Tydzień Czytania w MBP w Żaganiu - Bibliotekarz Lubuski

Tydzień Czytania w MBP w Żaganiu

Tydzien czytania zagan 2019 mniejszeXVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany był pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Podczas spotkań w dniach od 3 do 7 czerwca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu zaproszeni, wspaniali goście czytali dzieciom utwory Wandy Chotomskiej w 90. rocznicę jej urodzin.

Sebastian Kulesza – Zastępca Burmistrza Miasta Żagań Pięciopsiaczkami rozpoczął XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Pierwszaki ze SP nr 1 z ciekawością wysłuchały zabawnych opowiadań pani Wandy i dowiedziały się o pracy i pasjach naszego gościa. Miłą niespodzianką dla dzieci były upominki od Pana Burmistrza. We wtorek dla młodszych mieszkańców naszego miasta wystąpili aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska. W sztuce zatytułowanej ►PRASTARA KSIĄŻNICA – SKARB I TAJEMNICA… bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi◄ przedstawiono na wesoło promocję czytelnictwa oraz świadome korzystanie z materiałów piśmienniczych. Puentą spektaklu było przesłanie, że książka jest największym skarbem. Rozbawione dzieci zgodnie obiecały odwiedzać bibliotekę i dalej szukać skarbów. Kolejnym gościem był Andrzej Katarzyniec – Burmistrz Miasta Żagań, który przeczytał książkę Abecadło w rymy wpadło. W trakcie spotkania dzieci ze SP nr 2 przepytały Pana Burmistrza o jego pasje i zainteresowania. Dowiedziały się, że lubi łowić ryby, a wśród złowionych okazów znajduje się 36 kg sum. Było bardzo wesoło i nie zabrakło prezentów. W czwartek naszym gościem był kolarz Wiesław Jarzębski, uczestnik Wyścigu Pokoju w 1961 roku. Pan Wiesław stwierdził, że swoją pasją do roweru zaraził się w wieku 16 lat. W Mistrzostwach Polski Listonoszy zajął I miejsce, a nagrodą był rower. Potem były kolejne wyścigi i nagrody. Na spotkanie, ku radości dzieci z MP nr 5 przyjechał na rowerze, którym pokonał trasę Wyścigu Pokoju. Kolejnym punktem spotkania była książka Nasze Ptaki, przeczytana przez pana Wiesława. Padły też odpowiedzi na pytania: czy rowerem można prześcignąć samochód? czy można mieć silnik przy rowerze? Gość ujął wszystkich poczuciem humoru i opowieściami o swoich podróżach. Tydzień Głośnego Czytania zakończyła Barbara Kamińska, która przyjechała rowerem i przeczytała dzieciom z MP nr 3 Tadka Niejadka. Pani Basia opowiedziała o swojej pasji rowerowej, o członkostwie w Stowarzyszeniu Turystycznym „Ogniwo” i najdłuższej trasie wynoszącej 70 km.

Magdalena Śliwak