Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Rozmowy - Bibliotekarz Lubuski

Rozmowy

Człowiek przychodzi z własnego wyboru, odchodzi – nie z własnej woli

Z Janem Tyrą, byłym dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach, rozmawia Monika Simonjetz

Portret_Jana_Tyry_wyk._Harald_KretzschmarJakim człowiekiem jest Jan Tyra – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach?

Mam nadzieję, że człowiekiem. Tę nadzieję mogą zapewne rozwiać lub potwierdzić koleżanki i koledzy, z którymi współpracowałem w bibliotece żarskiej, jak i z innych bibliotek lub różnych innych instytucji.

A prywatnie?

Czytaj więcej: Człowiek przychodzi z własnego wyboru, odchodzi – nie z własnej woli

Czytanie na dywanie

babimost_dywan

14 maja 2014 r. w Przedszkolu „Pod Muchomorkiem" odbyło się spotkanie ph. „Czytanie na dywanie". Grupy pięciolatków i sześciolatków wysłuchały dwóch bajek. „Księżycowej piłeczki" i „Przyjaciół ślimaczka". Spotkanie prowadzone było przy współudziale wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście.

   

Czytaj więcej: Czytanie na dywanie

Być sobą i szanować innych

alt
Z Teresą Zawalną, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów, rozmawia Monika Simonjetz
Została Pani Bibliotekarzem Roku 2011 Województwa Lubuskiego. Serdecznie gratuluję. Co się czuje otrzymując tak zaszczytny tytuł?

Miłe zaskoczenie, pytanie dlaczego ja, jest przecież tylu innych wspaniałych bibliotekarzy. Później przychodzi satysfakcja, że ktoś dostrzegł i docenił moją pracę.

Czytaj więcej: Być sobą i szanować innych

Stworzyć z biblioteki „trzecie miejsce”

Z Marzeną Szafińską-Chadałą, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, rozmawia Joanna Wawryk.

alt

W tym roku PBW obchodziła swój jubileusz. Były uroczyste obchody, okolicznościowe publikacje. Gratuluję 60-lecia i proszę o kilka zdań podsumowania.

Dziękuję za gratulacje. Rzeczywiście rok 2011 był dla nas wyjątkowy i bardzo uroczyście chcieliśmy podejść do jubileuszu placówki, więc przygotowania były długie. Z tej okazji zostały wydane dwie publikacje. Pierwsza – to monografia dotycząca dziejów PBW, a drugą jest bibliografia publikacji pracowników naszej biblioteki, którzy w ciągu tych 60 lat publikowali w różnorodnych czasopismach, czy to o zasięgu regionalnym, czy ogólnopolskim.

Czytaj więcej: Stworzyć z biblioteki „trzecie miejsce”

Bez tajemnic – wielkie sprawy małych ludzi

Z Mariuszem Radziszewskim, psychologiem i seksuologiem, rozmawiają Maja Kimnes i Anna Urbaniak.    

Kilka miesięcy temu, jak co dzień wracałam autobusem do domu. Naprzeciwko mnie siedziała starsza kobieta z trzyletnim wnuczkiem. Niby normalna sytuacja, a jednak zapamiętałam ją do dziś. Przyczyną tego był nieustający potok pytań, jakie maluch zadawał babci. Przez całą drogę słyszałam zdania zaczynające się od słowa „dlaczego”. Dlaczego samochód jest zapakowany? Dlaczego ten sznurek wisi? Dlaczego nie mogę wyciągnąć autka z kartonika?…

Czytaj więcej: Bez tajemnic – wielkie sprawy małych ludzi