Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Leksykon wiedzy o Jeżycjadzie i rodzinie Borejków już w maju - Bibliotekarz Lubuski

Leksykon wiedzy o Jeżycjadzie i rodzinie Borejków już w maju

na jowisza prem 1JEŻYCJADA Małgorzaty Musierowicz - seria, która od lat przyciąga nowe pokolenia. Wystarczy przeczytać pierwszą z książek, aby na zawsze zakochać się w rodzinie Borejków i śledzić przez lata jej losy.

 

Wielbiciele rodziny Borejków (z przyległościami) i całego cyklu poznańskiej Jeżycjady autorstwa Małgorzaty Musierowicz mogą już wpisać tę datę do swoich kalendarzy. 6 maja br. ukaże się w sprzedaży dopełnienie tego popularnego, wydawanego już od 1975 roku (45 lat!) cyklu. Książkę zatytułowaną “Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” autorka przygotowała we współpracy z córką – Emilią Kiereś.

„Mnóstwo miałyśmy roboty – ja z pisaniem i malowaniem, Emilka z doborem i obróbką ilustracji – ale była to praca bardzo miła, konstruktywna i satysfakcjonująca. Razem też wniknęłyśmy na dłużej w nasze rodzinne archiwa – ogromne! – i przeżyłyśmy równie ogromne wzruszenia. Osobiście nie lubię ujawniać takich wzruszeń, ale myślę, że do książki i tak sporo ich się przedostało. Dobrze, że wydawnictwo Egmont zaproponowało mi jej napisanie – musiałam zajrzeć w przeszłość (czego na ogół nie robię, bo jes tem mocno ‚doprzodowa’) i to okazało się bardzo cennym doświadczeniem” – podkreśla Musierowicz.

Publikacja ma stanowić domknięcie sagi rodzinnej, na której wychowało się kilka pokoleń czytelniczek i czytelników. Jak zapowiada wydawca, oficyna Egmont, nowa książka ma formę ilustrowanego leksykonu składającego się z ponad 130 alfabetycznie ułożonych haseł. Znajdą się w niej nigdy dotąd niepublikowane ilustracje, ciekawostki, anegdoty, cytaty i powiedzonka. Pierwotnie haseł miało być nawet znacznie więcej, ale z powodu ogromu materiałów należało dokonać selekcji. „Haseł (…) było początkowo około 500, którą to liczbę zredukowałyśmy do 250, by następnie poczuć pilną potrzebę kolejnych redukcji. Ostatecznie, dla dobra książki, jej zwartości, potoczystości i elegancji, usunęłyśmy ich tyle, że zostało haseł 135” – pisze na swojej stronie Małgorzata Musierowicz.

Fani sięgając po tę publikację będą mieli okazję przekonać się jak wyglądał Ignacy Borejko w wieku chłopięcym, dowiedzieć sie skąd się wziął serwis Nowakowskich, czy obejrzeć jedyną zachowaną fotografię Pieska Genowefy Bombke. Nie zabraknie też detalali jeżyckiej architektury zaprezentowanej na zdjęciach wykonanych przez Emilię Kiereś: jeżyckie balkony, wykusze i inne detale poznańskiej secesji.

Leksykon zawiera też mapę Poznania z oznaczeniem miejsc znanych z kart powieściowego cyklu, na przykład kamienice Borejków i Dmuchawca przy Roosevelta, willę Bebe i Konrada, willę pana Paszkieta, dom Noelki, dom Mamertów, bloki Hajduka, kino Rialto czy „żółty dom z wieżyczką” przy Słowackiego 18.

„Wszystko, cokolwiek człowiek tworzy, nieodmiennie musi wyrastać z tej gleby, z której on sam wyrósł. W naszym słowniku uzupełnień znajdziecie okruchy tej gleby i źdźbła moich upodobań. Znajdziecie tu także – namalowane i narysowane na Waszą prośbę – podobizny tych bohaterów serii jeżyckiej, którzy nigdy dotąd nie zostali sportretowani. I są tu też zdjęcia ważnych miejsc powieściowych – zrobiła je Emilia, bardzo w tym zakresie kompetentna (‚Jeżycjada’, siłą rzeczy, jest częścią także jej życia, podobnie jak jeżycka sceneria otaczająca ją od urodzenia). No i, rzecz jasna, pokażemy to i owo z naszego rodzinnego albumu fotograficznego” – zapowiedziała autorka we wstępie do książki.

Choć w ubiegłym 2019 roku autorka ogłosiła zakończenie cyklu Jeżycjady na 22. tomie, (z uwagi na to, że rodzina wyprowadziła się z poznańskich Jeżyc pod Kostrzyn) nowa książka “Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” uprzyjemni wszystkim fanom sagi oczekiwanie na zapowiadaną na ten rok pierwszą pozycję z nowej serii zwaną „Bukoliadą”, która będzie bezpośrednią kontynuacją „Jeżycjady”, tyle że w nowym otoczeniu.

opracowano na podstawie:

www.malgorzata.musierowicz.pl

http://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/malgorzata-musierowicz-uzupelnia-jezycjade-i-uchyla-rabka-niejednej-tajemnicy-premiera-leksykonu-poswieconego-slynnej-serii-juz-w-maju/

„Jeżycjada” to publikowana od 1975 roku seria opowiadająca o losach rodziny Borejków i ich przyjaciół. Każda z części poświęcona jest innemu bohaterowi, a lektura całości ukazuje powiązania między poszczególnymi postaciami i wydarzeniami. Wszystko to na tle zmieniającej się poznańskiej rzeczywistości.

źródło: 3strona.pl, booklips.pl
fot. booklips.pl

 

opracowała: Agnieszka Sobiak