Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Ubrani w książki - Bibliotekarz Lubuski

Ubrani w książki

caW parkach, na szkolnych przerwach i galeriach gorzowska Biblioteka Pedagogiczna świętowała tegoroczny Tydzień Bibliotek. Podczas majowych imprez świetnie bawili się seniorzy, uczniowie, licealiści, a nawet kilkumiesięczne maluchy.

 

 Obchody Tygodnia Bibliotek 2019 rozpoczęły się 8 maja otwarciem dwóch wystaw: w galerii „Na Mansardzie” mieszczącej się na ostatnim piętrze budynku biblioteki oraz w Czytelni Głównej na parterze. Bohaterką pierwszej z wystaw była 15-letnia gorzowianka Wiktoria Rusewicz. Młoda artystka pokazała rysunki i prace malarskie, ekspresyjne, poruszające w treści i zadziwiająco dojrzałe. – Trochę umiem rysować, więc się tego trzymam – mówiła tuż przed wernisażem. – Rysuję wszystko, co wpadnie mi do głowy, to, co mnie cieszy lub boli. Jedna z moich prac pokazuje zamianę ról: zwierzęta polują na ludzi, a ludzkie dzieci trzymają na smyczach... Wiktoria jeszcze nie wie, czy swą zawodową przyszłość zwiąże z rysowaniem. Ale sztuka jako pasja zawsze będzie jej towarzyszyć. – Jestem pewna, że jeszcze kiedyś usłyszymy o Wiktorii – zapewniała podczas wernisażu jej instruktorka Małgorzata Całus-Jarno. Twórcami drugiej wystawy, zatytułowanej Ubrani wksiążki, są uczniowie Liceum Plastycznego w Gorzowie. Na zajęciach artystycznych otrzymali zadania związane z promocją książek zakupionych przez szkołę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na zajęciach projektowania graficznego, prowadzonych przez Beatę Broniarek, wykonali projekty okładek. Na lekcjach fotografii pod kierunkiem Andrzeja Janczewskiego zrobili „Sleeveface”, czyli zdjęcia twarzy lub sylwetki z elementami okładek. Zajęcia malarskie, prowadzone przez Juliusza Piechockiego, zaowocowały kopiami dzieł mistrzów z motywami książki. Koordynatorką zadań podjętych wramach akcji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa była Elżbieta Jaworowicz, polonistka i nauczyciel bibliotekarz. Obie wystawy można było oglądać do końca roku szkolnego.

Książki w parku

cb

 Tradycyjnie już podczas Tygodnia Bibliotek odbyła się akcja bookcrossingowa w gorzowskim parku nazywanym „Kwadratem”. Na ławkach można było odnaleźć książkowe rarytasy. Młoda mama trójki dzieci bardzo ucieszyła się z powieści Światło między oceanami N.L. Stedman. – Jak najmłodsze zaśnie, a dwójka będzie się ze sobą bawić, to sobie poczytam – zapewniała. Czternastoletnia Ula zabrała z ławek aż trzy książki o sztuce fotografii, bo jakiś czas temu spodobało jej się utrwalanie obrazów natury. Inna nastolatka z uśmiechem schowała do torby Pochłaniacza Katarzyny Bondy. Sporo książek wybrali sobie też uczniowie klasy I b Zespołu Szkół Ekonomicznych, którzy przyszli na akcję razem z nauczycielkami, Joanną Żyrów i Aleksandrą Nikolak.

Seniorzy w różowych okularach

 W Tygodniu Bibliotek nie zapomniano również o czytelnikach w starszym wieku. Przygotowano dla nich projekcję filmu dokumentalnego Gorzów w różowych okularach, cz. 3, w reż. Dominiki Muniak-Szadej. Film opowiada o ludziach z pasją: weterynarzu z wielkim sercem, poetce, fotografkach, chłopaku, który podróżuje na hulajnodze. Seniorzy wzięli też udział w warsztatach komputerowych zatytułowanych Wirtualny spacer po Gorzowie, przygotowanych przez Monikę Markowską i Magdalenę Janas.

Zaczytane przerwy

 Już po raz czwarty bibliotecznemu świętowaniu towarzyszyła akcja „Przerwa na czytanie”. Po raz pierwszy akcja ta, wymyślona i zorganizowana przez Annę Giniewską, miała ogólnopolski charakter. Udział zgłosiło ponad 1400 szkół. Zgodnie z regulaminem na terenie każdej placówki przez co najmniej dwie przerwy uczniowie bili rekord wczytaniu. Dokładna liczba „zaczytanych” uczniów będzie znana na początku czerwca. Ale już teraz wiadomo, że akcja bardzo spodobała się szkołom, bo przy pierwszych nadesłanych relacjach dużo jest entuzjastycznych komentarzy, np. „Super sprawa. Nawet najmłodsze przedszkolaki z zainteresowaniem przeglądały książeczki i prosiły starszych kolegów bądź nauczycieli o przeczytanie choćby kilku stron”, „Uczniowie, którzy dotąd nie wypożyczyli ani jednej książki z biblioteki, teraz ze względu na akcję, odważyli się to zrobić”. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało „#Biblioteka”. Gorzowska Biblioteka Pedagogiczna zrealizowała je i tradycyjnie, i nowocześnie.

Hanna Ciepiela

cc