Finał konkursu na najlepszą gazetke szkolną

hania 143GŁOWY PEŁNE POMYSŁÓW
- Pisanie to mądra zabawa – mówiła Ania Wardak z „Kuriera Dwójki” podczas finału XIV Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego, który odbył się 11 czerwca w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

Ania Wardak jest sekretarzem redakcji w gazetce szkolnej „Kurier Dwójki” i razem z Jakubem Sadowym, redaktorem naczelnym, mają przy tworzeniu gazetki sporo pracy:
- Mobilizujemy dziennikarzy, wymyślamy tematy, zabieramy teksty – opowiadają. - Ktoś z boku może powiedzieć, że to wielki obowiązek. Ale dla nas gazetka to hobby. Dzięki niej możemy uwolnić wyobraźnię i oderwać się od codzienności. I nie mamy problemów z pisaniem… wypracowań.
Gazetka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach, którą tworzą Jakub, Ania oraz inni zdolni młodzi ludzie pod wodzą nauczycielki Jolanty Błażków, jest nagradzana w wielu konkursach. Tak było też na finale XIV Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego w roku szkolnym 2018/2019 - „Kurier Dwójki” odebrał jedną z czterech równorzędnych nagród w kategorii szkół podstawowych. W tej samej kategorii nagrody otrzymały gazetki: „Przybij Piątkę” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach, „Ikaria” ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie i „Na Marginesie” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sulęcinie. Konkursowe wyróżnienia zdobyły gazetki: „Wesoła Czternastka” ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze, „Przerwa” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Drezdenku, „Kurier z Mokrą Głową” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie, „ Spoko” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Żaganiu i „Kropka” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kostrzynie nad Odrą. W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzono gazetki: K.I.T. z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie, „Niecodziennik” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku i „Głos Patio” z IV Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie. Wyróżnienia zdobyły gazetki „Gazeton” z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Żaganiu oraz „Poliester” z Zespołu Szkół Odzieżowych w Gorzowie. Przyznano też nagrody gazetkom: „Skrzat” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lipkach Wielkich i „Ploteczkom ze Szkolnej Teczki” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze. Tradycyjnie już młodzi dziennikarze podczas finału zaprezentowali swoją twórczość. Wielkimi brawami nagrodzono reporterską opowieść o Chinach i zabawne felietony ze szkolnego korytarza.
Chciałabym w przyszłości studiować dziennikarstwo – przyznała Oliwia Bartnik, autorka jednego z czytanych tekstów. Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie. Jednym z fundatorów nagród był gorzowski Urząd Miasta.


Hanna Ciepiela
Fot. Monika Panek