Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Praca zdana - sposoby na dobrą organizację - Bibliotekarz Lubuski

Praca zdana - sposoby na dobrą organizację

domPraca w domu wydaje się wymarzonym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych, którym z poranną organizacją czasu nie zawsze jest po drodze. Jednak zdalne wykonywanie obowiązków niesie za sobą pewne pułapki, które w efekcie mogą mieć istotny wpływ na motywację. Jak być dobrze zorganizowanym w domu? Specjaliści od zarządzania czasem mają na to sprawdzone sposoby:

 

Rozwijająca się technologia i komunikacja dają dzisiaj możliwość do pracy z każdego miejsca na Ziemi. Wiele osób, które są w drodze do osiągnięcia tego życiowego celu, zadaje sobie pytanie – jak zmotywować się do pracy w domu? Często bowiem jest to dość problematyczna kwestia. Dzieje się tak, ponieważ naszą dyscyplinę musimy oprzeć na innych mechanizmach, niż w przypadku pracy na etacie.
Warto zatem rozważyć zmianę swoich nawyków, gdyż czasem mogą powodować, że odkładamy pracę na później lub nie czujemy do niej entuzjazmu. Nie chodzi przecież o samo zarabianie pieniędzy, a jednoczesne bycie zestresowanym z powodu goniących terminów i natłoku pracy. Celem naszego działania w życiu powinna być wolność, którą możemy wykorzystywać w sposób, który podwyższa także jakość naszego życia w innych obszarach.
Pracując w domu czeka nas sporo pułapek, przez co tracimy motywacje i zmniejszamy produktywność, między innymi:
Organizacja pracy – sami musimy zorganizować pracę, dopilnować priorytetów.
Work-Life Balance – musimy oddzielić przestrzeń pracy od przestrzeni domowej. Pomocne mogą być tutaj stałe godziny pracy np. od 8-16.
Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, aby zachować wysoką produktywność i maksymalnie wykorzystywać swój wolny czas, aby towarzyszyła nam motywacja do pracy.
PLANUJ DZIEŃ ORAZ ZADANIA DO WYKONANIA. Pomocne aplikacje i metody do planowania dnia jako freelancer:


Trello : https://trello.com/
Evernote : https://evernote.com/intl/pl/
Metoda Pomodoro : https://en.wikipedia.org/wiki/Pomodoro_Technique
Zasada Pareta (80/20): https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_Pareta


Warto korzystać z różnych narzędzi, które w znacznym stopniu ułatwiają planowanie swojego dnia. Jeżeli posiadasz smartfona, z pewnością znajdziesz wiele aplikacji przeznaczonych do tego celu. Możesz również stosować tradycyjne metody, czyli kalendarz lub listy, w których odznaczasz wykonane zadania każdego dnia.

Źródło: https://www.pracawsieci.net/4-sposoby-motywacje-pracy-domu-jako-freelancer/

Opracowała: Agnieszka Sobiak