TUTLANDIA w Siedlisku - Bibliotekarz Lubuski

TUTLANDIA w Siedlisku

Biblioteka Publiczna w Siedlisku kolejny raz zaprosiła dzieci z klasy III na spotkanie z rodziną Tutków. Spotkanie przebiegało pod hasłem: "Ja i mój przyjaciel”, gdzie wykorzystaliśmy fragmenty książki „Tutlandia” pt. Kto się lubi ten się czubi. Dzieci znały już Tutkę i jej brata Tutka, dlatego łatwiej przyszło opisywanie ich zachowań podczas rannego wstawania i wspólnej zabawy.

Omawiano różne sposoby na pobudkę - te łagodne i bardziej radykalne, ale głównie chodziło o sposoby wspólnej zabawy, niekoniecznie z rodzeństwem, ale z kolegami i koleżankami. Trudne było nazwanie uczucia czy zachowania jakim jest przyjaźń, ale łatwe były sposoby na pogodzenie się. Dzieci rysowały swoich kolegów, opisywały ich charaktery, mówiły co w nich lubią a czego nie znoszą.... "fajny kumpel, łatwo się z nim rozmawia, nie obgaduje mnie przed koleżankami, daje mi swoje zabawki, pozwala nimi się bawić”, itp., albo: „kłamie, skarży, jest złośliwy”- to przymiotniki na określenie – „nie jest moim przyjacielem”. Dzieci opowiadały o swoich przyjaciołach, jakimi są zwierzęta, najczęściej pieski i kotki, ale też chomiki i białe myszki. Po zajęciach z chęcią sięgały po książki mówiące o przyjażni i zabawie. Na pewno jeszcze chociaż raz spotkamy się z naszymi znajomymi przyjaciółmi - Rodziną Tutków! Do zobaczenia!

Regina Wygiera