Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
"Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach - Bibliotekarz Lubuski

"Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przez całe wakacje omawiane były „Bajki z dżungli i oceanu”. Każda opowiastka z książki Pani Agnieszki Ginko miała swój czas. Na zajęciach rozmawialiśmy z dziećmi, a potem wykonywaliśmy wspólnie prace plastyczne i się bawiliśmy. Przy omawianiu bajki pt. Rybka Rybik i życzliwość dzieci zrobiły piękną rafę koralową, którą ozdobiły kolorowymi żyjątkami z oceanu.

Rozmawialiśmy, co rozumieją przez pojęcie życzliwości i jak pomagają innym. Potem dyskutowaliśmy o tym, co to jest rafa koralowa i jak my możemy pomóc ją ocalić, ponieważ w naszych czasach oceany są coraz bardziej zaśmiecane. Podczas omówienia drugiej bajki: Słoń Deptak i zręczność dzieci wykonały ogromną sawannę, którą uzupełniły zainspirowane przeczytaną bajką. Rozmawialiśmy o tym, jak czują się osoby, które są przezywane przez innych, czy czują się osamotnione, czy jest im przykro. Dzieci opowiedziały o swoich podobnych przeżyciach i o tym, jak reagować w sytuacjach, gdy ktoś przezywa osobę będąca obok, a my to widzimy. W czasie omawiania bajki Myszka Mała i odwaga również nie obyło się bez pracy plastycznej. Rozmawialiśmy o tym, co dzieci rozumieją przez pojęcie „odważny”, czy miały okazję w swoim życiu wykazać się odwagą. Gdy omawialiśmy bajkę Nietoperz Miłek i wyobraźnia definiowaliśmy „wyobraźnię” i poprosiliśmy dzieci, aby zrobiły nietoperze z wyobraźnią. Jak widać na zdjęciu, wyobraźnia nie zawiodła i ułatwiła stworzenie pięknej i kolorowej pracy. Bawiliśmy się również w fajną i ciekawą zabawę polegająca na tym, że dzieci siadały w kółku, zamykały oczy i każde kolejno mówiło, co sobie wyobraża a reszta grupy pokazywała to, co dana osoba powiedziała. Jedna z dziewczynek wyobraziła sobie ze jest ptakiem i lata pomiędzy chmurami więc cała grupa wstała i zaczęła latać w przestworzach. Podczas warsztatów z  bajką Zebra Cudak i radość przygotowaliśmy plakat, na którym w chmurkach dzieci wpisywały, co sprawia im radość. Pytałam grupę, jak mogą sprawiać radość innym. Pomysłów było co nie miara. W ramach zajęć wokół bajki Gryzoń Chowak i siła przyjaźni dzieci wykonały prace plastyczne. Odbijaliśmy dłonie na plakacie i na swoich dłoniach dzieci wpisały imię swojego przyjaciela, a potem każde z nich wykonało piękny słoik lampion dla swojego przyjaciela i podarowały sobie te słoiki nawzajem. Gdy omawialiśmy bajkę Małpka Długa i pomaganie innym rozmawialiśmy o tym, jak można pomagać, w czym dzieci potrzebują pomocy. Wykonywaliśmy prace plastyczne m.in. papugi pawie i inne zwierzątka występujące w bajce, przy czym dzieci pomagały sobie nawzajem. Na zajęciach, na których omawiana była bajka Wydra Spiżak i opanowanie nie robiliśmy prac plastycznych, ale rozmawialiśmy o tym, co nas denerwuje, wyprowadza z równowagi. Co sprawia, że stajemy się źli, smutni i jak sobie radzić z takimi emocjami. W ostatnich zajęciach uczestniczyła mama, która po wysłuchaniu z dziećmi bajki i skończonych zajęciach stwierdziła, że już nie krzyknie na swoje dziecko. Uważam, że bajki Pani Agnieszki są bardzo emocjonalne i pouczające. Każda z nich ma jakiś przekaz, który trzeba zrozumieć. Każda z bajek daje wiele tematów do rozmowy i dużo możliwości do fajnej zabawy i stworzenia najróżniejszych prac plastycznych przez uczestników zajęć.