Projekt "Uncensored Library - wirtualna biblioteka"

biblioNie do wszystkich dzieł świata można uzyskać dostęp, z powodu zakazu publikacji pewnych treści w niektórych krajach świata. Cenzurę udało się ominąć Reporterom Bez Granic, którzy utworzyli składającą się 12,5 miliona bloków, cyfrową bibliotekę w grze „Minecraft”. Wirtualna, nietypowa dawka kultury, sztuki i wiedzy, czyli "Uncensored Library" - ten projekt zainteresuje przede wszystkim młodych czytelników.

Niedawno wystartował projekt pod nazwą Uncensored Library – mowa o stworzonej w Minecrafcie wirtualnej bibliotece z dziełami ocenzurowanymi przez wiele państw.

Uncensored Library to projekt stworzony dzięki współpracy organizacji Reporterzy bez Granic wraz ze studiem deweloperskim BlockWorks. Chodzi o wielką wirtualną bibliotekę dzieł ocenzurowanych przez rządy różnych państw, która została zbudowana w grze Minecraft – aby ją odwiedzić, wystarczy wejść na oficjalną stronę projektu (którą znajdziecie pod tym adresem) i połączyć się z serwerem. Alternatywnym rozwiązaniem jest pobranie plików z oficjalnej strony Uncensored Library.

Mamy tutaj do czynienia z wyspą, w której centrum znajduje się wspomniana biblioteka. Mapa jest pełna najmniejszych detali, aczkolwiek główną atrakcją są oczywiście wspomniane dzieła – znajdziemy tutaj mnóstwo artykułów oraz książek, które zostały ocenzurowane w takich krajach, jak Egipt, Rosja czy Arabia Saudyjska. Powyżej znajdziecie również krótki filmik prezentujący całą inicjatywę oraz kilka autorów, których dzieła znalazły się w wirtualnej bibliotece.

źródło: uncensoredlibrary.com

 

opracowała: Agnieszka Sobiak