O pożytkach z dwujęzycznych edycji źródłowych - seminarium Biblioteki Narodowej - Bibliotekarz Lubuski

O pożytkach z dwujęzycznych edycji źródłowych - seminarium Biblioteki Narodowej

BNZapraszamy na Otwarte seminarium Biblioteki Narodowej. We wtorek, 25 maja 2021 roku, o godz. 14.00 dr hab. Urszula Kosińska z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi referat O pożytkach z dwujęzycznych edycji źródłowych.

Podstawą materiałową wystąpienia będą wydane w 2017 roku przez dr hab. Urszulę Kosińską, we współpracy z tłumaczkami Krystyną Zaleską oraz Anną Gołębiewską-Bijak, pamiętniki jednego z najważniejszych ministrów Augusta II – Jakuba Henryka Flemminga. Opisują one zdarzenia z początków jego kariery, a zarazem pierwszych lat panowania Wettyna w Polsce (1696–1704). Źródło wcześniej niepublikowane, wykorzystywane w znikomym zakresie i niemal nieznane, zostało zaprezentowane czytelnikom w wersji oryginalnej (francuskiej) oraz w polskim tłumaczeniu. Prezentacja Mémoires stanie się pretekstem do rozważań o koncepcji edycji bilingwicznej, pożytkach z tego płynących, ale też o największych trudnościach związanych z przygotowaniem tekstu i towarzyszącego mu aparatu naukowego.

Bardzo prosimy o zgłoszenie chęci udziału w seminarium pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W odpowiedzi odeślemy link do spotkania, które odbędzie się na platformie MS Teams.

Otwarte seminaria Biblioteki Narodowej to cykl spotkań, których celem jest prezentacja referatów i wyników badań prowadzonych przez jej pracowników, jak i innych specjalistów zajmujących się bibliotekami i książką.

Klauzula informacyjna

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przedstawić swoje badania dotyczące tematów związanych z bibliotekami i książką, do zgłaszania projektów referatów. Propozycje prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..