Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Subiektywny poradnik, czyli co nowego w seriach wydawniczych dla młodzieży - Bibliotekarz Lubuski

Subiektywny poradnik, czyli co nowego w seriach wydawniczych dla młodzieży

W ostatnich latach zakup nowości dla bibliotek dziecięcych to nie lada wyzwanie. Z jednej strony duża ilość nowości, ukazujących się co miesiąc, a z drugiej liche środki, które większość bibliotek dziecięcych otrzymuje na ich zakup. Do tego dochodzi jeszcze moda ostatnich lat na wydawanie i czytanie długich serii wydawniczych. Konieczność zakupu kolejnych tomów kontynuacji, powodująca blokadę środków finansowych, sprawia że stajemy się, jako bibliotekarze, coraz bardziej sfrustrowani podczas wyborów lekturowych.

Stąd pomysł na przegląd nowych serii wydawniczych, które weszły na rynek w ciągu ostatniego roku. W pierwotnej wersji zakładał sprawdzenie i polecenie serii wydawniczych dla III i IV poziomu. Z racji ogromu wydań zawęziłam w artykule tytuły polecane tylko dla gimnazjalistów (IV poziom).

Pierwsza seria to Młody Sherlock Holmes Andrew Lane’a, wydawnictwa W.A.B. Pierwsza część Zabójcza chmura ukazała się w październiku 2011 roku, a kolejna Czerwona pijawka w sierpniu br. Do tej książki podchodziłam z dużymi obawami. Tworzenie kontynuacji przez innych autorów nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Na szczęście, myliłam się. Otrzymałam świetną powieść z dobrze zbudowaną intrygą, ciekawą fabułą, czasem popartą historycznymi wydarzeniami. Mamy tu liczne zwroty akcji i nie do końca wiemy, o co chodzi. Nie psuje to jednak radości z lektury, ale utrzymuje napięcie do ostatniej strony, co jest dużym atutem. Kolejnym są bohaterowie, dobrze wykreowani, dzięki czemu łatwo się młodzieży z nimi identyfikować. Powieść napisana jest językiem prostym i zrozumiałym, co sprawia, że czytać ją mogą także osoby mniej wyrobione czytelniczo. Podsumowując, Młody Sherlock Holmes Andrew Lane’a jest bardzo ciekawą i interesującą, dobrze napisaną powieścią detektywistyczną, skierowaną głównie do młodzieży, ale polecam ją także dorosłym czytelnikom. Znajdziemy w niej intrygę, historię i zaskakujące zwroty akcji.

Kolejnym tytułem jest Otchłań. W potrzasku A.G. Smitha. Wydawnictwo Otwarte wydało tom I w marcu zeszłego roku i na kolejne musimy jeszcze poczekać. Mam nadzieję jednak, że to nie zniechęci do zakupu lektury. Szczególnie, że niewiele jest powieści akcji dla chłopców w wieku gimnazjalnym. „Poniżej niebios piekło się rozpościera, poniżej piekieł czeka na was Otchłań!” Alex nie spodziewał się, że przez zwykłe włamanie jego życie zamieni się w koszmar. W tym dniu jego przyjaciel ginie zamordowany przez dziwnych ludzi w czarnych garniturach, a Alex zostaje wplątany w to morderstwo i skazany na dożywocie w Otchłani. Jest to więzienie dla młodocianych przestępców, które znajduje się głęboko pod ziemią. Alex może albo przyjąć codzienną rutynę i patrzeć beznamiętnie na krzywdy wyrządzane w Otchłani, bądź spróbować ucieczki, choć niejedni ginęli, podjąwszy taką decyzję. Chłopak wraz z przyjaciółmi postanawia dokonać rzeczy niemożliwej...

Akcja powieści nie wlecze się, jednak nie pędzi także na złamanie karku. Czytelnik nie ma kiedy się nudzić, jednak nie przytłacza go natłok wydarzeń. Fabuła jest ciekawa i pozwala łatwo zatopić się w świecie przedstawionym przez autorkę. Co jakiś czas pojawiają się oczywiście zaskakujące momenty, a bieg zdarzeń jest nieprzewidywalny. Humor, pojawiający się w książce, bardzo ubarwia czas spędzony z lekturą. W miejscu, gdzie nadzieja umiera, a ludzie poddają się rutynie codzienności, nie tego mogliśmy się spodziewać. Wartka akcja, dowcip  i lekki styl sprawiają, że książka ma zadatki na bestseller.

