Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Artykuły - Bibliotekarz Lubuski

Artykuły

Spotkania z retrobajką

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami... Tak mogłaby się zaczynać niejedna bajka dla najmłodszych. Jedna z tych, które usypiają do snu. Ta, która niespiesznie płynie opowiadana przez dziadka w zimowy wieczór lub ta, którą naprędce opowiada mama w drodze z przedszkola do domu, skacząc przez kałuże. Także ta, która towarzyszy nam w wakacyjnej podróży, w upalny dzień, sącząc się z samochodowego głośnika.

Czytaj więcej: Spotkania z retrobajką

Wychowanie przez sport i czytanie. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Żaganiu

18. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany był pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport iczytanie”. Podczas spotkań wdniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu zaproszeni, wspaniali goście czytali dzieciom utwory Wandy Chotomskiej w 90. rocznicę jej urodzin.

Czytaj więcej: Wychowanie przez sport i czytanie. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Żaganiu

Pirackie wariacje na wakacje

Wakacyjne zajęcia dla dzieci w filii bibliotecznej w Złotniku zrealizowano pod hasłem „Pirackie wariacje na wakacje”. Pomysł, by zabawy wakacyjne odbywały się w morskim klimacie, zrodził się na jednym ze spotkań w GBP Gminy Żary zs. w Bieniowie. Piraci i korsarze to temat, który zawsze inspirował. Młodzi czytelnicy często wybierają książki o tej właśnie tematyce. Tym razem głośne czytanie książki Nela i piraci z Karaibów rozbudziło wyobraźnię i uważni słuchacze zaczęli snuć marzenia, by zamienić się w piratów.

Czytaj więcej: Pirackie wariacje na wakacje

Jan Baumgart – wybitny bibliotekarz, organizator, dydaktyk i naukowiec. Przypominamy jego sylwetkę

17 sierpnia 2019 roku minęła 30. rocznica śmierci Jana Baumgarta. Z tej okazji chcemy naświetlić zasługi oraz wszechstronną działalność biblioteczną człowieka, który zapisał się trwale na kartach historii bibliotekarstwa polskiego.

Czytaj więcej: Jan Baumgart – wybitny bibliotekarz, organizator, dydaktyk i naukowiec. Przypominamy jego sylwetkę

Jubileusz 80. urodzin prof. Franciszka Pilarczyka (Zielona Góra, 18 listopada 2019)

Niezwykła uroczystość jubileuszu 80. urodzin Pana Profesora Franciszka Pilarczyka, w Sali im. Janusza Koniusza zielonogórskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida, 18 listopada 2019, zgromadziła wiele osób pragnących spotkać swego mistrza, opiekuna, mentora czy po prostu przyjaciela.

Czytaj więcej: Jubileusz 80. urodzin prof. Franciszka Pilarczyka (Zielona Góra, 18 listopada 2019)

Charlotte Poussin, Hadrien Roche, Nadia Hamidi, Metoda Montessori od 6 do 12 lat

„Dziecko nie jest wazą, którą napełniamy, lecz źródłem, któremu pozwalamy wytrysnąć”

(M. Montessori)

Maria Montessori to pierwsza lekarka w Europie, dla której zawsze ważna była edukacja do życia. Treść książki Metoda Montessori od 6 do 12 lat (Wydawnictwo RM, Warszawa 2017, 209 s.) odkrywa przed czytelnikiem stworzoną przez nią metodę, która jest owocem przemyśleń i badań nad rozwojem dziecka od najmłodszych lat. Dowiemy się także, w jaki sposób dziecko między 6 a 12 rokiem życia staje się istotą odpowiedzialną, członkiem grupy społecznej i twórcą własnej przyszłości. Za podstawowe wartości Maria Montessori uznaje: podejmowanie świadomych decyzji, darzenie szacunkiem siebie i innych oraz poczucie solidarności.

Czytaj więcej: Charlotte Poussin, Hadrien Roche, Nadia Hamidi, Metoda Montessori od 6 do 12 lat

Czytanie a nauka języków obcych

Warto korzystać z zasobów Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Cypriana Norwida wZielonej Górze! Dla czytelników dostępna jest literatura piękna i popularnonaukowa, a także pokaźna ilość książek, wktórych znajdziemy opowiadanie, ćwiczenia do tekstu oraz płytę z audiobookiem. W takiej formie wydawane są często adaptacje znanych dzieł literackich. W niektórych publikacjach znajduje się kod dostępu do publikacji w formie elektronicznej i audio online.

