Zapraszamy na „Czytamy!” akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy - Bibliotekarz Lubuski

Zapraszamy na „Czytamy!” akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy

Schowek01Na pomysł wpadła Marcelina Szuciak, która jest bibliotekarką dopiero od kilku miesięcy.

W czasie dyskusji co robić w sytuacji, kiedy biblioteka jest zamknięta, powiedziała: „dyrektorze, a może stworzyć grupę na FB? Niech ludzie wrzucają swoje zdjęcia z książkami”. Tak powstała grupa „Czytamy! - kwarantanna z książką”. Moderują ją Władysław Wróblewski (dyr. biblioteki), Marcelina Szuciak i Barbara Orszewska, także młoda bibliotekarka. Biblioteki są zamknięte, księgarnie też, ale czytelnictwo nie zamarło. Chyba wszyscy czytelnicy, którzy korzystają z publicznych wypożyczalni, posiadają domowe biblioteczki. Na półkach czekają na nich książki, które dawno mieli przeczytać „ale ciągle nie było czasu”. Jest też okazja aby powrócić do ulubionych tekstów. Grupa „Czytamy!” jest częścią ogólnopolskiej akcji „Zostań w domu”. Integruje rozproszonych w domach ludzi, którzy czytają. Pewnie stanowią mniejszość, ale znaczącą. Najbardziej cieszy obecność dzieci. Wiadomo, jak ciężko jest je zatrzymać przez wiele dni w czterech ścianach. Bajka jest jednym ze sposobów na zajęcie im czasu. Kto wie, może w trakcie „koronaferii” zrodzą się wielkie czytelnicze „kariery”?
Bibliotekarze proszą o zamieszczanie portretów z czytanymi książkami. Mile widziane jest kilka słów komentarza. Tylko część osób zamieściła posty na profilu grupy, część wstawiła same książki, ale moderatorzy liczą, że „nieśmiali” wkrótce się ośmielą. (Niektóre panie tłumaczą się, że przecież jakoś muszą się zaprezentować, a ich fryzjerzy i styliści zamknęli firmy). Oferta została wzbogacona o wideoczaty z pisarzami, którzy z powodu epidemii nie mogą się spotkać z czytelnikami. Bohaterką pierwszego spotkania była autorka kilkunastu poczytnych powieści Manula Kalicka. Do dziś dołączyło do grupy grupy 336 czytelników.

Władysław Wróblewski