Japoński teatr na gorzowskiej scenie

kamishi maleW gorzowskim Teatrze J. Osterwy rozpoczął się drugi sezon zajęć edukacyjnych „Przygody z teatrem kamishibai”. Bajki z drewnianej skrzynki opowiada Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej, a dzieci z zadziwienia rozdziawiają buzie… Maja Wilczewska pięć lat temu zafascynowała się teatrem ilustracji kamishibai, a rok temu została ambasadorska tej techniki.


- Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania – wyjaśnia. - Najważniejszym elementem tej opowieści jest drewniana skrzynka, przypominająca rozkładany teatrzyk. Kiedy otwieram skrzynkę dzieci są pewne , że w środku zobaczą kukiełki. A widzą piękne, przesuwane ilustracje. I wtedy zaczyna się magia…
W ubiegłym roku Maja Wilczewska rozpoczęła współpracę z Teatrem J. Osterwy w Gorzowie. Spotkania z japońskim teatrzykiem odbywały się co miesiąc i cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że widzowie zapisywali się na listy. Miesiąc temu rozpoczął się drugi sezon „Przygód z teatrem kamishibai”. Zajęcia oprócz M. Wilczewskiej współprowadzi Magdalena Bożek, specjalistka od edukacji w gorzowskim teatrze. Na ostatnich zajęciach, które odbyły się 29 września , 25 dzieci wysłuchało opowieści o Muminkach według książki „Co było potem. Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi” Tove Jansson. A potem wszystko pięknie narysowały. Kolejne spotkanie zaplanowano 24 października 2018 r., a teatralny repertuar opracowany jest do końca roku szkolnego.


Hanna Ciepiela
fot. Maja Wilczewska, Magdalena Bożek