Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Europejskie Dni Dziedzictwa oraz Narodowe Czytanie - Bibliotekarz Lubuski

Europejskie Dni Dziedzictwa oraz Narodowe Czytanie

spacer obywatelski 015„Europejskie Dni Dziedzictwa” to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie europejskich zabytków. W tym roku w ideę szerzenia edukacji historycznej i kulturalnej oraz promowania różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego włączyła się po raz pierwszy Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu.

Zaprosiliśmy więc mieszkańców na drugą edycję wydarzenia, które uprzednio spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Gminy Bogdaniec. 7 września odbył się „Spacer obywatelski”, czyli przechadzka ulicami Bogdańca, podczas której mieszkańcy zwiedzili historyczne punkty miejscowości. Spacerowi towarzyszył komentarz pana Eugeniusza Cytlaka, członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Bogdanieckiej. Wraz z przewodnikiem odwiedziliśmy m.in. dworzec kolejowy z 1857 roku, poznaliśmy zabytki Doliny Trzech Młynów, a także pierwszą siedzibę władz miejscowości Düringshof. Zanim jednak wyruszyliśmy śladami historycznych zakątków Bogdańca, zaprosiliśmy mieszkańców do siedziby biblioteki na ósme już „Narodowe Czytanie”. Jest to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku, a podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Nasz wybór padł na „Katarynkę” Bolesława Prusa, co wprowadziło uczestników wydarzenia w nostalgiczny nastrój przed spacerem. Nie była to jednak jedyna inicjatywa, w której wzięliśmy udział w ramach „Narodowego Czytania”. Nasza biblioteka ze swoją działalnością wykracza już poza obszar gminy, czego dowodem było gościnne czytanie fragmentów noweli w Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Gorzowie Wielkopolskim. Cieszymy się, że w ten sposób mogliśmy przyczynić się do promowania rodzimej literatury.

Katarzyna Chorążyczewska