Mały człowiek versus wielka historia - Bibliotekarz Lubuski

Mały człowiek versus wielka historia

mieszko mniejszyJak opowiadać dzieciom o naszych dziejach? Jak mówić o przeszłości, by młodego czytelnika do niej nie zniechęcić, a wręcz przeciwnie, by dało się ją polubić? Jak sprawić, by historia i jej poznawanie stało się wielką przygodą, a nie nudnym, szkolnym obowiązkiem?

Próbą odpowiedzi na te pytania, bez wątpienia udaną, wydają się ubiegłoroczne publikacje książkowe wydawnictwa Zielona Sowa. Puk, puk! Zastałem króla? oraz Puk, puk! Otwórzcie drzwi!  to nietypowe powieści historyczne, autorstwa Marcina Przewoźniaka, napisane z myślą o nastoletnim odbiorcy. W domu rodziny Bielskich za sprawą zabytkowych drzwi, otwiera się portal do przeszłości. Dzięki niemu dwunastoletni Stanisław poznaje zabłąkanego krzyżackiego rycerza, praczkę Jana III Sobieskiego i średniowiecznego pisarza. U Bielskich pojawiają się i historyczne postaci - Churchill, Szopen, Kopernik. Jak dochodzi do spotkania współczesnych ludzi z tymi z przeszłości? Jakie okoliczności temu towarzyszą i jaką rolę odgrywa tu Błazenek Spytko? Obie książki pełne są zaskakujących zwrotów akcji i dużej dawki humoru. Na pewno zgodzi się z tym każdy, kto po nie sięgnie. Oba tytuły do wypożyczenia w Bibliotece Pana Kleksa oraz filiach WiMBP.

Nasza Księgarnia to kolejne wydawnictwo, które zachęca swoich młodych czytelników do poznawania historii z zupełnie innej strony. Seria Ale historia…, na jaką składa się już kilka tytułów, to książki edukacyjne Grażyny Bąkiewicz (pisarki i nauczycielki historii w jednej osobie), ukazujące się sukcesywnie od 2015 r. Zapoczątkowała ją, opowiadana z perspektywy dwunastoletniego Alexa, historia dotycząca czasów panowania Mieszka I - Mieszko, ty wikingu! Koledzy szkolni chłopca - Słoniu, Witek, Ola, Gruby, Jolka i Zuzka, stają się głównymi dziecięcymi bohaterami w kolejnych tomach serii, poświęconych różnym okresom historycznym - Kazimierz, skąd ta forsa?, Jadwiga kontra Jagiełło, Zygmuncie, i kto tu rządzi?, Stasiu, i co ty robisz?, Mamy niepodległość!, Ta potworna wojna. Dodajmy, że akcja właściwa powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w której sposób nauczania wygląda nieco inaczej, niż obecnie. Specjalną rolę odgrywają tu czipy z bazami danych z wiedzą na każdy temat, czy też ławki przenoszące uczniów w czasie, po to by lepiej mogli zrozumieć wydarzenia z przeszłości, poznać różne mniej znane fakty czy ciekawostki z danej epoki. Dodajmy, że każda z książek serii została bogato i dowcipnie zilustrowana przez Artura Nowickiego. Wszystkie tytuły wyżej wymienione można wypożyczyć w Bibliotece Pana Kleksa oraz filiach WiMBP. Większość z nich ukazała się także w formie audiobooków, które również znajdują się w naszych bibliotecznych zbiorach. Ostatnim nabytkiem jest wydany przez StoryBox.pl w 2019 roku tom Mamy niepodległość! rewelacyjnie czytany i zinterpretowany przez Macieja Więckowskiego.

Agnieszka Cicha