Czytaj więcej: Czytanie a nauka języków obcych

Oferta filmowa Biblioteki Norwida dla dzieci i młodzieży a wybrane propozycje Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Zbiory multimedialne gromadzone są w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze od ponad 10 lat. Obok płyt CD z muzyką, gier komputerowych i audiobooków, ogromną część tej kolekcji stanowią filmy. Wypożyczyć je można w mediatekach – wGórze Mediów i Szklanej Pułapce. Ale nie tylko. Płyty DVD z filmami, których ilość przez ostatnie pięć lat wzrosła w Bibliotece Norwida już dwukrotnie, znajdują się również w Dziale Informacji Regionalnej i Bibliograficznej, Bibliotece Obcojęzycznej i w Lubuskim Laboratorium Książki „GreenBook”. Wydawnictwa filmowe cieszą się też niemałym zainteresowaniem użytkowników Biblioteki Pana Kleksa – Centrum Bibliotecznego dla Dzieci i Młodzieży. I właśnie głównie tej grupie odbiorców i zakupom filmowym z myślą o niej czynionych będę chciała poświęcić niniejsze opracowanie.

Czytaj więcej: Oferta filmowa Biblioteki Norwida dla dzieci i młodzieży a wybrane propozycje Stowarzyszenia Nowe...

Dawnych wspomnień czar… Kolekcja płyt gramofonowych w zbiorach zielonogórskiej książnicy

Początki gromadzenia zbiorów muzycznych wzielonogórskiej książnicy sięgają połowy lat 60. ubiegłego wieku. Pierwszy zapis inwentarzowy nosi datę 10 października 1967 roku. Kupowane były przede wszystkim płyty gramofonowe o zapisie analogowym, zwane popularnie „analogami” i notacje muzyczne, których obecnie posiadamy około siedmiu tysięcy.

Czytaj więcej: Dawnych wspomnień czar… Kolekcja płyt gramofonowych w zbiorach zielonogórskiej książnicy

Co ma książka do sztalugi? Komiksowo zakręcone warsztaty z rysowania w Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży

Warsztaty „Z książki na sztalugę” zrodziły się z pomysłu na zajęcia inspirowane książką, adresowane do młodzieży, która lubi rysować, kształci się w tym kierunku i chce nabyć nowe umiejętności związane z rysunkiem.

Czytaj więcej: Co ma książka do sztalugi? Komiksowo zakręcone warsztaty z rysowania w Centrum Bibliotecznym dla...

„Angielskie bajeczki, czyli śladami bajkowych bohaterów”. Od pomysłu do realizacji

Dobre pomysły i inspiracje mogą pojawić się wnajmniej oczekiwanych przez nas momentach życia. Idea powstania cyklicznych warsztatów dla dzieci ph. „Angielskie bajeczki, czyli śladami bajkowych bohaterów” pojawiła się nagle, podczas oglądania kanału „Cbeebies”.Jest to kanał telewizyjny należący do brytyjskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC.

Czytaj więcej: „Angielskie bajeczki, czyli śladami bajkowych bohaterów”. Od pomysłu do realizacji

Wystawa na cztery łapy

W gorzowskiej galerii Na Mansardzie, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otwarto wystawę plastyczną Reksio, Burek i inni. Cała galeria, od podłogi po sufit, zapełniła się podobiznami psów: grubych, chudych, uśmiechniętych, latających i bajkowych.

Czytaj więcej: Wystawa na cztery łapy

Książka – paszport do świata

W roku szkolnym 2017/2018 w jednej z zielonogórskich szkół podstawowych podjęłam pilotażowe działania w ramach programu „Pasja czytania. Książka – korzenie iskrzydła”, którego celem była promocja czytelnictwa i budowanie kultury czytelniczej wśród uczniów.

Czytaj więcej: Książka – paszport do świata

Strefa Młodego Czytelnika w bibliotece w Bogdańcu

Początek roku to czas, kiedy często podejmujemy noworoczne postanowienia i wyznaczamy sobie nowe cele do realizacji. Nie inaczej było w przypadku Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu, która wraz z nastaniem Nowego 2020 Roku postanowiła bardziej dostosować się do potrzeb swoich odbiorców. W tym celu postanowiono utworzyć Strefę Młodego Czytelnika, która ma zachęcać najmłodszych do spędzania czasu właśnie w bibliotece.

Czytaj więcej: Strefa Młodego Czytelnika w bibliotece w Bogdańcu

Świebodzińska biblioteka dla dzieci po liftingu

Rok 2020 w świebodzińskiej Bibliotece Publicznej przywitaliśmy uruchomieniem Oddziału dla Dzieci w nowej odsłonie. „Modernizacja” – być może to za duże słowo, którym można określić zmiany, jakie zaszły w placówce. Pracownicy biblioteki mówią raczej o „liftingu”, choć efekt końcowy okazał się całkiem udany

Czytaj więcej: Świebodzińska biblioteka dla dzieci po liftingu