Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Julka, dziewczyna z biglem - Bibliotekarz Lubuski

Julka, dziewczyna z biglem

19 marca w ramach projektu „Poznaję siebie” zaprosiliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach Anetę Wojciechowską – autorkę książki Julka, dziewczyna z biglem. Licznie przybyli do nas uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach. Była też ich koleżanka – tytułowa bohaterka książki. Dodatkowo w spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach. Dzieci czytały fragmenty książki, miały okazję wzajemnie się poznać ispędzić wspólnie czas.

 julkadziewczynazbilgemKsiążka A. Wojciechowskiej jest zbiorem różnych opowieści z życia „zwyczajnych – niezwyczajnych”, jak mówi o swoich podopiecznych autorka. Są to zabawne, wzruszające historie z ich codziennego życia. Aneta Wojciechowska – terapeutka, oligofrenopedagog oraz laureatka Brązowego i Srebrnego Krzyża Zasługi za Pracę Terapeutyczną na rzecz Osób Niepełnosprawnych nadanych przez Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego – od ponad 20 lat pracuje z dziećmi z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach. Jak mało kto zna ich radości i smutki. Jej książka jest prezentem urodzinowym dla Julki – dziewczynki, która urodziła się z porażeniem mózgowym czterokończynowym i jeździ na wózku. „To historia o dziewczynie, która nauczyła mnie, czym jest miłość bezwarunkowa i bezinteresowna” – czytamy we wstępie do książki Julka. Główna bohaterka ma już skończone 18 lat, jest pogodną, szczęśliwą dziewczyną, która ma swoje marzenia i zwyczaje, która pokonuje każdego dnia wyzwania, jakie stawia przed nią życie, a przy tym wszystkim może liczyć na pomoc swojej ukochanej mamy – Edyty i mamy nr 2 – swojej nauczycielki, Anety. Książka wzrusza już od pierwszych stron. Jest wspaniałą opowieścią o dzieciach, które uczą się w Zespole Szkół Specjalnych wŻarach, o ich wzajemnych relacjach, codzienności. Zysk ze sprzedaży książki przeznaczony jest wyłącznie na potrzeby uczniów ZSS w Żarach  Projekt potrwa do czerwca 2019 roku i jest wspólną inicjatywą Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Zespołu Szkół Specjalnych.

julkadziewczynazbilgem1Krótko o projekcie: Poznaję siebie – warsztaty z elementami biblioterapii i arteterapii dla uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach

Projekt jest skierowany do dzieci ze szkół specjalnych. Zadanie przewiduje pięć spotkań z dziećmi w wieku 7-12 lat z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przeprowadzenie warsztatów z elementami biblioterapii i arteterapii nie tylko zintegruje uczniów z różnych klas, ale też wpłynie pozytywnie na ich możliwości poznawcze, rozwój i psychikę. Zadanie przewiduje od jednego do dwóch spotkań w miesiącu, w okresie od marca do czerwca 2019 roku.

Agnieszka Machej

julkadziewczynazbilgem2