- Szczegóły
-
Władysław Wróblewski
-
Odsłony: 5024
Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy powstała w 1945 roku i należy do najstarszych polskich bibliotek na Ziemiach Zachodnich. Nie powołała jej do życia decyzja administracyjna, ale prywatna inicjatywa miłośnika książek, a utrzymywali ją czytelnicy płacący abonament. Twórca biblioteki Adam Dekarczyk był nauczycielem, animatorem kultury i żołnierzem.
Czytaj więcej: Adam Dekarczyk – pionier witnickiej kultury
- Szczegóły
-
Dawid Kotlarek
-
Odsłony: 5496
Do tej pory w cyklu „Z archiwalnej półki” zajmowaliśmy się historią bibliotekarstwa po roku 1945. Tym razem sięgniemy głębiej w przeszłość, przenosząc się do czasów przełomu wieków XIX i XX.
Biblioteka publiczna
Tradycje książki w Zielonej Górze sięgają czasów średniowiecza. Miejscowa XIV-wieczna biblioteka parafialna zaliczana jest do najstarszych na obszarze Śląska. Przez wieki nie zaistniały jednak w mieście warunki korzystne dla rozwoju kultury książki. Zielona Góra nie stanowiła ważnego ośrodka politycznego, kulturalnego czy gospodarczego. Dopiero rozwój społeczno-gospodarczy miasta w XIX w. przyniósł ożywienie dla „świata książki”. Zaczęły powstawać zakłady drukarskie, pierwsze księgarnie i biblioteki. Zielona Góra musiała jednak długo czekać nim idee niemieckich teoretyków bibliotekarstwa publicznego - Benjamina Preuskera i Friedricha von Rauera dotarły do miasta.
Czytaj więcej: Biblioteki w Grünbergu