Mediateka – Biblioteka Publiczna w Krośnie Odrzańskim

Niemal z okazji swoich 70. urodzin krośnieńska biblioteka została przeniesiona do nowych pomieszczeń. Przeprowadzenie naszej książnicy na początku 2019 roku oczywiście nie było pierwszym od początku istnienia biblioteki w Krośnie Odrzańskim, czyli od 1948 roku.

 

 Przez minione dziesięciolecia było wiele powodów do tego, aby zmienić lokalizację. Od wielu lat pomieszczenia przy ulicy Parkowej, choć piękne i z klimatem, nie spełniały już swojej roli. Regularnie powiększający się księgozbiór powodował, że było tam coraz ciaśniej, a stan budynku wymagał generalnego remontu. Wszystkie argumenty przemawiały za tym, by w końcu pomyśleć o nowej lokalizacji. Pierwsze plany na nową bibliotekę pojawiły się w2015 roku. Spośród kilku propozycji ostatecznie wybraliśmy, my – bibliotekarki wraz z władzami miasta, która lokalizacja będzie najbardziej korzystna. Wówczas nad całą machiną czuwała dyrektor Danuta Gzik. Dalszym krokiem była praca nad projektowaniem wnętrza, szukanie wykonawców, nadzór nad pracami budowlanymi i w końcu trud związany z przeniesieniem księgozbioru do nowego lokalu.

l

 Teraz, gdy to wszystko mamy za sobą, wydaje mi się, że jakiś dobry duch z książek czuwa nad nami, bibliotekarkami, czytelnikami i całym krośnieńskim majątkiem bibliotecznym. Od początku trafialiśmy na dobrych ludzi, którzy zawsze służyli pomocą. Począwszy od władz gminy – wtedy jeszcze z burmistrzem Grzegorzem Garczyńskim na czele, który nigdy nie żałował środków finansowych na inwestycję, przez panią projektant Justynę Fryszkowskią-Kosmala, która pięknie nam zaprojektowała nową bibliotekę, a skończywszy na wykonawcach. Myślę zarówno o budowlańcach, którzy całkowicie zmienili były hotel dla sportowców w nowoczesną Mediatekę, jak i firmie, która zadbała o wyposażenie wnętrz. Każdy z nas wie, że nie ma inwestycji, która przebiega bezproblemowo. U nas również pojawiały się problemy, ale zawsze sobie z nimi radziliśmy. Gdy już wszystko było gotowe na ten moment, w którym pojawią się na nowych półkach książki, z pomocą przyszli nam żołnierze z 5 Ba- 30 31 talionu Saperów, którzy własnymi rękoma nosili i przewieźli cały księgozbiór ze starej do nowej biblioteki.

 Ciężko pracowałyśmy podczas przeprowadzki, jednak miłe słowa i zachwyt nad Mediateką rekompensował nam cały trud, który włożyłyśmy w tę zmianę. Obecnie, gdy widzimy, jak bardzo wzrosło zainteresowanie biblioteką, to każdy pracownik biblioteki czuje satysfakcję. Poza tym obecne warunki pracy są dalekie do tych, które miałyśmy. Użytkownicy i czytelnicy mają dostęp do każdej książki – nie mamy magazynów. Cała biblioteka jest podzielona na strefy. W Strefie Dzieci oprócz komputerów oferujemy ekrany dotykowe i konsole. Planujemy w przyszłości zakupić podłogę interaktywną. Strefa Mediateki okazała się najbardziej atrakcyjna ze względu na projekcje filmowe. Z każdym seansem pojawiają się u nas nowi widzowie. Kina w naszym mieście nie ma, więc zapraszamy na filmy i bajki do Mediateki i to odpowiada mieszkańcom. Strefa Dorosłych to królestwo książek, w którym nie brakuje miejsca, by przejrzeć książkę czy gazetę w ciszy ispokoju. Oferujemy również Kawiarnię, która jest ciekawą, nową propozycją dla użytkowników.

 Dużą atrakcją dla mieszkańców, którą do dziś wspominamy, było symboliczne przenoszenie biblioteki z ulicy Parkowej do siedziby przy ulicy Pułaskiego. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczestnicy PTTK, Integracji, WTZ, DPS w Szczawnie, radni i czytelnicy z burmistrzem Markiem Cebulą na czele, ustawili się na odcinku 1350 metrów ramię w ramię i z ręki do ręki podawali sobie 50 książek. Łącznie wakcji wzięło udział ponad 1500 osób. Inicjatywa do dzisiaj wywołuje uśmiech na naszych twarzach. Ale to nie koniec! Obecnie mamy tak piękną bibliotekę, że możemy pochwalić się sesją ślubną, którą młoda para postanowiła zrobić w naszej Mediatece. Oczywiście mamy nadzieję, że to nie zamyka repertuaru bibliotecznych wydarzeń i niespodziewanych epizodów. Jesteśmy ciekawe realizacji pomysłów wszystkich osób, które są zauroczone naszą klimatyczną biblioteką i otwarte na propozycje.

m

 Czasami wspominamy z sentymentem stare mury, wktórych przepracowałyśmy wiele lat, spotkania z czytelnikami, przyjaźnie, które zawiązałyśmy przy ulicy Parkowej. Dziś miło nam jest, kiedy najmłodsi czytelnicy z uśmiechem i błyskiem w oczach wchodzą do Strefy Dzieci. Kiedy starsi chętnie grają na konsoli, a potem nie mniej chętnie wychodzą do domu z książką w ręku. Cieszy nas fakt, że na filmy przychodzą nie tylko seniorzy, że dołączają do nich młodsi ludzie, którzy na spotkania autorskie chętniej przychodzą do Mediateki. Jednak najważniejszy jest dla nas fakt, że najstarszych czytelników nie zraziła nowoczesność, którą widać niemal na każdym metrze kwadratowym nowej powierzchni. Może ma na to wpływ fakt, że nie tylko mamy nowoczesną bibliotekę, ale również funkcjonalną, a może kadra, która od lat zapewnia czytelnikom nieporównywalny klimat. Zapraszamy tych, którzy jeszcze nas nie odwiedzili. 

Agnieszka Langner-Kosmaty