Skomputeryzowana biblioteka - Bibliotekarz Lubuski

Skomputeryzowana biblioteka

W latach dziewięćdziesiątych XX w. rozpoczął się na dobre proces zastosowania nowoczesnych programów do katalogowania i udostępniania księgozbioru. Jest długotrwały, pracochłonny, jednak nieodzowny, przebiegający w różnych bibliotekach na różnym etapie. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie również włączyła się do tego procesu, komputeryzując najpierw w 2008 r. oddział dla dzieci, a następnie wypożyczalnię dla dorosłych. Funkcjonuje tu od 1 września 2011 r. katalog elektroniczny OPAC, który stworzył nową jakość pracy w bibliotece. Dla jednych czytelników był to moment, na który czekali od dawna, i który znali już z wypożyczalni w miejscowym oddziale dla dzieci. Inni, na razie stopniowo przekonują się do nowego systemu.

Program PROLIB, z którego korzysta biblioteka, automatycznie zapisuje dane statystyczne, sporządza raporty, informuje o dłużnikach. Umożliwia szybkie sprawdzenie czy dana książka jest w naszej bibliotece, jak również w systemie biblioteki wojewódzkiej w Zielonej Górze posiadającej serwer główny. Odnalezienie poszukiwanej książki daje możliwość sprowadzenia jej poprzez wypożyczanie międzybiblioteczne drogą mejlową, funkcjonujące w czytelni biblioteki. Katalog elektroniczny OPAC pozwala także na tworzenia bibliografii, czyli zestawienia literatury na interesujący czytelnika temat, a także umożliwia dostęp czytelnikom do historii ich wypożyczeń. Zastosowanie czytnika eliminuje wszystkie ewentualne błędy przy udostępnianiu i zaoszczędza wiele czasu przy ich wyjaśnianiu. System pozwala skrócić czas prowadzenia skontrum, czyli inwentaryzacji z miesiąca do 2-3 dni, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia czytelnika. Przewiduje się wprowadzenie elektronicznej rezerwacji wypożyczanych książek począwszy od II kwartału 2012 roku.

Komputerowe udostępnianie książek nie wymaga od czytelnika posiadania dodatkowych kart i dokumentów, i jest całkowicie bezpłatne.

Biblioteka Publiczna w Świebodzinie planuje teraz zakończenie prac komputerowych w filii miejskiej na os. Łużyckim, tak aby w II poł. 2012 r. udostępnianie zbiorów w tej placówce odbywało się drogą elektroniczną. Zastosowanie systemu komputerowego znacznie przyczyniło się do usprawnienia pracy w bibliotece i sprawiło, że stała się ona nowoczesna i atrakcyjna dla jej użytkowników.

Andrzej Grupa
dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie