#NonStopNORWID - Biblioteka Norwida online

uwagaW związku z panującą epidemią koronawirusa przedłużeniu uległy ograniczenia w działalności instytucji kultury. Dotyczy to także Biblioteki Norwida, która jest zamknięta dla czytelników i użytkowników do odwołania. Nie odbywają się także imprezy i wydarzenia z udziałem publiczności.

 

W obecnej sytuacji niemalże cała dzielność Biblioteki została przeniesiona do Internetu. Pracownicy zielonogórskiej książnicy nie zostawiają swoich czytelników i każdego dnia uruchamiają kolejne działania w ramach inicjatywy #NonStopNORWID.

Przede wszystkim chcielibyśmy zachęcić naszych czytelników do korzystania z zasobów cyfrowych, które można wyszukać w prosty sposób wchodząc do e-katalogu i wybierając opcję „Wolne Lektury/ Legimi/ Bibliografia Ziemi Lubuskiej”. Tam można znaleźć bardzo wiele pozycji bibliotecznych w wersji cyfrowej (e-booki, audiobooki, filmy i inne). Namawiamy także do korzystania z zasobów Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej i Wirtualnej Czytelni Norwida oraz usług Pogotowia Czytelniczego i Digitalizacji na żądanie - dostępnych na stronie internetowej Biblioteki.

Czytelnicy zielonogórskiego Norwida mogą także korzystać z bogatych zasobów e-książek dostępnych na platformie Legimi. W każdym miesiącu mamy do rozdania 200 darmowych kodów, które rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Od kwietnia będzie można je otrzymać drogą mailową lub smsową.

Obecna sytuacja sprawiła, że pracownicy zielonogórskiego Norwida podjęli wiele działań alternatywnych, głównie w mediach społecznościowych. Jesteśmy obecni na Facebooku, Instagramie, YouTube i na Twitterze. Istotne informacje można znaleźć także na stronie internetowej instytucji.

Bibliotekarze polecają, informują, edukują i pokazują jak ciekawie spędzić czas – teraz w Internecie.

W ramach #NonStopNORWID uruchomiono szereg cyklicznych działań, m.in. „Lekturniczek”, „Poczytajki”, „Young Zone”, „E-recenzje”, „Salonik Poezji”, „Góra Mediów poleca” czy „Spektakle istotne do obejrzenia wg Andrzeja Bucka”.

W „Lekturniczku” uczniowie znajdą informacje o tym, gdzie szukać potrzebnych lektur w wersji cyfrowej. „Poczytajki” to projekt adresowany do dzieci, w którym bibliotekarze i przyjaciele Biblioteki Norwida czytają wiersze, bajki, opowiadania. W premierowym odcinku, który mogliśmy obejrzeć 24 marca br., wiersze Stanisława Jachowicza czytał znany aktor i przyjaciel zielonogórskiej biblioteki – Lech Dyblik. Kolejne odcinki będzie można zobaczyć już wkrótce na kanale YouTube Biblioteki.

Z kolei w „Saloniku Poezji” proponujemy czytelnikom codzienną dawkę poezji. Cykl teatralny prowadzony jest przez Dyrektora Biblioteki Norwida, Andrzeja Bucka. Znajdziemy w nim propozycje spektakli, które można obejrzeć w Interencie, opatrzone odpowiednim komentarzem i wprowadzeniem.

Mediateka Góra Mediów także służy swoim czytelnikom wieloma interesującymi propozycjami. Na fanpage agendy znajdziemy propozycje e-booków, filmów, audiobooków dostępnych w Internecie, a także wiele propozycji wydarzeń odbywających się w sieci. Góra Mediów prowadzi także interaktywne działania, mające na celu zaktywizowanie czytelników. Bibliotekarze mediateki „Góra Mediów” włączyli się także bardzo aktywnie w pisanie e-recenzji - książek, filmów, gier komputerowych. Czytają i nagrywają także fragmenty wybranych tytułów, autorstwa np. J.R.R. Tolkiena, A. Dumasa, I. Stone'a, czy J. Hooper.

Wiele istotnych propozycji kulturalnych znajdziemy także na fanpage Prozy Poetów. Zamieszczane są tam głównie linki do wydarzeń i spotkań z pisarzami w wydaniu online.

Równie ciekawą propozycją jest „Young Zone” – platforma przeznaczona dla młodzieży szkolnej. W tym miejscu zawarto szereg ważnych informacji dotyczących rozwoju edukacyjnego i zawodowego, tu działa także e-punkt konsultacyjny, w którym można skorzystać z porad doradcy zawodowego. W tym miejscu także młodzi mogą zaprezentować swoją twórczość (poezja, proza, fotografia, rysunek i inne) oraz pochwalić się swoim blogiem, czy podzielić z innymi opinią na temat przeczytanej książki, filmu, gry.

Do akcji internetowej włączyło się także Lubuskie Laboratorium Książki, które proponuje swoim czytelnikom „Głosy na dobranoc”. Każdego wieczoru na facebookowym profilu agendy prezentowane będą adaptacje radiowe z krótkim komentarzem.

Filie nr 1 i 11 również przygotowało szereg propozycji dla dorosłych i dzieci („Rozgość się” - prezentacja blogów, „Dobre myśli” - cytaty pisarzy z całego świata, podnoszące na duchu, „Czy znasz tytuł?” – konkurs dla najmłodszych, „Bajka dnia” – zabawa rysunkowa adresowana do dzieci).

Biblioteka jest zamknięta i pewnie jeszcze przez długi czas nie będziemy mogli zajrzeć do wnętrza jej budynku. Ale i na to znalazło się rozwiązanie. Każdy zainteresowany może odbyć Wirtualny Spacer po Bibliotece czy Muzeum Ilustracji Książkowej. Można to zrobić poprzez stronę internetową książnicy.

W sieci działają także: Bibliotekarz Lubuski, będący istotnym źródłem informacji i wsparcia dla bibliotek w regionie, Pismo literacko-kulturalne Pro Libris, Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze i Antykwariat Biblioteki.

Każdego dnia oferta #NonStopNORWID poszerza się, proponując czytelnikom nowe i interesujące działania.

Na bieżąco aktualizowaną listę działań #NonStopNORWID wraz z odpowiednimi adresami można znaleźć na stronie internetowej biblioteki:

http://www.wimbp.zgora.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=10810:nonstop-norwid&catid=12:wydarzenia&Itemid=390

Zapraszamy także na nasze profile na Facebooku, Instagramie, YouYube i Twitterze.

Anna Urbańska
specjalista ds. public relations
Dział Badań, Analiz i Metodyki