

Akcja-PocztowkaBiblioteka Pegdagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy i pod patronatem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej koordynuje ogólnopolską akcję "Pocztówka do Pana Sienkiewicza". Akcja trwa od 10 października do końca grudnia 2016 r.

Czytaj więcej: Pocztówka do Pana Sienkiewicza

Kraszewski 2016. Biblioteka w Żaganiu otrzymała dotację!

fotografiaadam_zyworonekzaganlubuskie-0207Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu otrzymała dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2016" w kwocie 24 065 złotych. Cały budżet zadania wynosi 28 734,00 zł, z czego 4 669,00 zł to wkład własny MBP. Środki te przekazane zostały Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach dotacji celowej w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta Żagań. Tym samym żagańska Biblioteka znalazła się w gronie 44 beneficjentów w Polsce, którzy otrzymali dofinansowanie! Projekt MBP nosi nazwę: KSIĄŻKI W KATALOGU ON-LINE BIBLIOTEKI i obejmuje swoim działaniem poprawę standardów funkcjonowania Biblioteki poprzez jej wyposażenie w 6 zestawów komputerowych.

Czytaj więcej: Kraszewski 2016. Biblioteka w Żaganiu otrzymała dotację!