Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Zaproszenie na wystawę - Bibliotekarz Lubuski

Zaproszenie na wystawę

Wernisaż 8. Wystawy Krajowej „Przegląd pasji twórczych bibliotekarzy" w filii bibliotecznej na os. Łużyckim w Świebodzinie

wernisazDnia 26.09.2011 r. w filii Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż 8. Wystawy Krajowej „Przegląd pasji twórczych bibliotekarzy".

W spotkaniu, które prowadził Andrzej Grupa, dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie uczestniczyli: Ryszard Graczyk – kier. Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM; Jan Wiktor Tyra – dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach wraz z pracownikami; zaproszeni goście oraz młodzież z PG nr 3.

Wystawa została wypożyczona z MBP w Żarach, która była pomysłodawcą i inicjatorem całego przedsięwzięcia. Przedstawione prace to dzieło autorów – bibliotekarzy z terenu całego kraju, m.in.: z Chełma, Ostródy, Starachowic, Przemyśla, Krasnegostawu, Szczecina i Żar.

Prace ujęte w 40 antyramach dotyczą 4 kategorii tematycznych: rękodzieło artystyczne, fotografia artystyczna, grafika komputerowa i publicystyka popularnonaukowa.

Poproszony o głos Jan Wiktor Tyra z MBP w Żarach spiritus movens wystawy powiedział m.in.:

Wykreować siebie dla samego siebie – czy swoim talentem dostarczyć widzom i czytelnikom doznań estetycznych? Oto dylemat, przed jakim stają twórcy – bibliotekarze ujawniający publicznie swoje talenty. Odpowiedź na to pytanie możemy uzyskać poprzez poznanie prezentowanych efektów twórczych na obecnej wystawie. Zapomniany nieco polski filozof Zdzisław Cackowski tak odnosi się do twórczości człowieka: Niezależnie od tego, jaką konkretną treść nadawano kiedykolwiek słowu „twórczość", zawsze wiązała się z najwyższą oceną, zawsze oznaczano tym słowem działania i dyspozycje o najwyższych walorach. Ta sentencja od samego początku przyświecała organizatorom w Żarach, aby nasza bibliotekarska grupa zawodowa miała możliwość zaprezentowania się w tych „najwyższych walorach". Nazwaliśmy je pasjami, gdyż realizowane są poza wypełnianiem powinności bibliotekarskich w czasie domowym, równolegle do obowiązków rodzinnych. Każda pasja wzbogaca człowieka, a zwłaszcza osoby mające codzienną styczność zawodową z szeroką informacją o literaturze, publicystyce i sztuce. Jest to aktywne uczestnictwo w kreowaniu kultury i aktywny odbiór dziedzictwa kulturowego. Spektrum twórcze bibliotekarzy jest szerokie i układa się w dwie grupy: wizyjną, czyli z łączki artystycznej i rękodzieła; w tej grupie można obejrzeć sztuki plastyczne (grafika, malarstwo) i fotografię, a także urocze rękodzieło; intelektualną – obejmującą pisarstwo w pełnym zakresie gatunków, czyli poezję i prozę, a także publicystykę popularnonaukową.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy, która czynna będzie do 31 grudnia 2011 r.

  

Andrzej Grupa
dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie