Wystawa Mai Zauchy w MBP Żary

Plakat Maja Zaucha mniejszyNazywam się Maja Zaucha. Mam czternaście lat, jestem uczennicą klasy ósmej Katolickiej Szkoły Podstawowej. Piszę tak naprawdę od jakichś dwóch lat; jedną z przyczyn pisania jest na pewno chęć poznania tego, co nieznane. Wiele osób pyta mnie, dlaczego tematyka moich utworów jest smutna i poważna. Myślę, że właśnie dlatego: pragnienie opisania czegoś, czego jeszcze się nie doświadczyło i nie do końca zrozumiało, jest czymś bardzo interesującym. Jeśli chodzi o to, co piszę, to są to głównie wiersze, ale obecnie też opowiadania.

Pierwszymi osobami, które czytały moje utwory, byli zwyczajni ludzie w Internecie, których nie znałam i z którymi nie miałam nic wspólnego. Mimo to, łatwiej było mi się otworzyć przed takimi czytelnikami, wiedząc, że nie będą mnie oceniać, bo mnie nie znały. Pisanie to moja pasja, a pasje unoszą człowieka i wydobywają z niego głęboko skrywane uczucia i emocje. Dlatego też mam wiele zainteresowań: od tych najzwyklejszych jak gotowanie, po te czysto naukowe jak biologia, medycyna czy dietetyka. Z dwoma ostatnimi kierunkami wiążę również moją przyszłość. Tyle o mnie. Życzę wszystkim, którzy to czytają miłego dnia i równie miłego odbioru moich prac.
Kiedy piętnaście lat temu powstawała Galeria Kolebka, nawet nie przypuszczaliśmy, że w naszym środowisku jest tak wiele młodych osób, które pasjonują się tworzeniem poezji. Nie jest to sztuka łatwa i wymaga niezwykłych umiejętności postrzegania świata w sposób bardzo wnikliwy. To, co nam wydawać się może bardzo prozaiczne, w oczach poety zyskuje wymiar niezwykły. Maja, która jest kolejnym przykładem dużej wrażliwości, drzemiącej w młodym człowieku, opisuje swoją codzienność w taki właśnie sposób. Ponadto wykazuje wyjątkową jak na swój wiek dojrzałość w postrzeganiu spraw, które w życiu każdego człowieka stanowią wartość nadrzędną. Młoda poetka jest dopiero na początku swojej twórczej drogi i jej myślenie o świecie cechuje piękna prostota oraz intensywność, tak charakterystyczna dla młodości. Miejmy nadzieję, że Maja pozwoli swoim Rówieśnikom dostrzec to, co ważne w życiu, natomiast dorosłym odbiorcom przypomni, że piękno tkwi zwykle w prostocie. „Pełna niezbadanych zakamarków” daje nam wszystkim szansę na spojrzenie w głąb siebie i refleksję nad własnym postrzeganiem rzeczywistości. Po raz kolejny przyszło nam zmierzyć się z przygotowaniem ekspozycji „żywego słowa”. Jest to rzecz bardzo trudna, ponieważ utwór literacki nie jest z pozoru tak efektownym eksponatem jak inne formy wyrazu. Dlatego liczymy na to, że poświęcą Państwo chociaż odrobinę swojego czasu aby te utwory mogły ożyć.

Opracowanie wystawy i katalogu
• Magdalena Broniecka
• Małgorzata Pawłowska

Współpraca z ramienia KSP w Żarach
• Katarzyna Gapińska
• uczniowie KSP