Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ - Bibliotekarz Lubuski

MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ

logo bialeMuzeum - biblioteka "książek o książkach". Kompendium wiedzy na temat książki artystycznej. Edukuje, inspiruje i kreuje w dziedzinie książki i sztuki. Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Jedyna w Polsce instytucja zajmująca się aktywnie dziedziną książki artystycznej. Muzeum stworzone przez Janusza i Jadwigę Tryznów otwarto w 1993 r., ale jego historia wiąże się powstaniem w 1980 r. grupy artystycznej Correspondance des Arts, w skład której wchodzili Zdzisław Jaskuła, Andrzej Graczykowski, Zbigniew Janeczek i Janusz Tryzno. Pracownia książki artystycznej Tryznów rozpoczęła działalność w 1986 r., od 1993 jej siedzibą stała się XIX-wieczna willa Henryka Grohmana, łódzkiego fabrykanta i mecenasa sztuki.

Muzeum Książki Artystycznej prowadzi działalność twórczą, wystawienniczą, konserwatorską i edukacyjną, współpracuje też z wieloma instytucjami zagranicznymi promując polską sztukę książki na świecie. Oprócz gromadzenia książek artystycznych artystów polskich i obcych (posiada dzieła m.in. Cozette de Charmoy, Petera Downsbrougha, Jose Hernandeza, Gerharda Ammanna, Klausa Raascha, Ojin Yoshidy, Anatolija Stepanenki) przechowuje także zabytkowe urządzenia drukarskie, papiernicze, introligatorskie. W planach jest stworzenie galerii ukazującej historię książki - od kodeksów średniowiecznych do e-booków. Muzeum organizuje wystawy (jedną z najciekawszych była prezentowana m.in. na Targach Książki we Frankfurcie 2000 wystawa "Skryptorium") i warsztaty edukacyjne. Bardzo ważną częścią działań jest również działalność twórcza - oprócz książek artystycznych w pracowni muzeum powstają różnorodne atrakcyjne druki specjalne, od opakowań i zaproszeń aż do ksiąg pamiątkowych.

Przy muzeum działa biblioteka, gromadząca m.in. katalogi wystaw, książki artystyczne i druki specjalne oraz publikacje z dziedziny teorii, historii i technologii książki.

http://www.book.art.pl/index.php

źródło: book.art.pl, culture.pl

 

opracowała: Agnieszka Sobiak