Wakacje bez nałogów – spotkanie ze specjalistą - Bibliotekarz Lubuski

Wakacje bez nałogów – spotkanie ze specjalistą

wakacje_bez_nalogowKolejnym etapem zajęć wakacyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu było spotkanie ze specjalistą terapii uzależnień z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Profil" w Żaganiu, Łukaszem Basajem oraz studentką psychologii Indią Zwolakiewicz. Przebieg warsztatów miał na celu zwrócenie dzieciom uwagi na zagrożenia, jakie niesie współczesna cywilizacja. Odbyły się dwa spotkania 18 oraz 21 lipca 2011 r.

Podczas pierwszego spotkania uczestnicy poznali zasady zdrowego trybu życia. Zanim do tego doszło, dzieci zostały podzielone na grupy. Zadaniem ich było wypisanie na karteczkach „Co znaczy dla mnie zdrowe życie". Pomysłów było wiele, dzieci żywiołowo i z bogatą wyobraźnią podsuwały swoje pomysły. Propozycje były bardzo dojrzałe jak na młody wiek, np. odpowiednia ilość snu, uprawianie sportu, spożywanie dużo warzyw, stosowny ubiór do pogody, żadnych używek. Kolejnym zadaniem było wypisanie form grzecznościowych wobec innych. Dzieci kładły duży nacisk na tolerancję, której wśród osób dorosłych obecnie tak brakuje. To pierwsze spotkanie zdecydowanie dla uczestników będzie nauką na przyszłość, a zdobytą wiedzą będą mogli podzielić się z innymi.

Drugie spotkanie miało charakter twórczy. Wzbudzeniu wyobraźni dzieci służyła zabawa w teatr. Zadaniem uczestników było na podstawie krótkich opisów stworzenie dialogów, dekoracji oraz rekwizytów. Na brak pomysłów i rekwizytów nikt nie narzekał. Dialogi zostały tak rozbudowane, że powstały z tego duże inscenizacje. Wykorzystano tematy z bajek, m.in.: Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek, Pszczółka Maja i Gucio, Wesele u Smerfetki. W treści ujęto takie problemy, jak uzależnienia od alkoholu, narkotyków oraz papierosów. Dzieci doskonale wkomponowały w dialogi związane z tym problemy.

Wszyscy fantastycznie się bawili, na osobach prowadzących duże wrażenie wywarła ogromna wyobraźnia dzieci. Tego typu spotkania edukacyjne są doskonałą formą na kształtowanie postawy młodego człowieka wobec zagrożeń we współczesnym świecie.

Jako organizatorzy spotkania jeszcze raz bardzo dziękujemy Panu Łukaszowi i Pani Indii za poświęcony czas i wspieranie działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu.

{gallery}2011/zagan/8.08.2011{/gallery}