Żyj normalnie i zdrowo, bez nałogów bądź sobą - Bibliotekarz Lubuski

Żyj normalnie i zdrowo, bez nałogów bądź sobą

normalnie_i_zdrowo2 sierpnia 2011 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu odbyły się warsztaty literacko-plastyczne pod kierunkiem Marcina Sochackiego, artysty malarza, absolwenta Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz gościnnie instruktora ds. czytelnictwa dzieci z WiMBP w Zielonej Górze, Magdaleny Kremer.

Zajęcia rozpoczęła pani Magda zabawami integracyjnymi: „Supełek" i „Poduszka goni poduszkę" (w naszym przypadku były to pluszowe słoniki). Było przy tym wiele emocji, a grupa, która wygrała, została nagrodzona głośnymi brawami. Następnie uczestnicy zajęć razem z panem Marcinem stworzyli kolorowe tła pod ilustracje do książki o szczęściu. W tym celu zostały wykorzystane różne techniki plastyczne (dekalkomania, frotaż, odbitki od szablonów) oraz narzędzia (pędzle, wałki malarskie, szczoteczki do zębów, tekturowe szablony).

Kolejny etap odbył się w plenerze, w otoczeniu pięknej przyrody. Została wspólnie przeczytana książka Roba Goldbletta Pierwsza lekcja szczęścia. O chłopcu, który nie chciał być smutny. To mądra opowieść o chłopcu, który chciał się wszystkiego dookoła siebie pozbyć, zarówno ludzi, których kochał, jak i rzeczy, bo przecież kiedyś mogą go zasmucić. Opowiadanie dało początek rozmowie o tzw. dobrych emocjach, padały również wypowiedzi o tym, kiedy jesteśmy źli, smutni oraz o negatywnym wpływie ulegania nałogom na nasze zdrowie. Na koniec dzieci ułożyły swoją definicję szczęścia, z której wynika, że chwile smutne są potrzebne, bez nich nie wiedzielibyśmy, jak jesteśmy szczęśliwi.
Na koniec uczestnicy, na wcześniej przygotowanych przez siebie kartkach, wykonali ilustracje do książki o szczęściu. Powstało interesujące dzieło, które można podziwiać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży do końca sierpnia.

Magda Śliwak

SPOTKANIE SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE ŻAGAŃ.

{gallery}2011/zagan/22.08.2011{/gallery}