Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
20-lecie Przeglądu Mistrza Pięknego Czytania w Bibliotece Pana Kleksa - Bibliotekarz Lubuski

20-lecie Przeglądu Mistrza Pięknego Czytania w Bibliotece Pana Kleksa

 Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze od 20 lat, co roku, organizuje Przegląd Mistrza Pięknego Czytania. Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, od 1 do 8 klasy szkoły podstawowej.

 

 Przez lata formuła wydarzenia ulegała nieznacznym zmianom, jednakże zawsze polegało na czytaniu przez uczestników wybranych wcześniej fragmentów książek. Utwory przygotowują bibliotekarze, co roku przyświeca im inne hasło konkursowe zawężające wykorzystywaną literaturę. Uczniowie w dzień konkursu losują pozycję książkową, mają około 10 minut na przygotowanie się i po kolei wychodząc na scenę, odczytują zaznaczony fragment tekstu, aż nie przerwie im „gong”. Odczytom przysłuchuje się oczywiście jury, które zawsze składa się z osób blisko związanych z literaturą, ale także z pracą głosem – bywali w nim aktorzy, dziennikarze, wykładowcy, prezenterzy, instruktorzy teatralni. Ocenie podlega dykcja, interpretacja i prezentacja tekstu. Co roku w konkursie bierze udział naprawdę liczne grono uczniów, w najlepszych latach bywało około 300 uczestników, dlatego też przegląd trwa zwykle od 2 do 6 dni, a przesłuchania zaczynamy po godzinie 16. Uczestnicy podzieleni są na 3 kategorie wiekowe: klasy 1-3, 4-6, 7-8, a w każdej z nich zostaje wybrany Mistrz Pięknego Czytania.

 Nasz konkurs na przestrzeni lat stał się dosyć popularny w środowisku lokalnym. Zgłaszają się uczniowie nie tylko z Zielonej Góry, ale także z Żar, Kożuchowa, Brzeżnicy i innych miejscowości. Współpracują z nami szkoły, promując i polecając konkurs wśród swoich uczniów, a także inne biblioteki, niektóre z nich organizują eliminacje wstępne. Oczywiście, ponieważ konkurs ma charakter indywidualny i otwarty, każdy, kto się zgłosi, może wziąć udział, do czego zawsze gorąco zachęcamy.

aa

 W tym roku hasłem przewodnim konkursu było: „O rety – duety”. Bibliotekarze Biblioteki Pana Kleksa chcieli uczcić piękną, okrągłą, 20. rocznicę przeglądu, stąd też jednorazowo została zmieniona jego formuła, zamiast indywidualnie, uczestnicy występowali w parach, uczeń z osobą dorosłą. I tym sposobem na scenie gościliśmy braci, ciocie, mamy, tatusiów, przyjaciół i kuzynów. Każdy losował książkę z zaznaczonym tekstem, podzielonym wcześniej przez bibliotekarki na role. Tym razem oceniany był także dialog prowadzony między czytającymi. Zadanie nie było łatwe, za to efekty fantastyczne. Każdej kategorii wiekowej przyglądało się szanowne jury w składzie: Ida Ochocka – aktorka, instruktor teatralny, Beata Sobicka-Kupczyk – aktorka, Elżbieta Wozowczyk-Leszko – dziennikarka radiowa. Po bardzo zgodnych obradach zostały wyłonione trzy zwycięskie duety, po jednym w każdej kategorii wiekowej. W najstarszej kategorii wyłoniono także Wicemistrza Pięknego Czytania, natomiast wyróżnionych zostało 13 par. Wręczenie nagród, jak co roku, odbyło się podczas Gali Mistrza. W tym roku, aby uświetnić to wydarzenie, nagrody rozdał znany, polski autor książek przygodowych – Łukasz Wierzbicki. Spotkanie autorskie było idealnym zakończeniem tego konkursu i nagrodą samą w sobie, a zaproszeni byli oczywiście wszyscy występujący w przeglądzie.

ab

 Wszystkim uczestnikom chcielibyśmy jeszcze raz pogratulować i zaprosić do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu. Nie każdy potrafi zdobyć się na odwagę i wystąpić przed liczną publicznością, składającą się nie tylko z przyjaciół, ale także z rywali i oczywiście jurorów, którzy bacznie oceniają każde wypowiedziane słowo. Nigdy nie wiadomo, na jaką książkę się trafi, czy będzie to coś, co wcześniej czytaliśmy, czy chociażby o tym słyszeliśmy, a może coś zupełnie nieznanego, coś, co nam się nie spodoba, a może wręcz przeciwnie – coś, co nas zachwyci. Konkurs ma na celu nie tylko ocenę umiejętności płynnego czytania na głos, ale o wiele więcej. Chcemy uwrażliwić dzieci i młodzież na piękno słowa czytanego i rozbudzać ciekawość językową. Tegoroczna formuła konkursu pozwalała także na zacieśnianie więzów międzypokoleniowych i zainteresowanie dorosłych literaturą dla dzieci i młodzieży. Mieliśmy szansę pokazania, jak wartościowa może być książka dla młodszych, jak wspaniała historia może się wniej kryć i jak wiele można zyskać, czytając ją wspólnie. Niezmiennie pragniemy zainteresować uczestników i ich kibiców literaturą, wybierane przez nas fragmenty są zawsze przemyślane, dostosowane do wieku i mają na celu zachęcenie do dalszej lektury dzieła. Często nam się to udaje i czytający sięgają po wylosowaną książkę poza konkursem. Sprzyja to rozwijaniu i utrwalaniu nawyków czytelniczych, na czym zależy nam najbardziej.

Justyna Stachura