Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Archiwum - Bibliotekarz Lubuski

Plakat konwersatorium luty 2023Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza na kolejne spotkanie w ramach konwersatoriów bibliotekoznawczych 22 lutego 2023 r. (środa) o godz. 10.00 (Sala Wykładowa im. dr. Grzegorza Chmielewskiego — II piętro WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze) prelekcję: „Dworzec kolejowy, palmiarnia, galeria handlowa, pasaż uliczny, kino… jako inspiracja i remedium na zmierzch papieru i cyfryzację? O powstawaniu nowych przestrzeni bibliotek publicznych i ich tożsamości”, wygłosi dr Andrzej Buck — Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Plakat informacyjny konwersatorium bibliotekoznawcze 26.10.2022Szanowni Państwo,

zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach konwersatoriów bibliotekoznawczych 26 października 2022 r. (środa) o godz. 10.00 (Sala Wykładowa im. dr. Grzegorza Chmielewskiego - II piętro WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze) prelekcję: Postmigracyjny background i co z niego wynika. Rewolty tożsamościowe dzieci późnych przesiedleńców w prozie faktograficznej Emilii Smechowski, My, super imigranci (2018), wygłosi dr hab. Joanna Szydłowska, prof. UWM z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W celu umożliwienia wysłuchania wykładu wszystkim zainteresowanym osobom, konwersatorium odbędzie się w formie hybrydowej.

Link do transmisji

 Serdecznie zapraszamy

dr Andrzej Buck - Dyrektor WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

dr Przemysław Bartkowiak

WiMBP kartka 2019Dyrekcja i Pracownicy zielonogórskiej Biblioteki Wojewódzkiej oraz redakcja "Bibliotekarza Lubuskiego" życzą miłych, radosnych, inspirujących i koniecznie zaczytanych Świąt.

mikołajki lesznoŚwięty Mikołaj kojarzy się wszystkim z postacią ubraną w czerwony strój, z długą brodą i mknącymi saniami w celu obdarowywania najmłodszych. Mikołajki to czas, kiedy wspominamy świętego Mikołaja, biskupa z Miry.

Dobrych, spokojnych Świąt w gronie najbliższych!
Trochę lenistwa, samych radosnych chwil, dużo słońca i wiosny - w sercach oraz za oknem - życzy Redakcja "Bibliotekarza Lubuskiego"

Niech magiczna noc Wigilijnego wieczoru
przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
A Nowy Rok 2018 obdaruje każdego z nas pomyślnością i szczęściem...

...

aktorki_infoaktorki_info2Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają w ramach Lata Muz Wszelakich na kolejne spotkania z cyklu „Z książką na leżaku". Kontynuacją rozmów Łukasza Maciejewskiego z aktorkami sceny i ekranu będą dwa spotkania z bohaterkami jego książki Aktorki. Portrety.

18 sierpnia br. (czwartek) w WiMBP w Zielonej Górze gościć będziemy Joannę Żółkowską. Rozmowę poprowadzi red. Janusz Życzkowski.

25 sierpnia br. (czwartek) autor książki Aktorki. Portrety, Łukasz Maciejewski osobiście poprowadzi rozmowę z Jolantą Fraszyńską.

Buczkowski2

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Z książką na leżaku" w ramach Lata Muz Wszelakich 21 lipca (czwartek), godz. 18., Sala Dębowa Biblioteki Norwida. Gościem będzie Zbigniew Buczkowski – aktor filmowy i estradowy, autor autobiograficznej opowieści „Pisz pan książkę!". Prowadzenie: Anna Polus.

altMiejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu zaprasza na wystawę fotograficzną ph. "MY KOBIETY". Wernisaż odbędzie sie 11 grudnia 2014 r. Początek o godzinie 17.00. ZAPRASZAMY
altDyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krosno Odrzańskie, serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Tomaszem Raczkiem - znanym publicystą i krytykiem filmowym. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2013 r. (czwartek) o godz. 18:00 w sali 1000-lecia urzędu miasta.
Serdecznie zapraszam
Danuta Gzik
altBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej oraz partnerstwo lokalne zapraszają 26 maja 2013 r. na międzypokoleniowy spektakl pod tytułem "Zemsta Dwóch Pokoleń". Aktorzy wystąpią w sali widowiskowej Świetlicy Miejskiej w Szlichtyngowej. Początek: godzina 17.00.
Projekt jest realizowany ze srodków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek
altTydzień Bibliotek 2013 trwa. Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu serdecznie zaprasza:
13 MAJA (PONIEDZIAŁEK)
O godzinie 11.00 zabije dzwon… – spotkanie autorskie z podróżnikiem Marianem Łysakowskim
13 maja, godz. 11.00, Czytelnia Ogólna i Prasy
14 MAJA (WTOREK)
Łamigłówki Pani Sówki – gry i zabawy
14 maja, godz. 13.00-17.00, Filia nr 1
Lokomotywa.pl – igraszki z Tuwimem
14 maja,11.00-16.00, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, plener
Moje świata dzierganie – warsztaty rękodzieła
14 maja, godz. 16.00-18.00, Czytelnia Ogólna i Prasy
15 MAJA (ŚRODA)
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
15 maja, godz. 12.00, Oddział dla Dzieci i Młodzieży
Poetycki Koncert Życzeń
15 maja, godz. 17.00, Czytelnia Ogólna i Prasy
16 MAJA (CZWARTEK)
Kozucha Kłamczucha w Bibliotece
spotkanie z Teatrem
16 maja, godz. 11.30, Czytelnia Ogólna i Prasy
www.biblioteka.zagan.pl
 alt
W ramach ogólnopolskich obchodów majowego święta książki, który w bieżącym roku przebiega ph. Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza w dniach 8-15 maja br. do udziału w różnorodnych wydarzeniach organizowanych w gmachu głównym Biblioteki oraz jej poszczególnych agendach. Harmonogram imprez:
Dyrekcja i pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze serdecznie zapraszają na obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Bibliotekarskie imprezy odbędą się w dniach 8-15 maja w gmachu Biblioteki przy al. Wojska Polskiego 9. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Biblioteki - www.pbw.zgora.pl
 W programie obchodów:
Dziennikarstwo okazuje się pasją lubuskich uczniów. Co roku w Konkursie na najlepszą gazetkę szkolną województwa lubuskiego, organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wlkp., uczestniczy około 30 zespołów redakcyjnych. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: gazetki szkół podstawowych, gazetki gimnazjów i gazetki szkół ponadgimnazjalnych. Przy ocenie gazetek jury zwraca uwagę na: lokalność gazetki, warsztat dziennikarski, pomysłowość autorów i szatę graficzną. Zespoły redakcyjne, które chcą się przyłączyć do konkursu, powinny do 8 maja 2013 przesłać dwa numery gazetek szkolnych
altRodzinnych Świąt Wielkanocnych, radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie przyjaciół
oraz niezapomnianych chwil z ulubioną lekturą
wszystkim czytelnikom Bibliotekarza Lubuskiego,
autorom i bohaterom relacji, artykułów, ciekawych rozmów
życzy
Redakcja

http://www.bibliotekarzlubuski.pl/images/stories/2012/choinka.jpgRadosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie osób najbliższych i kochanych oraz  spełnienia osobistego i zawodowego w Nowym Roku, wszystkim czytelnikom,  życzy  Redakcja Bibliotekarza Lubuskiego. Niech w nadchodzącycm 2013 roku nie opuszcza nas szczęście, a wiara i marzenia codziennie dodają sił i energii do tworzenia i realizacji nowych pomysłów.
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krosno Odrzańskie ma przyjemność zaprosić na ostatni w tym roku Wieczór na Parkowej, 12 grudnia 2012 r. godz. 18:00, Sala 1000-lecia Urzędu Miasta. W programie: występ grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej w Radnicy - Jasełka, uroczyste podsumowanie całorocznego konkursu "Kuchnia Literacka",  słodki poczęstunek.  ZAPRASZAMY !!!
altOj, działo się 2 sierpnia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP w Żaganiu. Uczestnicy zajęć wakacyjnych  wzięli udział w pikniku edukacyjnym SIECIAKI NA WAKACJACH. W tym roku Biblioteka włączyła się do ogólnopolskiej, letniej akcji „Sieciaki na wakacjach” organizowanej od 2006 r. przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange. Program pikniku nawiązywał do serwisu internetowego www.sieciaki.pl i poświęcony był bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie. Dzieci obejrzały w Sieciokinie kreskówkę Nie podawaj swoich danych, następnie znalazły się w interesującym miejscu - SiecioMat Losujący. Tu bardzo sprawnie rozwiązywały łamigłówki i odpowiadały na pytania quizowe dotyczące bezpiecznego poruszania się w Internecie. Megacentrum Zabezpieczeń to następny etap naszego pikniku.
alt22.08.2012 o godz. 11.00  w Babimoście odbył się piknik pt. „Sieciaki na wakacjach”. Różnił się tym od zwyczajnych pikników, że oprócz smakołyków, których nie zabrakło, dzieci miały również możliwość nauczyć się bezpieczeństwa w sieci - czyli jak dbać o naszą prywatność, dlaczego warto czytać regulaminy, jak mamy się zachować kiedy ukazuje się ośmieszające nas zdjęcie i kogo prosić o pomoc. Wszystkie te informacje zostały przekazane w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Dzieci słuchały muzyki, grały w grę planszową odpowiadając przy tym na pytania, malowały, rozwiązywały zagadki i oglądały edukacyjne, krótkie filmiki.
altScrapbooking to metoda wykonania albumu ze zdjęciami, w którym oprócz fotografii znajdują się różnego rodzaju ozdoby, wycinanki, scrapki. Przygoda ze scrapowaniem w żagańskiej Książnicy zaczęła się przed południem 27 lipca i tak się wszystkim spodobała, że powtórka nastąpiła 2 sierpnia 2012 r. Wszyscy uczestnicy otrzymali zdjęcia z zajęć wakacyjnych przygotowanych przez MBP w Żaganiu, scrapki i dmuchane flamastry. Dzieci stanęły na wysokości zadania i powstały prawdziwe arcydzieła, zaskakujące kolorystyką i fantazją. Powstała historia WAKACJI Z KORCZAKIEM. Przygotowana przez dzieci, będzie dla nich miłą pamiątką na wiele lat
 
