Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Nowe media - Bibliotekarz Lubuski

Nowe media

Instytucje kultury online: Muzea Biograficzne - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

MUZEUMPierwsza izba pamiątkowa we Fromborku, poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, została założona w 1912 roku, w budynku na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku zwanym Wieżą Kopernika, przez historyka warmińskiego księdza Eugena Brachvogla. W kilka lat później ukazał się drukiem pierwszy przewodnik po wystawie.

Czytaj więcej: Instytucje kultury online: Muzea Biograficzne - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Muzeum w Gliwicach wciąż działa

muzeumMuzeum wciąż jest, działa, choć inaczej niż dotąd. I nawet jeśli nie możemy spotkać się bezpośrednio, czyli tak, jak lubimy najbardziej, to mamy do dyspozycji świat cyfrowy, który mimo, iż nigdy prawdziwego nie zastąpi, jest tak jak rydz, lepszy niż nic. Dlatego pracujemy nad tym, by choć wirtualnie móc Państwu towarzyszyć w tym trudnym czasie, dzieląc się tym co mamy najlepszego – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Czytaj więcej: Muzeum w Gliwicach wciąż działa

Tworzymy społeczeństwo informacyjne już dziś!

Nowoczesne e-usługi w Bibliotece Norwida

11. Wprowadzenie

„Społeczeństwo informacyjne – terminem określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Przewiduje się rozwój usług związanych z 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji)" [1].

Czytaj więcej: Tworzymy społeczeństwo informacyjne już dziś!

Szklana Pułapka

alt17 maja 2012 roku otwarta została kolejna mediateka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze w Filii nr 7. Lokalizacja mediateki jest wyjątkowa, ponieważ znajduje się ona w Zielonogórskiej Palmiarni, centralnym punkcie miasta, usytuowanym na winnych wzgórzach. To właśnie dzięki niej mediateka otrzymała oryginalną nazwę: Szklana Pułapka.

Czytaj więcej: Szklana Pułapka

Biblioteki bez kartek czyli słów kilka o e-książkach

Czy można wyobrazić sobie bibliotekę bez ani jednej kartki papieru, specyficznego zapachu ksiąg i szelestu przewracanych stronic czytanego dzieła? Choć jesteśmy częstymi świadkami kształtowania się hybrydowego modelu biblioteki, łączącego tradycyjny dostęp do zbiorów z nowoczesnym, to z pewnością dla większości z nas wizja książnicy bez druków jest jedynie czystą abstrakcją, wyjętą rodem z literackiego gatunku science-fiction. A jednak!

Czytaj więcej: Biblioteki bez kartek czyli słów kilka o e-książkach