Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Wyślij rekomendacje do drugiej odsłony Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Bibliotekarz Lubuski

Wyślij rekomendacje do drugiej odsłony Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

labibPrzez ostatnie tygodnie członkowie Stowarzyszenia LABiB wraz z bibliotekarzami z całego kraju analizowali projekt uchwały NPRCz 2.0. W poprzednim artykule przedstawiliśmy plusy i minusy nowego programu, z który będzie wsparciem dla bibliotek w latach 2021-25.

Zachęciliśmy również bibliotekarzy do wyrażenia swoich opinii w ankiecie. Odpowiedziało na nią 835 osób. O wynikach rozmawialiśmy podczas debaty, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich typów bibliotek (publicznych, szkolnych pedagogicznych i naukowych). Dodatkowo otrzymaliśmy wyniki badania przeprowadzonego przez zespół „Biblioteki w Szkole”.

W ten oto sposób udało się wypracować szereg rekomendacji, które prezentujemy Wam w formie edytowalnego dokumentu. Możecie pobrać je na swoje urządzenie, przeczytać i dowolnie edytować. Wszystkie rekomendacje, z którymi się zgadzacie wyślijcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wiadomości wpisując „Konsultacje NPRCz 2.0.” Jeśli chcecie możecie też skorzystać z poczty tradycyjnej i przesłać swój głos na adres: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa.

Dla środowiska bibliotekarskiego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest niezwykle istotny i będzie miał realny wpływ na działalność największej w kraju sieci instytucji kultury,  a także bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Teraz bardzo ważne, aby jak najwięcej bibliotekarzy przekazało swoją opinię do Ministerstwa. Konsultacje to możliwość dla naszego środowiska, aby wypowiedzieć się i wysłać własne uwagi. Im więcej osób zgłosi swoje opinie, im więcej bibliotekarzy weźmie udział w konsultacjach, tym bardziej prawdopodobne będzie, że głos środowiska zostanie wysłuchany.

Co stanie się po zakończeniu konsultacji? Według zapisu z dokumentu ministerialnego:

„W terminie 30 dni od upływu terminu, o którym mowa w ust. 5, podmiot opracowujący projekt przygotowuje sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji, zawierające w szczególności ustosunkowanie się do zgłoszonych uwag wraz z uzasadnieniem, i zamieszcza je na swojej stronie internetowej.”

FORMULARZ DO POBRANIA ZNAJDZIECIE W ZAŁĄCZNIKU DO TEGO ARTYKUŁU (PAMIĘTAJCIE ABY NA GÓRZE WPISAĆ SWOJE IMIĘ I NAZWISKO – BEZ TEGO GŁOS JEST NIEWAŻNY)


 

Monika Schmeichel-Zarzeczna
LABIB