Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Urodziny Norwida 2019 - Bibliotekarz Lubuski

Urodziny Norwida 2019

ci24 września 2019 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze hucznie świętowała 198. urodziny swojego patrona. Były życzenia, kwiaty, baloniki, a także symboliczny prezent. Nie zabrakło również tortu. Z tej okazji biblioteka przygotowała szereg propozycji adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko po to, aby przybliżyć mieszkańcom Zielonej Góry twórczość Cypriana Kamila Norwida i uhonorować patrona zielonogórskiej książnicy.

 

 Zaczęło się z samego rana… Tuż o świcie Norwid siedzący na ławeczce przed budynkiem głównym założył odświętną muszkę. Chwilę później obok jubilata pojawił się tajemniczy prezent zapakowany wpokaźne pudło. Przechodzący obok zielonogórzanie głośno zastanawiali się nad zawartością opakowania. Większość twierdziła, że to na pewno są książki – pytanie tylko, co czyta Norwid? W tym dniu wejście do biblioteki zostało urodzinowo przystrojone przez pracowników Działu Promocji i Organizacji Wydarzeń w kolorowe baloniki. Od razu było wiadomo, że coś wyjątkowego dzieje się w zielonogórskiej książnicy

cj Jeszcze przed godziną 10. obok Norwida siedzącego na ławeczce zaczęły gromadzić się dzieci z zielonogórskich szkół podstawowych. Przyszły na urodziny! Nie mogły się doczekać zabawy, a było na co czekać, bowiem z tej okazji zespół pracowników Centrum Bibliotecznego dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteki Pana Kleksa przygotował dla nich ciekawe zajęcia w ramach bloku „Norwid dzieciom”. Uczniowie wzięli udział w grze terenowej, podczas której musieli zmierzyć się z zadaniami literacko-plastycznymi, a następnie dzieci wykonały laurki dla bohatera tego dnia. Z laurkami i specjalnie przygotowanymi na tę okazję życzeniami dzieci przeszły na patio biblioteki, aby tam uroczyście złożyć Norwidowi życzenia. Niecodziennym prezentem, ale także wielką frajdą dla dzieciaków było wypuszczenie w niebo baloników napełnionych helem. Po tej zabawie oraz zjedzeniu babeczkowego tortu najmłodsi uczestnicy udali się na pełne śmiechu i mądrego humoru spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci.

 Niemal równolegle w Lubuskim Laboratorium Książki Green Book można było dowiedzieć się, jak to się stało, że zielonogórska książnica nosi imię Cypriana Norwida. Pogadankę na ten temat przygotowała Maria Radziszewska z Działu Zbiorów Specjalnych. Po miniwykładzie, w którym wzięły udział dzieci z jednej z zielonogórskich szkół, każdy mógł przygotować swój rysunek wraz z wpisem do sztambucha. Kolejnym punktem dnia było spotkanie z Jerzym Machowskim. Laureat radiowej nagrody Don Kichota (wyróżnienie dla najlepszego debiutu reżyserskiego) opowiedział o zawodzie aktora i reżysera. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała opowieści gościa oraz aktywnie zadawała pytania, chcąc poznać tajniki jego pracy

 W samo południe w Filii nr 1 – a w zasadzie przed wejściem do niej – wystartował happening „Czytanie na kolanie”. Była to już druga odsłona tego wydarzenia, zorganizowana wspólnie z młodzieżową Radą Miasta Zielona Góra. Do czytania, niemal na ulicy, mógł włączyć się każdy, kto tylko miał ochotę. A co czytano? Rozmaitości, w tym także utwory Norwida. W godzinach popołudniowych odbyło się drugie tego dnia spotkanie z Jerzym Machowskim – tym razem z dorosłymi uczestnikami. Rozmowę z gościem na temat jego twórczości, warsztatu pracy i inspiracji poprowadził dr Janusz Łastowiecki. Z kolei Biblioteka Obcojęzyczna zabrała swoich gości w Podróże z Norwidem. Licznie przybyli na to spotkanie zielonogórzanie mogli poznać życie pisarza-podróżnika, obejrzeć jego grafiki i obrazy oraz posłuchać poezji Cypriana Norwida w wykonaniu Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów. Zaprezentowano także wiersze zielonogórskich poetów (Jolanty Pytel, Katarzyny Jarosz-Rabiej, Elżbiety Dybalskiej, Zofii Nowickiej, Justyny Stachury i Agnieszki Ginko) inspirowane twórczością Norwida. Był również quiz z niespodziankami oraz Norwid w stylu kabaretowym w wykonaniu Haliny Bohuty-Stąpel. Na zakończenie tego bloku zaprezentowano film Z Norwida w reżyserii Marii Kwiatkowskiej.

 Zwieńczeniem urodzin był koncert w wykonaniu znakomitej pianistki Marii Ludwiki GabryśHeyke, prof. UMFC w Warszawie – Daj mi wstążkę błękitną, który odbył się w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Podczas tego muzyczno-poetyckiego wieczoru mogliśmy wysłuchać utworów Marii Szymanowskiej, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Adolphe'a Gutmanna czy Władysława Żeleńskiego. I tutaj także nie mogło zabraknąć Cypriana Kamila Norwida. Wiersze poety zaprezentował aktor Lubuskiego Teatru, Radosław Walenda. W tym roku po raz pierwszy tak hucznie świętowano urodziny Cypriana Norwida – patrona Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Przygotowane propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem zielonogórzan, którzy chętnie uczestniczyli w poszczególnych wydarzeniach. Urodziny Norwida miały też wymiar medialny. Dużo informacji na ten temat ukazało się w lokalnej prasie, radio i telewizji, a także w portalach internetowych i w serwisach społecznościowych.

 Do takiego finału imprezy przyczynili się przede wszystkim pracownicy naszej biblioteki, którzy zaangażowali się w organizację całego przedsięwzięcia. Niektórzy z nich już dzisiaj zastanawiają się, jakie atrakcje z Norwidem w roli głównej przygotują na przyszłoroczne urodziny patrona zielonogórskiej książnicy.

Anna Urbańska

ck