Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
„Pasja czytania - cykl szkoleń e-learningowych” bezpłatny projekt edukacyjny - Bibliotekarz Lubuski

„Pasja czytania - cykl szkoleń e-learningowych” bezpłatny projekt edukacyjny

SBPStowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza bibliotekarzy do udziału w bezpłatnym projekcie edukacyjnym „Pasja czytania – cykl szkoleń e-learningowych”, realizowanym w ramach programu MKiDN Partnerstwo dla książki. Głównym celem projektu jest wyposażenie uczestników w umiejętność wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w zakresie animowania czytelnictwa dzieci, młodzieży i osób w wieku 60+ do utrwalania wspomnień o dawnych lekturach, tworzenia recenzji współczesnych książek i upowszechniania przygotowanych materiałów na utworzonych stronach internetowych, blogach czytelniczych, w e-publikacjach. Projekt będzie realizowany w formie 3 szkoleń e-learningowych oraz zajęć przeprowadzonych, po zakończeniu szkoleń, przez uczestników projektu w macierzystych bibliotekach.

Adresaci projektu
Projekt jest kierowany przede wszystkim do bibliotekarzy z bibliotek publicznych, którzy zgłoszą się na szkolenia; preferowane będą osoby pracujące w bibliotekach dla dzieci i młodzieży. Udział w projekcie umożliwi im nabycie nowych umiejętności pozwalających na prowadzenie atrakcyjnych działań promujących czytanie i dzielenie się opiniami na temat przeczytanych lektur, a tym samym zachęcających do sięgania po nowe lektury. Zaplanowano udział 75 osób w projekcie.
Beneficjentami projektu są także dzieci, młodzież i osoby w wieku 60+ (dziadkowie, babcie, inne osoby z rodziny), którzy z pomocą bibliotekarzy nauczą się tworzyć proste strony i blogi czytelnicze, nagrywać wywiady, obrabiać pliki dźwiękowe i je zapisywać, przygotowywać recenzje i utrwalać je w postaci atrakcyjnych e-publikacji.

Etapy realizacji projektu
Projekt będzie realizowany w trzech etapach:
1. Trzy kursy na platformie elearningowej SBP (http://elearning.sbp.pl): „Strony i blogi czytelnicze”, „Elektroniczne publikacje” oraz „Wywiad – to proste”. Każdy kurs będzie trwał 20 godzin.
2. Warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów przeprowadzone przez bibliotekarzy, biorących udział w projekcie, w swoich placówkach na temat nagrywania wywiadów, tworzenia e-publikacji, stron internetowych i blogów.
3. Przekazanie do SBP relacji z przeprowadzonych zajęć warsztatowych i upowszechnienie ich na dedykowanej stronie projektu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Etap 1 (6 lipca 2020 – 27 września 2020)
Udział bibliotekarzy w kursach na platformie e-learningowej SBP (http://elearning.sbp.pl):
„Strony i blogi czytelnicze”
Na kursie bibliotekarze poznają narzędzia do przygotowania prostych stron internetowych i blogów oraz sposoby wykorzystania ich do krzewienia kultury czytelniczej, promowania książki i czytelnictwa.
Kurs będzie realizowany od 6 lipca do 26 lipca 2020 r. Zgłoszenia przyjmujemy od 15 do 25 czerwca 2020 r.
„Wywiad – to proste”
Podczas kursu bibliotekarze zostaną zapoznani z podstawowymi zasadami przeprowadzania wywiadów, z różnymi formami rejestrowania wywiadów (stacjonarnie i zdalnie), programami do nagrywania, edycji i modyfikowania plików dźwiękowych oraz sposobami ich publikowania. Kurs będzie realizowany od 10 sierpnia do 30 sierpnia 2020 r. Zgłoszenia przyjmujemy od 10 do 25 lipca 2020 r.
„Elektroniczne publikacje”
Kurs poświęcony będzie zasadom prawidłowej edycji tekstu oraz poznaniu aplikacji umożliwiających publikowanie wywiadów tekstowych, recenzji książek w postaci e-publikacji. Kurs będzie realizowany od 7 września do 27 września 2020 r. Zgłoszenia przyjmujemy od 17 do 25 sierpnia 2020 r.


Etap 2 (1 października 2020 – 20 listopada 2020)
Uczestnicy szkoleń przeprowadzają w bibliotekach macierzystych zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży, osób w wieku 60+ (dziadek, babcia, rodzina), podczas których poznają oni narzędzia umożliwiające przygotowanie stron internetowych lub blogów, nagranie wywiadów, przygotowanie recenzji przeczytanych książek i tworzenie z nich e-publikacji.


Etap 3 (do 30 listopada 2020)
Przesłanie relacji z zajęć warsztatowych w bibliotekach do Biura ZG SBP. Utworzona została strona projektu http://szkolenia.sbp.pl/pasja-czytania/. Zostaną na niej zamieszczone linki do stron www, blogów czytelniczych, podcasty z wywiadami i e-publikacje przygotowane przez uczestników kursów, które będą dostępne dla wszystkich bibliotekarzy i czytelników, stanowiąc tym samym źródło inspiracji i kreatywności.

Uwaga!
Udział w szkoleniach jest bezpłatny, jednak z powodów technicznych system rejestracji wymaga wybrania opcji cenowej. Limit miejsc na każdym szkoleniu wynosi 25 osób. Osoba, która zarejestruje się na dowolny kurs zobowiązuje się do przeprowadzenia zajęć warsztatowych w macierzystej bibliotece, w dowolnej formie (stacjonarnej, online) i przesłania relacji do Biura Zarządu Głównego SBP.
Pytania w sprawach merytorycznych szkoleń można kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a w
sprawach organizacyjnych tel. 600 077 567 lub 501 672 105.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich