Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Lubuskie Wawrzyny 2020 - Bibliotekarz Lubuski

Lubuskie Wawrzyny 2020

149806376 3984325828252541 1113042538996555041 oJuż w ten czwartek dowiemy się, kto sięgnie po 27. Wawrzyn Literacki, 16. Wawrzyn Naukowy i 8. Wawrzyn Dziennikarski. Z tej okazji warto przypomnieć sobie, jak to wszystko się zaczęło!
Historia Wawrzynów sięga bowiem 1994 roku, kiedy to Alfred Siatecki , ówczesny sekretarz Gazety Lubuskiej , zainicjował powstanie regionalnego konkursu wyłaniającego najlepszą książkę roku, skierowanego do pisarzy środkowo-zachodniego obszaru Polski. Pomysł ten wcieliła w życie Maria Wasik, która pełniła w tamtym czasie funkcję dyrektorki zielonogórskiej książnicy.
Wokół idei skupiono wielu istotnych zwolenników w postaci współorganizatorów finansowych i donatorów, ponieważ sam oddział Związek Literatów Polskich Oddział Zielona Góra  nie był w stanie prowadzić tego rodzaju imprezy, głównie z uwagi na brak w jego strukturze księgowości, odpowiedniego lokalu, a także wyposażenia. Do idei przyznawania nagrody pisarskiej dołączyli najważniejsi przyszli mecenasi – dr Andrzej Toczewski, ówczesny dyrektor Wydziału Kultury i Sportu w Urzędzie Wojewódzkim, Edward Mincer – wtedy wiceprezydent Zielonej Góry i Mirosław Rataj – redaktor naczelny „Gazety Lubuskiej”. Zadaniem dwóch pierwszych urzędów było zabezpieczyć środki na nagrody pieniężne w dwóch kategoriach literackich w wysokości średniej krajowej pensji, natomiast gazeta miała ufundować złote listki wawrzynu i zadbać o prezentację nagrodzonych książek roku oraz promocję autorów. Obowiązkiem biblioteki było z kolei zapewnienie techniczno-organizacyjną strony uroczystości.
 
Ile zgłoszeń napłynęło do Jury z okazji inauguracyjnej edycji Lubuskich Wawrzynów w 1995 roku? Było ich dokładnie 29 (24 tomiki poezji oraz 5 książek prozatorskich)!
O sukcesie organizacyjnym pierwszej edycji Wawrzynów zadecydował jednak przypadek. Zadziało się tak z powodu przybycia pewnego gościa – ambasadora RP w Berlinie – który zjawił się nieoczekiwanie w towarzystwie ówczesnego wojewody zielonogórskiego. Odwiedziny te naturalnie podniosły rangę imprezy.
Konkurs poszerzył swoją ofertę w 2005 roku, tworząc kategorię naukową, zwaną dalej Wawrzynem Naukowym, który już od samego swojego początku cieszył się dużym zainteresowaniem twórców – w pierwszej jego edycji odnotowano 19 nadesłanych publikacji, a więc tyle samo, ile w przypadku Wawrzynu Literackiego!
Wymogiem, który musiał być spełniony w drodze do sięgnięcia po Wawrzyn Naukowy, było nadesłanie publikacji o tematyce dziejowej regionu lub jego współczesności. Istotną zmianę wawrzynowego bytu przyniósł również rok 2013, bowiem to właśnie wtedy utworzono kolejną kategorię konkursu, tym razem skierowaną do dziennikarzy, którzy mieliby zostać nagrodzeni za najlepsze formy dziennikarskie promujące region – reportaże, publicystykę, eseje, etc.
Kto zapisze się w historii Lubuskich Wawrzynów 2020? Śledźcie profil  WiMBP w Zielonej Górze w ten czwartek o godzinie 18.00!