Wakacje w bibliotece pt. „Leśne opowieści" - Bibliotekarz Lubuski

Wakacje w bibliotece pt. „Leśne opowieści"

IMG_0068Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby atrakcyjnie spędzić wolny czas. Część z dzieci skorzystała z formy aktywnego wypoczynku w filii bibliotecznej w Siecieborzycach, gdzie odbyły się zajęcia pt. „Leśne opowieści", ponieważ ONZ rok 2011 ogłosiła rokiem lasów. Zajęcia trwały od 11 do 22 lipca. Uczestniczyło w nich 102 dzieci, w większości byli to najmłodsi czytelnicy biblioteki. Podczas zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne nt. różnych gatunków drzew, ptaków i zwierząt zamieszkujących lasy. Dzięki tym ćwiczeniom z pewnością ich wiedza o lasach wzrosła. Ponadto odbywały się gry i zabawy sportowe, nie zabrakło również gier planszowych i komputerowych.

Warto powiedzieć o spotkaniu z leśniczym, Krzysztofem Grabowskim, który opowiadał o swojej pracy. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, dzieci z zaciekawieniem słuchały pana Krzysztofa, który w bardzo przystępny sposób przedstawił zakres swych obowiązków. Dzieci dowiedziały się, jak zachowywać się w lesie i czego nie należy w nim robić.

Prócz tego odwiedziły nas dzieci z biblioteki w Długiem, z którymi rozegraliśmy mecz piłki nożnej oraz rozpaliliśmy ognisko i każdy mógł upiec kiełbaskę. Na zakończenie wakacji w bibliotece pojechaliśmy na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich. Było to podsumowanie zajęć, dzięki którym najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się sporo nt. lasu, jego roli w życiu człowieka i zwierząt zamieszkujących lasy.

Dorota Klimejko