Nauka, zabawa, bliskość. Forum Kamishibai w Sulęcinie

 W sobotę 26 października 2019 roku delegacja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida wzięła udział w „Nowym Forum Kamishibai – nauka, zabawa, bliskość”. Wydarzenie odbyło się w Sulęcińskim Ośrodku Kultury oraz w Filii w Sulęcinie Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego wGorzowie Wielkopolskim. Organizatorami były: Maja Wilczewska, Kalina Patek, Sulęciński Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim.

 

 Forum było skierowane do nauczycieli, animatorów kultury, edukatorów, muzealników, bibliotekarzy oraz wszystkich ludzi ceniących efektywne i kreatywne metody pracy oraz spędzania wolnego czasu. Teatr Ilustracji Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) jest to technika opowiadania historii pochodząca z Japonii. Jej podstawą jest drewniany teatrzyk (jap. butai – scena), który ma trzy rozkładane skrzydła. W środku umieszczone są kolorowe plansze z ilustracjami. Karty przekładane są wraz z przebiegiem opowieści.

n Podczas forum Teatr Ilustracji Kamishibai był prezentowany jako wielowymiarowe narzędzie pozwalające na realizację różnych celów edukacyjnych. Poznaliśmy „Kolorowy świat emocji ukryty w książkach” – program Mai Wilczewskiej, nagrodzony stypendium artystycznym Prezydenta Miasta Gorzowa w roku 2019. Nauczycielki opowiedziały o kamishibai wedukacji wczesnoszkolnej jako innowacji pedagogicznej. Spotkanie było źródłem informacji o inspirujących metodach pracy z Teatrem Ilustracji Kamishibai w bibliotekach. Panie ze stowarzyszenia „Zielona Grupa” pokazały, jak ilustracje ukryte w małej drewnianej skrzynce wykorzystały do spotkań międzypokoleniowych z mikrohistoriami wswoim mieście, w Poznaniu i jego okolicach. Stowarzyszenie realizuje warsztaty i wiele projektów z różnych obszarów sztuki dla dzieci i dorosłych, prowadzi także wydawnictwo, które trudni się tworzeniem i wydawaniem bajek Teatru Ilustracji Kamishibai.

 Uczestnicy forum poznali również EPALE, czyli europejską, wielojęzyczną platformę, otwartą dla wszystkich; społeczność profesjonalistów z dziedziny kształcenia dorosłych, m.in. edukatorów i instruktorów dorosłych, doradców i konsultantów, badaczy i pracowników naukowo-dydaktycznych oraz decydentów. Drugą część spotkania stanowiły warsztaty. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Pierwsza grupa tworzyła bajki w formacie kamishibai, a druga poznawała metody pracy z dziedzictwem kulturowym wśród dzieci i młodzieży.

Kornelia Waloch

o