Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Fundacja dla rodaka - nowe miejsce wsparcia czytelniczego - Bibliotekarz Lubuski

Fundacja dla rodaka - nowe miejsce wsparcia czytelniczego

fdrFundacja dla rodaka działa w zakresie wsparcia mieszkających na kresach Polaków. W tematyce upowszechniania czytelnictwa współpracują z nią wydawnictwa, które przekazały wiele polskich książek dla mieszkańców Kazachstanu i Kresów.

 

Również wielu polskich autorów zaangażowało się w przekazanie swoich dzieł (na dzień dzisiejszy ponad 250) z dedykacją. W okresie pandemii wiele tego typu akcji może być wstrzymanych, lub utrudnionych przez procedury. Być może dobrym pomysłem byłoby wsparcie czytelnicze on-line, które mogą kresowiakom zaproponować polskie placówki biblioteczne.

W dn. 21.11.2018 r. przez Fundację dla Rodaka i Karagandyjskie Obwodowe Stowarzyszenie Polaków „Polonia” zostało otwarte pierwsze polskie przedszkole w Kazachstanie w mieście Karaganda:

Miejsce, w którym prawnukowie i praprawnukowie Zesłańców będą miały możliwość uczyć się języka polskiego, tradycji narodowych i kultury. Miejsce, w którym ich rodzicie i dziadkowie będą mogli się spotykać na wydarzeniach związanych z Polską, podczas Świąt i uroczystości w celu pielęgnowania polskości.

Powstały nowe, cyfrowe możliwości i nowy obszar, na którym mogłyby działać on-line polskie biblioteki, wspierające naszych rodaków. Książnice dbające o to, aby kultura i tradycje narodowe miały silne podstawy do rozwoju poza granicami kraju. 

źródło:fundacjadlarodaka.pl

 

Agnieszka Sobiak