Z Manulą Kalicką o życiu pisarki - Bibliotekarz Lubuski

Z Manulą Kalicką o życiu pisarki

Schowek03Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy prowadzi facebookową grupę „Czytamy! - kwarantanna z książką”.

Częścią tej inicjatywy jest cykl spotkań autorskich „Kwarantanna z pisarzem”. Bohaterką pierwszego literackiego wideoczatu była autorka kilkunastu poczytnych powieści Manula Kalicka. Czytelnicy zadali pisarce wiele pytań. Oto niektóre z poruszonych tematów. Pisarka opowiedziała o swoim dzieciństwie i lekturach, które ją ukształtowały. O literaturze jako rzemiośle. Bo to jest rzemiosło, którego trzeba się nauczyć. I ciężka praca. O drodze, jaką przebyły niektóre jej książki - od stadium pomysłów do realizacji. O tym, jak wiele trzeba przeczytać, wiele się dowiedzieć, żeby samemu siąść do pisania. O wrażeniach ze zbierania materiałów do „Wirtualnego zauroczenia”. Wchodziła wtedy na portale randkowe i wcielała się w osoby poszukujące partnera – kobiety i mężczyzn. Dowiedziała się, jak różne są potrzeby tych ludzi – kobiety poszukują uczucia, a panowie – głównie przygody. O tym, że że seks jest ważny i trzeba o nim pisać. Jednak nie można go przedstawiać w ten sposób, że gwałt jest wstępem do wielkiej miłości. To jest literatura szkodliwa. O rynku wydawniczym, na którym funkcjonuje w dwóch rolach – jako pisarka i szefowa agencji autorskiej. Czasami dobrzy autorzy osiągają mniejszy sukces niż gorsi. Ważne jest wstrzelenie się w rynek i zwyczajne szczęście. O tym, że czasami lepiej się tworzy, pisząc na zamówienie lub na konkurs. Wtedy autor jest bardziej zmotywowany, zdyscyplinowany. O tym, jak wysokie nakłady osiągają celebryci. W większości przypadków nie potrafią pisać, więc korzystają z usług ghostwriterów, którzy zwykle także nie są biegli w literackim rzemiośle. Ale sukces wydawniczy osiągają. Manula Kalicka uważa się za kobietę szczęśliwą i spełnioną. Osiągnęła sukces zawodowy, ma dwóch wspaniałych synów i wnuka. Jedyne co ją niepokoi to epidemia.

Władysław Wróblewski