Kolejne trzy serie, to książki polecane szczególnie dla dziewczyn. Wszystkie trzy wydało Wydawnictwo Otwarte. Pierwsza powstała na podstawie serialu telewizyjnego, cieszącego się wielką popularnością wśród młodzieży na całym świecie. Mowa o Pretty Little Liars Sary Shepard. Pierwsza część ukazała się w sierpniu ubiegłego roku. Do chwili obecnej mamy już ich 8, są poszukiwane przez coraz większą liczbę dziewcząt w różnym wieku. Pretty Little Liars to świetna powieść z wątkiem kryminalnym. Jest tu napięcie, mnóstwo tajemnic, kłamstwa, akcja, dreszczyk emocji. Prawdę mówiąc znajdzie się tu niemal wszystko. Bohaterowie to istna mieszanka osobowości. Odnajdziemy każdy typ, jaki przyjdzie nam do głowy. Zaskakują, drażnią, bawią, nigdy nie wiadomo, co w danej chwili zrobią lub powiedzą. Łączą ich tylko: strach przed odkryciem ich tajemnic oraz umiejętność popadania w potężne tarapaty. Sara Shepard nie napisała może jakiegoś wybitnego kryminału, ale stworzyła powieść, która zdobywa mnóstwo czytelników, a wręcz fanów. Styl autorki jest lekki, wydaje się, że pisała jakby bez namysłu, jednym tchem. Stworzyła jednak fabułę, która wciąga i mami. Ukazała się wyjątkowo interesująca seria i polecam ją wszystkim bibliotekom, bo mam wrażenie, że i niejedna mama sięgnie po nią z przyjemnością.

Kolejny tytuł jest autorstwa Colleen Houck, która swoją powieść postanowiła napisać po przeczytaniu sagi Zmierzch. Klątwa tygrysa to książka, o której mówi i pisze się sporo, reklamując ją jako alternatywę dla Zmierzchu. Trudno nie zgodzić się z taką opinią, jeśli uwzględni się pewne podobieństwa fabuły. Jednak powieść Colleen Houck zdecydowanie przewyższa książki Stephenie Meyer, zwłaszcza pod względem stylu. O ile autorka w kolejnych częściach sagi utrzyma ten poziom, to ja zdecydowanie opowiadam się nie za wampirami, ale za tygrysami. Bohaterką książki jest osiemnastoletnia Kelsey Hayes. Jak wiele amerykańskich nastolatek w czasie wakacji, również ona szuka dorywczej pracy i trafia… do cyrku. Ma się tam zajmować „drobnymi pracami”, takimi jaki sprzedaż biletów, zamiatanie, przygotowania do spektaklu czy karmienie tygrysa (prawdziwego, białego tygrysa o imieniu Dhiren, gwiazdy cyrku). Pokonując strach, Kelsey zaprzyjaźnia się z ogromnym zwierzakiem i marzy o wolności dla niego. To pragnienie ma szansę się spełnić podejrzanie szybko, ponieważ w cyrku pojawia się bogaty obcokrajowiec, który chce kupić tygrysa i zawieźć do rezerwatu w Indiach. Proponuje dziewczynie spore wynagrodzenie i możliwość zwiedzenia egzotycznego kraju w zamian za opiekę nad Dhirenem podczas podróży. Kelsey oraz jej opiekunowie, z którymi mieszka od śmierci rodziców, zgadzają się na tą niezwykłą propozycję. I tak zaczyna się wielka przygoda…

Nie brakuje w niej niebezpieczeństw i tajemnic, ogromnych zaskoczeń, ale także wątku romantycznego. Akcja jest tak dynamiczna, że czytelnikowi trudno oderwać się od lektury. Odnosi się wrażenie, że przegapi się coś ważnego, jeśli tylko odłoży się lekturę na kilka minut. To zupełnie jak oglądanie doskonałego filmu przygodowego, którego akcja toczy się w pięknym i egzotycznym kraju, a bohaterowie odkrywają mroczne tajemnice z przeszłości. Autorka sięgnęła tutaj po niezwykle bogatą hinduską mitologię, tworząc nową legendę i doskonale osadzając ją w realiach współczesnych Indii. Sporo jest opisów starożytnych wierzeń, świątyń i zwyczajów, znajdziemy nawet cytaty z oryginalnych poematów sprzed wieków. Do tego tajemniczy język, którym czasami posługują się bohaterowie. Widać, że Colleen Houck poświęciła sporo czasu, aby merytorycznie przygotować się do napisania Klątwy tygrysa.

