Wakacje w bajkowej bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Wakacje w bajkowej bibliotece

wakacje witnicaWakacje się skończyły, uczniowie wrócili do szkoły, a witniccy bibliotekarze podsumowali letnie zajęcia dla dzieci. W okresie wakacyjnym Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zorganizowała 15 spotkań w ramach „Wakacji na Ulicy Bajki Polskiej”. Były to literacko-plastyczne zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat.

W lipcu każdy uczestnik miał możliwość poznać ciekawostki z codziennego życia zwierząt. Były wśród nich żaby, psy, sowy, lwy, zebry, rybki, świnki morskie i słonie. Dzieci poszerzały swoją zoologiczną wiedzę i wykonywały samodzielnie podobizny „bohaterów dnia”. W sierpniu najmłodsi uczestniczyli w zajęciach regionalnych. Jednym z nich było spotkanie z robotem Photonem, który pomógł dzieciom w podróży po najciekawszych zakątkach naszej gminy. Oprócz wyprawy po „Małej Ojczyźnie”, każdy uczestnik odbył podróż po stolicy Francji i Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło także zajęć w teatrze lalkowym oraz z ulubionym, czeskim bohaterem Krecikiem. W dąbroszyńskiej filii dzieci uczyły się nowych technik plastycznych takich jak quilling oraz innych z rodzaju papieroplastyki. Zajęcia nawiązywały do rocznic i wydarzeń, takich jak Wielki Dzień Pszczół, Noc Perseidów czy Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Tworzyły drzewo genealogiczne, udały się na miejscowy cmentarz w poszukiwaniu wspólnych „korzeni”. Wylepiając flagi państw Europy przekonały się, jak zróżnicowany jest nasz kontynent. Poznawały znaki zodiaku. Ćwiczyły z chustą „Klanza”, kośćmi opowieści oraz kartami „Dixit”. Bawiły się w Indian. Pewnego dnia wielobarwna twórczość wymknęła się z biblioteki na parking. Kolorowa kreda w rękach dzieci zamieniła szare płytki w wesoły plac gier i zabaw. Powstało także kilka ciekawych grafik. Czytelnicy filii w Kamieniu Małym wybrali się z literacką „wizytą” do kilku krajów europejskich (Francja, Włochy, Dania,). Oddawali się także zabawom plastycznym, i łamigłówkom oraz układali puzzle. Wspólnie tworzyli ilustracje do „Jasia i Małgosi” oraz „Baśni z dalekich mórz i oceanów”. Uczestniczyły tez w konkursie rysunkowym „Gdy dorosnę to będę…” Dzieci własnoręcznie przygotowywały desery i zdrowe kanapki z wykorzystaniem przepisów z książki „W kuchni”. Bibliotekarze już dzisiaj zapraszają na przyszłoroczne wakacje z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy.

Władysław Wróblewski