Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Podsumowanie 20. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. Światło - Bibliotekarz Lubuski

Podsumowanie 20. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. Światło

Za nami 20. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. Światło. Wzięło wnim udział 180 rysowników, profesjonalistów i amatorów, bowiem konkurs skierowany był do wszystkich, którzy mają satyryczne spojrzenie na świat i talent plastyczny. Napłynęło 487 rysunków z 41 krajów. Grand Prix i kultowa, jak mówią rysownicy, statuetka trafiła tym razem do Krzysztofa Grzondziela z Mysłowic. Przyznano jeszcze trzy nagrody regulaminowe oraz osiem nagród specjalnych.

 

I nagroda – Magdalena Wosik (Polska)
II nagroda – Mojmir Mihatov (Chorwacja)
III nagroda – Werner Rollow (Niemcy)

miedzynarodowykonkurskarkaturyNAGRODY SPECJALNE
Trayko Popov (Bułgaria) – nagroda ufundowana przez Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie
Constantin Ciosu (Rumunia) – nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie
Henryk Cebula (Polska) – nagroda ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry „Winnica”
Hristina Belousova (Uzbekistan) – nagroda ufundowana przez Zielonogórski Ośrodek Kultury
Luc Vernimmen (Belgia) – nagroda ufundowana przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze
Jacek Majcherkiewicz (Polska) – nagroda ufundowana przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Zielonej Górze
Sławomir Łuczyński (Polska) – nagroda ufundowana przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Zielonej Górze
Anna Damicz-Wejs(Polska) – nagroda ufundowana przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Zielonej Górze

  Impreza finałowa z udziałem laureatów odbyła się w ostatnią sobotę września ubiegłego roku. Miłośnikom rysunku satyrycznego przy okazji jubileuszowej edycji trafiła się wspaniała gratka – dwa katalogi. Jeden to doroczny katalog pokonkursowy, drugi to podsumowanie wszystkich 20 edycji imprezy, zawierający fotokronikę konkursu oraz przegląd zdjęć nagrodzonych prac na przestrzeni ponad 30 lat.
  Ostatnim akordem jubileuszowej edycji jest trwająca w Muzeum Karykatury w Warszawie pokonkursowa wystawa. Uroczysty wernisaż odbył się 14 marca br. Oprócz zielonogórskiej wystawy Światło Muzeum gościło Rysunki z Belgii przygotowane przez European Cartoon Center Kruishoutem Belgium. Tego wieczoru przybyli wsilnej reprezentacji belgijscy rysownicy i dyplomaci. Nie zabrakło także organizatorów zielonogórskiego konkursu oraz członków Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W klimatycznych wnętrzach uczestnicy miedzynarodowykonkurskarkatury1wernisażu mieli okazję obejrzeć obie wystawy, porozmawiać z artystami oraz spróbować belgijskich czekoladek. Wielką atrakcją wieczoru było podpatrywanie artystów podczas ich pracy. Znani także w Zielonej Górze artyści, m.in. Luc Vernimmen, improwizowali na oczach uczestników wernisażu, w efekcie czego powstały zabawne rysunki. Obie wystawy można oglądać do końca maja.
  A tymczasem ogłoszony został 21. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tym razem jedynym organizatorem przedsięwzięcia jest zielonogórska książnica. Od prostych tematów, takich jak: książka, muzeum, radio, prasa, zamek, poprzez bardziej skomplikowane jak: sztuczna inteligencja, media społecznościowe, w tym roku przyszedł czas na teatr. Mamy nadzieję, że temat spodoba się rysownikom. Wbrew pierwszemu wrażeniu i prostocie okazuje się wieloznaczny i wręcz symboliczny dla naszych czasów, w których prawda kryje się często za wieloma maskami. Teatr otacza nas zewsząd. W życiu, polityce, w kontaktach międzyludzkich, w przyrodzie. I jak tu tego nie „obrysować”? Na rysunki czekamy do końca maja.

Maria Radziszewska