altDobiegły końca zajęcia wakacyjne w bibliotece w Wiechlicach. W tym roku spotkania odbywały się pod hasłem Wakacje w krainie baśni, bajek i bajeczek. Zajęcia miały na celu rozbudzanie potrzeb czytelniczych małych użytkowników bibliotek, rozwijanie ich wyobraźni i umiejętności plastycznych. Tematy spotkań pozwoliły na bliski kontakt dzieci z bohaterami z różnych bajek. Podczas spotkania ze smerfami tworzyliśmy makiety ich domków, malowaliśmy nasze ulubione postacie. Odwiedziliśmy świat Brzydkiego Kaczątka, tworząc makiety stawu.
altDwa tygodnie "lata na sportowo" już za nami. Pierwsze dni zorganizowanego wypoczynku to integracyjne zabawy (wojaże w terenie), zawody sportowe, zajęcia manualne. Dzieci wykonały plakaty "Sport to zdrowie", makiety boisk sportowych, brały udział w wielu grach. W drugim tygodniu chodziliśmy na basen, odwiedziliśmy nasz LOK, gdzie Pan Włodzimierz zorganizował zawody strzeleckie. Zajęcia zakończyliśmy wspólnym grillowaniem i wesołą zabawą.
 
altDobiegły końca warsztaty fotograficzne dla młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie. Przez sześć  dni młodzi uczestnicy poznawali sekrety fotografii cyfrowej. Na swoich zdjęciach uwieczniali znane i mniej znane zakątki gminy.
 
altCelem przyświecającym dwutygodniowym letnim spotkaniom (16 - 30.07) w Filii Bibliotecznej w Lesznie Górnym było rozbudzenie u dzieci i młodzieży motywacji czytelniczych. Wakacyjne zajęcia obfitowały w zadania i zagadki z różnych dziedzin wiedzy. Do najmilej wspominanych należały: „Mój ulubiony bohater”- zajęcia plastyczne, „ Korczak wśród nas - czyli prawa i obowiązki dzieci”,
 
alt W dniach 10-11 października 2012 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze odbędzie się Wojewódzka Konferencja Bibliotekarzy ph.Co możemy zaoferować dziecku - myśl i twórczość Janusza Korczaka w działaniach animujących czytelnictwo PROGRAM
alt„ Janusz Korczak – świat dziecka dawniej i dziś” to tematyka zajęć wakacyjnych dla dzieci, które odbywały się od 9 do 20 lipca w Filii Bibliotecznej w Długiem. Choć pogoda nas nie rozpieszczała to na nudę nie mogliśmy narzekać. Na naszych spotkaniach staraliśmy się poprzez różne formy działań przybliżyć dzieciom postać Janusza Korczaka oraz świat dziecka dawniej i dziś. Czytaliśmy, malowaliśmy, tworzyliśmy różne prace. Nie zabrakło także wycieczek. Zwiedziliśmy Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szybie, Siedzibę Państwowej Straży Pożarnej i Muzeum Ziemi Szprotawskiej w Szprotawie.
 
Biblioteka Publiczna w Babimoście organizuje Półkolonie Letnie Podwórkowe 2012 w okresie od 2 do 13 lipca 2012r. Zapraszamy  dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zapisy w Bibliotece do 25.06.2012 r. Liczba miejsc jest ograniczona.
HARMONOGRAM
 
altNa zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek 2012 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu przewidziany był wernisaż wystawy ekslibrisów ze zbiorów Gustawa Lisa „Książka”. Żagański artysta – plastyk, emerytowany nauczyciel, kolekcjoner małych form graficznych i działacz kulturalny 15.05.2012 r. w Czytelni Ogólnej przedstawił historię ekslibrisu, omówił  techniki, w jakich tworzy się ten znak własnościowy, wskazujący właściciela książki.
altBIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY KROSNO ODRZAŃSKIE serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z ks. Adamem Bonieckim, które odbędzie się 15 czerwca 2012 r., o godz. 19:00 na Zamku Piastowskim. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Polskiego Radia Wrocław - Monika Jaworska. ZAPRASZAMY
Gminna Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej (woj. lubuskie) i Die Gemeindebibliothek in Schulzendorf ogłaszają Polsko- Niemiecki Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty „Małe ojczyzny- pogranicze kultur i regionów”,  który adresowany jest do wszystkich twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, chcących podjąć interesujące wyzwanie literackie. Celem konkursu jest pozyskanie wartościowych małych form prozatorskich, opisujących polską i niemiecką rzeczywistość.
 
alt9 maja 2012 roku w Wojewódzkiej I Miejskiej Bibliotece w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość Lubuskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Bibliotekarze i sprzymierzeńcy bibliotek zostali uhonorowani za swoją pracę medalami, dyplomami, nagrodami.
 
 Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach zaprasza na Majowe Spotkania Literackie 2012
W programie:
11 maja (piątek)
Godziny dopołudniowe – spotkania autorów w szkołach żarskich
 17. 00  Spotkania autorskie w Bibliotece (czytelnia) – ul. Wrocławska 11połączone z promocją  najnowszych książek
- Łukasz Śmigiel i Jakub Wiśniewski (z Wrocławia)
- Alfred Siatecki z Zielonej Góry (z książką „Szajbus”)
Z okazji przypadającego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek wszystkim pracownikom lubuskich książnic życzymy, by uroczyste spotkania towarzyszące tym obchodom sprzyjały integracji naszego środowiska bibliotekarskiego oraz pozytywnej refleksji o ważnej misji bibliotek publicznych i ich wiodącej roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego. Oby zawsze towarzyszyło nam przekonanie, że jesteśmy potrzebni, a codzienna praca przybliżała nas do realizacji własnych pragnień i oczekiwań.
 Biblioteka w Babimoście bierze udział w akcji Odjazdowy Bibliotekarz po raz pierwszy. Rajd organizujemy głównie z myślą o dzieciach i młodzieży z naszego miasta. Piękną pogodę mamy zamówioną :) To czego nam trzeba to sprawny rower, świetny humor, dobra książka i chęć przeżycia fajnej przygody. Mamy nadzieję, że nasza wspólna wycieczka się uda i  za rok spotkamy się ponownie.
PLAKAT informacyjny
Marta Wieczorek


Biblioteka Publiczna w Świebodzinie przegotowała cykl imprez w Tygodniu Bibliotek ph. "Biblioteka ciągle w grze". Zajęcia literackie, plastyczne, głośne czytanie oraz spotkania z ciekawymi ludźmi odbędą się w Odziale dla Dzieci (ul. Bramkowa 2) oraz w Filii nr 1 (os. Łużyckie). W spotkaniach wezmą udział uczniowie PSP nr 6 i 7 oraz PG nr 1 i 3.
 
 
altDo 20 czerwca trwa plebiscyt  na Bibliotekarza Roku. Lubuskim Bibliotekarzem Roku 2011 została Teresa Zawalna, starszy kustosz, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów. Liczymy na Państwa aktywność w oddawaniu głosów za pośrednictwem portalu internetowego – www.sbp.pl, mając nadzieję, że zaszczytny tytuł Bibliotekarza Roku stanie się udziałem Teresy Zawalnej i wspólnym sukcesem lubuskiego srodowiska bibliotekarskiego. Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.sbp.pl/konkursy/bibliotekarz_roku
XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty „Małe ojczyzny- pogranicze kultur i regionów”
Gminna Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej (woj. lubuskie),  Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Region Kozła oraz  Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne w Poznaniu ogłaszają konkurs, który adresowany jest do wszystkich twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, którzy zechcą podjąć interesujące wyzwanie literackie.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, Koło SBP przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze serdecznie zapraszają w dniach 8-15 maja 2012 r. do udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek, przebiegających pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze!”
8 - 15 maja 2012 r.
Otwarta Biblioteka – dla każdego mieszkańca Żagania, udostępnienie wszystkich działów biblioteki (8 – 15 maja 2012 r. w godzinach pracy oddziałów)
Majowy Kiermasz Taniej Książki (od poniedziałku do piątku przez 3 tygodnie w godzinach pracy biblioteki)
Amnestia dla czytelników – przez cały maj
65 lat minęło… – Działalność Biblioteki na przestrzeni kilkudziesięciu lat – wystawa, (Wypożyczalnia, Oddział dla Dorosłych)
Komputer nie taki straszny – warsztaty dla seniorów z podstawowej obsługi komputera
(8-11 maja 2012 r. godz. 11.00-13.00, Centrum Informacji Młodzieżowej).

altZapraszamy do lektury 33 numeru Bibliotekarza Lubuskiego. Polecamy teksty odnoszące się do prawnego otoczenia bibliotek i sygnalizujące o sukcesach lubuskich bibliotekarzy. Zagadnienia ochrony danych w działalności bibliotek oraz wybrane przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych omawia radca prawny, Rafał Golat. Dr Dawid Kotlarek w artykule „Biblioteki bez kartek” zabiera ważny głos w dyskusji o książkach elektronicznych rozpatrując fakty i mity związane z nowymi nośnikami tekstu. W numerze także obszerna relacja z wyborów Lubuszanina Roku 2011 oraz rozmowa z lubuskim Bibliotekarzem Roku. Oprócz tego stałe rubryki, a w nich m.in.: esej na temat ilustracji książkowych, sprawozdanie z II Targów Innowacji Bibliotecznych „Nowoczesna Biblioteka” w Kijowie, historia MBP w Żaganiu.
Zapraszamy do lektury!
Do pobrania: cały numer (pdf)

 

Zapraszamy bibliotekarzy do zaprezentowania publicznego swojego dorobku twórczego na już 9. Wystawie Krajowej, która po premierze u nas może być wypożyczana. Celem tego przeglądu jest ukazanie i propagowanie realizowanych pasji naszej, niezbyt licznej grupy zawodowej. Bibliotekarze w codziennych kontaktach z mieszkańcami w swoich bibliotekach, dają się poznać głównie poprzez krótkie kontakty wokół książki i w roli animatorów kultury. Prywatne realizacje twórcze pragniemy wyeksponować jako budujący obraz i bogatszy element naszej społeczności zawodowej. Dlatego też proponujemy bibliotekarzom i czytelnikom możliwość pełniejszego kontaktu inspirowanego dokonaniami twórczymi. Wystawa nie będzie konkursem.

detale_codziennosci20 stycznia 2012 roku w „Mojej Galerii" mieszczącej się w filii bibliotecznej na os. Łużyckim w Świebodzinie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Świebodzinie pt. „Detale codzienności".