Powieść oparta jest na klasycznym schemacie, na jakim bazują dziesiątki podobnych książek i wykorzystuje te same słabości psychiki czytelników, a zwłaszcza czytelniczek. Oto mamy bohaterkę – przeciętną dziewczynę, nastolatkę, której życie nie jest łatwe, ani przyjemne. Jest samotna i nieszczęśliwa, zakochana i niezadowolona ze swojego wyglądu, nie akceptują jej rówieśnicy, nie ma rodziców lub przynajmniej jednego z nich, a jeśli ma – nie dogaduje się z nimi. Marzy o wielkiej miłości i innym życiu, rozczarowana zwyczajnością obecnego i tak dalej… Któż nie utożsami się z kilkoma przynajmniej cechami takiej bohaterki, a przez to z nią samą? Kelsey wpisuje się w ten schemat doskonale. Mamy też bohatera – przystojnego, silnego i odważnego, absolutnie wyjątkowego, najczęściej z powodu niezwykłej natury, nieśmiertelności i tragicznej historii. I właśnie on, ten wymarzony młodzieniec, zwraca uwagę na całkowicie przeciętną niewiastę… Czy to nie jest dokładnie to, o czym każda kobieta czyta z rozkoszą, bo – nawet jeśli podświadomie – marzy o takiej historii? Polecam Klątwę tygrysa każdemu, kto lubi książki przygodowe z wartką akcją, osnutą wokół wielkich tajemnic, niezwykłe wydarzenia i romantyczne historie lub po prostu chce spędzić kilka godzin z porywającą lekturą, która oderwie go od rzeczywistości. W tym roku ukazały się już 2 części serii, 3 pozostałe mają pojawić się na naszym rynku wydawniczym już 19 września.

Trzecim tytułem dla gimnazjalistek, choć nie tylko, jest propozycja wydawnictwa Otwarte pt. Delirium Lauren Oliver. Reklamowana jako bestseller „New York Timesa” i najlepsza książka 2011 według Amazon.com. Lena – główna bohaterka żyje w świecie, w którym miłość uznano za niebezpieczną chorobę. Ludzie poddawani są zabiegowi, po którym już nigdy nie będą mogli kochać. Tuż przed operacją dziewczyna zakochuje się w Aleksie. Ich wspólna ucieczka kończy się tragicznie… Wśród dymu i płomieni Lena widzi twarz ukochanego po raz ostatni. Delirium to pierwsza część trylogii, łącząca w sobie elementy antyutopijne, romantyczne i nieco dreszczyku emocji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Lauren Oliver napisała genialną powieść, którą z przyjemnością się czyta. Warto zwrócić uwagę na cytaty zamieszczone na początku każdego rozdziału. Dzięki nim poznajemy historię choroby czy jej objawy. Wśród cytatów znajdziemy także fragmenty zaczerpnięte z innych dzieł literackich. To również niewątpliwie element urozmaicenia w powieści. Wyjątkowo oryginalny, świeży koncept, ciekawe kreacje bohaterów, wizja świata wolnego od uczuć oraz historia miłości Leny i Aleksa spodoba się fanom antyutopijnych opowieści, ale także tym, którzy lubią romantyczne wątki. Gorąco polecam! Kolejna część pt. Pandemonium w zapowiedziach wydawniczych przewidziana jest na początek października 2012.

Na zakończenie chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na wyjątkowo ciekawą serię wydawniczą Naszej Księgarni. Seria Zbliżenia opowiada, jak pisze wydawnictwo, o ludziach, którzy dzień po dniu mierzą się z wyzwaniami współczesnego świata. Prezentowane książki, zarówno powieści jak i autobiograficzne relacje, dotyczą powszechnych problemów, z jakimi może się zetknąć każdy z nas. Dotychczas w serii ukazało się 16 tytułów. Każdy z nich jest zamkniętą całością (można więc wybrać tylko te, które w danej bibliotece się sprawdzą). Wszystkie łączy wyjątkowo elegancka i trwała (twarda okładka, szycie) szata graficzna. To niewątpliwie wartościowa seria obyczajowo-psychologiczna.

Mam nadzieję, że zaprezentowane tytuły ułatwią bibliotekarzom wybór interesujących pozycji, nie powiększając ilości dylematów związanych z najlepszym rozdysponowaniem posiadanych na ten cel środków finansowych.


Marzena Wańtuch
WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}