Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Splot wydarzeń kulturalnych w Wolsztynie - Bibliotekarz Lubuski

Splot wydarzeń kulturalnych w Wolsztynie

Początki działalności Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn sięgają 1947 roku. Przez ponad 70 lat bibliotekę spotykały różne koleje losu. Książnica wielokrotnie zmieniała lokalizację swojej siedziby.

 

splotwydarzenkulturowychwolsztynie  Obecnie, poza funkcją wypożyczeń książek, wolsztyńska książnica stanowi centrum społeczno-kulturalne miasta. Odbywają się tutaj promocje książek, spotkania autorskie, a także koncerty. Biblioteka współpracuje z wieloma lokalnymi instytucjami, szkołami czy stowarzyszeniami. Organizuje bądź współorganizuje różnego typu konkursy, wykłady, prelekcje czy warsztaty. Przeprowadza cykliczne zajęcia edukacyjne dla dzieci i lekcje biblioteczne. Przy bibliotece od ponad 10 lat działa Dyskusyjny Klub Książki. Od 1999 roku funkcjonuje Galeria, gdzie prezentowane są obrazy, rysunki oraz zdjęcia istotne dla lokalnej społeczności albo osób związanych z regionem.
  Od 1998 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn prowadzi działalność wydawniczą. Na szczególną uwagę zasługują serie: „Literackie okruchy”, która promuje twórczość młodzieży, mieszkającej w naszym regionie, oraz historyczna „Ocalić od zapomnienia”, w której zaprezentowane są miejsca i losy ludzi związanych z ziemią wolsztyńską, aby utrwalić w świadomości społecznej dzieje naszego regionu.
  Od 1999 roku w bibliotece funkcjonuje sieć komputerowa w całym budynku, a rok później udostępniono internet dla czytelników. Zakupiono również program komputerowy Sowa, służący katalogowaniu księgozbioru. Obecnie biblioteka pracuje na nowoczesnym systemie SOWA SQL. Do dyspozycji czytelników są laptopy, skaner, ksero, odtwarzacz muzyki.
  Starania o środki finansowe na przeprowadzenie remontu i modernizację budynku trwały wiele lat. Pierwszym projektem, który uzyskał akceptację, był ten złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Środki finansowe przeznaczono na termomodernizację. Następnie udało się pozyskać fundusze unijne za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego wramach projektu Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Była to operacja pn. „Remont i termomodernizacja budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn”. Z ogromną pomocą przyszedł Urząd Miejski w Wolsztynie,który przeznaczył dodatkowe środki z budżetu gminy na ten cel.
  Prace rozpoczęły się w 2017 roku. Spektrum działań było ogromne. Ocieplono budynek, wykonano opierzenie i nową konstrukcję dachową wraz z pokryciem. splotwydarzenkulturowychwolsztynie1splotwydarzenkulturowychwolsztynie2Także wewnątrz biblioteki zaszły duże zmiany. Budynek został unowocześniony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstała dodatkowa klatka schodowa, winda i nowe toalety – męska i dla osób niepełnosprawnych.
  Obecnie funkcjonują dwie wypożyczalnie. W pierwszej można wypożyczać najnowszą literaturę piękną oraz czasopisma. Można tutaj skorzystać z komputera wraz z internetem, posłuchać muzyki i napić się kawy. W drugiej wypożyczalni ulokowano literaturę popularnonaukową oraz starsze wydania literatury pięknej. W holu biblioteki znajduje się kącik czytelniczy i półki z bookcrossingiem. Oddział dla Dzieci zachęca ciekawą aranżacją i bogatym księgozbiorem. Znajduje się tam sala i scena, gdzie mogą się odbywać różne wydarzenia kulturalne.
  W odnowionym budynku wyraźnie połączono nowoczesność i tradycję, kulturę oraz historię tego miejsca, jako część historii Wolsztyna. Do przeszłości nawiązuje archiwalne zdjęcie na ścianie holu, które przedstawia Wolsztyn w czasie I wojny światowej wraz z przestrzenią, gdzie obecnie znajduje się budynek biblioteki. W drugiej wypożyczalni splotwydarzenkulturowychwolsztynie3na ścianie znajduje się zdjęcie z 12 kwietnia 1929 roku z dnia otwarcia tego budynku, wówczas elektrowni miejskiej. Natomiast pod tą tapetą, wposadzce, wyeksponowano autentyczny fundament jednej z maszyn dawnej elektrowni. Wzory na podłodze i drzwiach Oddziału dla Dzieci symbolizują Splot Wydarzeń Kulturalnych.

Zespół BPMiG Wolsztyn