Otwarcia wystawy dokonał Andrzej Grupa – dyr. Biblioteki Publicznej w towarzystwie Ewy Chodkiewicz – dyr. Publicznego Gimnazjum nr 1 i Elżbiety Szymańczuk – nauczycielki plastyki, pomysłodawczyni i inicjatorki tego przedsięwzięcia.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza 1 grudnia 2011 r. o godz. 18.00 na spotkanie literackie poświęcone życiu i twórczości poety, prozaika, eseisty, tłumacza. Zapraszamy nauczycieli, uczniów oraz zainteresowanych na wykład Codzienność podszyta tajemnicą – o poezji Czesława Miłosza, który wygłosi prof. dr hab. Anna Szóstak.

Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

Więcej...

...

open

      

Open Access Week to organizowane od 5 lat międzynarodowe święto otwartej nauki, podczas którego instytucje naukowe promują ideę otwartego, darmowego dostępu do e-zasobów wiedzy. W tym roku obchodzone jest w dniach 24-30 października 2011. Głównym jego organizatorem jest Koalicja Otwartej Edukacji.

Więcej...

...

Redakcja „Bibliotekarza Lubuskiego" zachęca do nadsyłania materiałów do nowego numeru czasopisma. Termin przyjmowania artykułów upływa 15 listopada br. Prosimy o nadsyłanie tekstów przygotowanych zgodnie z instrukcją wydawniczą.

Wernisaż 8. Wystawy Krajowej „Przegląd pasji twórczych bibliotekarzy" w filii bibliotecznej na os. Łużyckim w Świebodzinie

wernisazDnia 26.09.2011 r. w filii Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż 8. Wystawy Krajowej „Przegląd pasji twórczych bibliotekarzy".

W spotkaniu, które prowadził Andrzej Grupa, dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie uczestniczyli: Ryszard Graczyk – kier. Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM; Jan Wiktor Tyra – dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach wraz z pracownikami; zaproszeni goście oraz młodzież z PG nr 3.

szlak_cysterskiW związku z prezydencją Polski w Europie przypadającą na czas od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2011 r., Biblioteka Publiczna w Świebodzinie zorganizowała ekspozycję „Szlak Cysterski na Środkowym Nadodrzu", która ma uświadomić nam historyczne związki kulturowe Polski i Europy.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie informuje, iż w czerwcu rozpoczął działalność nowy punkt biblioteczny, zlokalizowany w parafii św. Andrzeja na Sowinach. Punkt czynny jest w każdy piątek od 15.00 do 18.00 i mieści się na piętrze parafii.

Powstał w ramach Programu Aktywności Lokalnej (PAL), w partnerstwie Parafii, Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Punkt biblioteczny promuje czytelnictwo wśród społeczności lokalnej, a także prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych. Serdecznie zapraszamy wszystkich do korzystania z tej minibiblioteki.

Zapraszamy do lektury 31 numeru „Bibliotekarza Lubuskiego"

BL31_okladka_fragment

A w nim między innymi: artykuły na temat zielonogórskiego bibliotekoznawstwa oraz stanu czytelnictwa, eseje, rozmowy, prezentacje wartościowych przedsięwzięć, a także książek i oczywiście porcja relacji z wydarzeń, które miały miejsce w lubuskich bibliotekach w pierwszej połowie roku. Mamy nadzieję, że 31 numer pisma spotka się z co najmniej tak dobrym przyjęciem jak poprzedni. Zachęcamy również do dzielenia się uwagami i opiniami oraz nadsyłania materiałów do zamieszczenia na stronie bibliotekarzlubuski.pl.

R. XVI 2011, NR 1 (31)

WprowaBL31_okladka_fragmentdzając zmiany na łamach pisma, do współpracy zaprosiliśmy pracowników lubuskich bibliotek, a także osoby w rozmaity sposób związane z działalnością tego typu instytucji. I odzew jest coraz większy. Zawartość nowego numeru „Bibliotekarza Lubuskiego" dowodzi, że w Lubuskiem są specjaliści i pasjonaci, którym zależy na rozwoju bibliotek, na książkach i na tym, z jakimi zasobami będzie miał do czynienia użytkownik biblioteki. Są też młode osoby, które wiążą swoją przyszłość z bibliotekarstwem na przekór stereotypom związanym z tym zawodem. Po wieloletniej przerwie istnieje możliwość podjęcia studiów bibliotekoznawczych na Uniwersytecie Zielonogórskim, których nowoczesną koncepcję opisuje Tomasz Ratajczak. O tym zaś, jakich „ludzi książki" mamy w regionie, zgodził się opowiedzieć Sławomir Kufel.

Dużo miejsca w numerze poświęciliśmy czytelnictwu. Badania Zofii Zasackiej, podobnie jak raport Biblioteki Narodowej czy doświadczenia z pracy w wypożyczalni, którymi dzieli się Magdalena Telega, pokazują preferencje czytelników. Statystyki nie są optymistyczne – tym większa rola bibliotek, które powinny być „zawsze po drodze" – zgodnie z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Majowa oferta placówek była niezwykle bogata. Ze względu na objętość pisma, możemy zamieścić jedynie kilka relacji, ale one już obrazują, jak wiele działań jest skierowanych do użytkowników bibliotek różniących się profilem, celami statutowymi, misją, strategią.

W działalności nie tylko lubuskich bibliotek łączy się archaiczność i nowoczesność, wyspecjalizowanie i wszystkoizm, dbanie o masowego odbiorcę i staranie, by indywidualne dezyderaty czytelnicze były spełnione. Biblioteka powinna być też miejscem dla pasjonatów. Artykuły Andrzeja Grupy i Grażyny Łyżwińskiej poświęcone klubom czytelniczym, działającym w jakże odmienny sposób, pokazują, że są jeszcze osoby, których nie trzeba namawiać do przyjścia do biblioteki. Prócz tego funkcjonowanie Duskusyjnych Klubów Książki uzmysławia, iż można włączyć się w ogólnopolską akcję w sposób indywidualny, wykorzystując lokalny potencjał. W naszych bibliotekach zdarzają się również fantastyczne akcje skierowane dla najmłodszych. Niekiedy wystarczy dobry projekt i zaangażowanie takich specjalistów jak Magdalena Kremer.

Choć biblioteki są bardzo różne, to część ich zadań pokrywa się, dlatego też ważna jest współpraca i dzielenie się doświadczeniami. Programy unijne, lokalne koalicje, konferencje – udział w tego typu przedsięwzięciach sprawia, że dystans z Babimostu do Warszawy wydaje się zmniejszać. A i do lubuskich bibliotek fatygują się literaci, artyści, uznani autorzy – jak chociażby Maciej Wojtyszko.

O to właśnie chodzi: lubuskich bibliotek po części dotyczą te same kwestie, co bibliotek z innych regionów Polski. Warto dzielić się uwagami, korzystać z dobrych rozwiązań i chwalić się tym, co mamy najlepszego. Nowosolska biblioteka w nowych murach, wyróżnienie dla krzeszyckiej biblioteki w plebiscycie „Ale sztuka!" czy powstanie nowego portalu news365.pl – to wydarzenia, o których trzeba pisać, by stereotyp pracy w bibliotece zastąpić adekwatnym wizerunkiem. Stąd też tyle starań, by działalność bibliotek i ich zbiory były widoczne w sieci.

Od kilku miesięcy działa strona internetowa bibliotekarzlubuski.pl, będąca nie tylko elektroniczną wersją pisma, ale przede wszystkim platformą wymiany doświadczeń dla bibliotek lubuskich. Uruchamiając ją, szczególnie zachęcaliśmy do współpracy biblioteki, które nie mają własnej strony WWW. Podsumowanie wypada bardzo optymistycznie. Coraz więcej autorów, artykułów, wejść na stronę – i ta dobra tendencja utrzymuje się. Szczególnie cieszą materiały nadsyłane z bibliotek, których pracownicy do tej pory w ogóle nie publikowali na łamach BL. Ponadto strona ma tę oczywistą przewagę nad półrocznikiem, że materiały dotyczące aktualnych wydarzeń są zamieszczane na bieżąco.

Zapraszając do lektury nowego numeru pisma, mamy nadzieję, że spotka się on z co najmniej tak dobrym przyjęciem jak poprzedni. Zachęcamy również do odwiedzania strony bibliotekarzlubuski.pl oraz dzielenia się uwagami i opiniami.

W dniach 25–27 września br. w południowej części województwa lubuskiego odbędzie się akcja „Z książką na walizkach". Ta już szósta edycja będzie przebiegać pod hasłem „Nie tylko zabawa". Gośćmi akcji będą: Grażyna Bąkiewicz, Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Tomasz Trojanowski.

Oddział dla Dorosłych i Czytelnia Ogólna MBP w Żaganiu zapraszają na wakacje w bibliotece.

Program

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu zaprasza na ekologiczne wakacje bez nałogów pod hasłem "Zdrowa Ziemia. Zdrowi Ludzie".

Program

Już po raz drugi Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna organizuje Konkurs „Debiut Poetycki Pro Libris". W tym roku do jego organizacji przystąpiło także Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT. Celem Konkursu jest zachęcenie młodych autorów do tworzenia poezji, do rozwoju własnego talentu oraz stworzenie możliwości zaistnienia w regionalnym środowisku literackim poprzez debiut wydawniczy.

Więcej...

...

Pro_Libris_logo

„Pro Libris" – lubuskie pismo literacko-kulturalne wydawane przez oficynę wydawniczą Biblioteki Norwida jest dostępne w wersji elektronicznej. Zapraszamy na nową stronę prolibris.net.pl. Ponadto kwartalnik jest już dostępny w sieci salonów Empik.

Więcej...

...

W dniach 9–10 maja br. w salach WiMBP im. C. Norwida oraz PBW im. M. Grzegorzewskiej odbędą się obrady V Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Fantastyczność i cudowność": Człowiek w zwierciadle przeszłości. Ucieczka od historii do Historii. Przedmiotem dyskursu będzie m.in. kulturowy i antropologiczny wymiar fenomenu poczytności literatury popularnej (fantasy i science fiction).

Organizatorzy konferencji: Pracownia Mitopoetyki i Filozofii Literatury oraz Pracownia Nauk Pomocniczych i Literatury Popularnej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego przy współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Program konferencji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze serdecznie zaprasza na imprezy w ramach Tygodnia Bibliotek.

17 maja 2011 roku w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze (Sala Dębowa) odbędzie się konferencja ph. „Biblioteka – miejsce aktywne", podsumowująca I edycję programu edukacyjnego Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, z udziałem władz samorządowych oraz uczestników szkoleń.

PROGRAM KONFERENCJI

Konferencja objęta jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego

Informujemy, że w maju rozpoczynają się seminaria dla dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych oraz kierowników filii bibliotecznych powiatów: zielonogórskiego, wschowskiego, nowosolskiego, żagańskiego i żarskiego.

logo_WiMBP_im._Z._Herberta

 

BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM – WCHODZĘ

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. zaplanowała wiele imprez, które odbędą się w ramach Tygodnia Bibliotek 8 – 15 maja 2011. Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram.

 

WiMBP_im._C._Norwida

W maju br. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze odbędzie się szereg imprez. Biblioteka, jak co roku, aktywnie włącza się w Tydzień Bibliotek, który tym razem odbywa się pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę". Serdecznie zapraszamy.

Poniżej szczegółowy harmonogram majowych imprez. 

BPW

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze serdecznie zaprasza w dniach 8–15 maja 2011r. do udziału w ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, który będzie przebiegać pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę".

Projekt: World Digital Library. Światowe dziedzictwo kulturowe w sieci. Pomysł utworzenia światowej biblioteki internetowej zrodził się w 2005 roku. Pracowali nad nim głównie przedstawiciele UNESCO i Biblioteki Kongresowej Stanów Zjednoczonych. Przedsięwzięcie wystartowało w 2009 roku. Każdy mieszkaniec naszej planety mający dostęp do Internetu zyskał łatwy, bezpłatny i nieograniczony dostęp do dziedzictwa cywilizacyjnego ludzkości.

Więcej na Blogu ZBC: zbcuz.blogspot.com

XII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Eugeniusza Paukszty „Małe ojczyzny - pogranicze kultur i regionów"

Tegoroczna edycja konkursu literackiego odbywa się pod hasłem „Twierdzą nam każde polskie słowo". Organizatorami są: Gminna Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej (woj. lubuskie), Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Region Kozła oraz Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne w Poznaniu.

image002

Już po raz ósmy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 9 – 15 maja 2011 wielką akcję popularyzacji książki i czytelnictwa pod nazwą TYDZIEŃ BIBLIOTEK. Hasłem wiodącym tegorocznej edycji jest „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę". W tej ogólnopolskiej akcji promującej biblioteki, książki i czytelnictwo włączają się również lubuskie biblioteki. Poniżej prezentujemy program imprez towarzyszących Tygodniowi Bibliotek w bibliotekach południowej części województwa lubuskiego

image004

W ramach Tygodnia Bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę", w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu zaplanowano wiele działań i imprez.

SZCZEGÓŁOWY PLAN OBCHODÓW

 
sbp_logo_ok
  
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza do wzięcia udziału w konkursie Bibliotekarz Roku. Kandydatów w poszczególnych okręgach należy zgłaszać do 31 marca br. Poniżej regulamin konkursu.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zapraszają dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych południowej części województwa lubuskiego na seminarium bibliotekarzy, które odbędzie się 7 kwietnia 2011 r. w nowo otwartej lubuskiej Bibliotece (Nowa Sól, ul. Bankowa 3).

Ósma Wystawa Krajowa

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieniowie zapraszają bibliotekarzy do publicznego zaprezentowania swojego dorobku twórczego na 8. Wystawie Krajowej, która zostanie otwarta podczas Tygodnia Bibliotek.

Celem tego przeglądu jest ukazanie i propagowanie realizowanych pasji naszej, niezbyt licznej grupy zawodowej. Bibliotekarze dają się poznać głównie poprzez krótkie kontakty wokół książki i w roli animatorów kultury. Prywatne realizacje twórcze pragniemy wyeksponować jako budujący obraz i bogatszy element naszej społeczności zawodowej. Dlatego też proponujemy bibliotekarzom i czytelnikom możliwość pełniejszego kontaktu inspirowanego dokonaniami twórczymi. Wystawa nie będzie konkursem.

 

W pierwszym numerze „Bibliotekarza Lubuskiego” (1996) dużo miejsca poświęcono WiMBP im. C. Norwida. Była mowa o placówce nowoczesnej, w której postępuje komputeryzacja, wprowadzany jest system Prolib. Dziś – po kilkunastu latach – to, co wówczas uchodziło za nowoczesne, można uznać za archaiczne.

Większość komputerów wymieniono, Prolib zastąpiono formatem Marc 21, zakończył się remont elewacji, coraz większe zmiany postępują wewnątrz budynku. Biblioteka Norwida jest przykładem innowacji, które właściwie w większym lub mniejszym stopniu dotyczyły wszystkich lubuskich bibliotek w ostatnich latach. Instytucje te musiały dostosowywać się do zmieniających się potrzeb i wymagań czytelnika, czy raczej: klienta bibliotecznego.

Zmiany postępują też na łamach naszego pisma, zarówno jeśli chodzi o zawartość, jak i jego formę. W toku prac redakcyjnych zastanawialiśmy się, co zrobić, by branżowe pismo faktycznie stało się „lubuskie”, a nie „zielonogórskie” czy „norwidowe”. To zadanie, którego nie zdołamy zrealizować na łamach jednego numeru, jednakże liczymy, że w kolejnych numerach nowa linia pisma będzie kontynuowana przy większym współudziale pracowników lubuskich bibliotek. Zależy nam, by „Bibliotekarz Lubuski” był atrakcyjny dla bibliotekarzy z całego województwa, a jest to możliwe, jeśli będą w nim pojawiać się wartościowe teksty, w dużej mierze poświęcone problemom i osiągnięciom konkretnych placówek. Nie chcemy przy tym zamykać się tylko w sprawach regionalnych. W końcu to, co dotyczy polskiego bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa, nas też dotyczy. Stąd też starania, by pozyskiwać autorów m.in. wśród bibliotekoznawców, literaturoznawców, pisarzy i osób z doświadczeniem w zarządzaniu biblioteką.

Trzydziesty, „okrągły” numer pisma otwiera artykuł o innym, ważnym jubileuszu. Lubuskie biblioteki mają czym się chwalić! Pięć lat już działa Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znajdują się liczne zdigitalizowane starodruki – tak też trzeba promować najcenniejsze skarby bibliotek, o czym obszernie piszą A. Lipińska i M. Radziszewska. W bibliotece zawsze będzie miejsce na książkę kodeksową, a nowoczesne formy jej prezentowania z pewnością ułatwią dostęp do informacji. Tradycyjne funkcje bibliotek są oczywiste, a ich realizacja i sprostanie nowym zadaniom – może tylko zachęcić kolejnych użytkowników do korzystania z bibliotecznych zasobów. Znakiem czasu są powstające w Polsce wypożyczalnie nowych mediów. Jedną z pierwszych – była wrocławska Mediateka, w grudniu natomiast otwarto zielonogórską Górę Mediów. Być może teksty poświęcone obu nietypowym wypożyczalniom zachęcą bibliotekarzy z mniejszych placówek do aranżowania w przestrzeni bibliotecznej miejsca dla tego typu zbiorów.

Warto czerpać z dobrych rozwiązań i dzielić się nimi. Relacje z różnych przedsięwzięć, zawarte na łamach pisma, dowodzą, że lubuskie biblioteki i bibliotekarze chętnie włączają się w ogólnopolskie akcje. Tydzień Bibliotek, Forum Młodych Bibliotekarzy, „Z książką na walizkach” – to tylko przykłady takich inicjatyw, mających na celu promocję czytelnictwa, książek i bibliotek, ale także wymianę doświadczeń i integrację środowiska. Poza tym wiele bibliotek może się pochwalić oryginalnymi rozwiązaniami i imprezami. Z zainteresowaniem spotkał się np. konkurs Fotomolik. Na jego zorganizowanie wcale nie trzeba było dużych pieniędzy. Na początek wystarczyło zaangażowanie i pomysł, którym organizatorki potrafiły przekonać sponsorów.

W aktualnym numerze znajdą też Państwo kilka subiektywnych opinii o książkach oraz dwie rozmowy – wywiady. W pierwszym Roksana Jędrzejewska-Wróbel dowodzi, że literatura dla dzieci wcale nie jest „tą gorszą”. W drugim Andrzej Buck opowiada, co czeka Bibliotekę Norwida w najbliższym czasie.

Zapraszamy do lektury i dzielenia się doświadczeniami i opiniami.

Marzenia nowosolan o nowej bibliotece zaczynają się spełniać. Jeszcze w tym roku w budynku przy ul. Bankowej powstanie nowoczesne Centrum Biblioteczne, na którego realizację trzeba przeznaczyć ponad 8 mln złotych.

Zaczęło się w Zielonej Górze. To właśnie w WiMBP im. C. Norwida odbyło się w 2006 roku I Forum Młodych Bibliotekarzy. Inicjatorem przedsięwzięcia była Sekcja Bibliotek Publicznych Zarządu Głównego SBP, a organizacją forum zajęli się młodzi pracownicy WiMBP. Oni też wygłosili referaty, które później zostały opublikowane w książce pokonferencyjnej zatytułowanej tak samo jak hasło przewodnie I FMB – Zrób karierę w bibliotece! (Zielona Góra, 2007).

W dniach 8–15 maja 2010 r. trwał ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasłem wiodącym tegorocznej edycji było: „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy”. W tę organizowaną już po raz siódmy przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wielką akcję popularyzacji książki i czytelnictwa włączyły się również lubuskie biblioteki: publiczne, pedagogiczne i naukowe.