Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
KARTY RETRO ZABAW - Bibliotekarz Lubuski

KARTY RETRO ZABAW

karty retro fb nopromo 1024x538 1 1000x525Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało karty z propozycjami rodzinnego spędzania czasu. Wyjątkowe pomysły zaczerpnięto z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego. To przydatne i bezpłatne materiały, które mogą wykorzystać rownież bibliotekarze.

 

Retro zabawy
„Karty retro zabaw” to zaproszenie do radosnego spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Co tydzień w poniedziałek publikowany jest nowy zestaw czterech kart. W każdym znajdą się instrukcje do zabaw słownych, ruchowych i drobnych prac ręcznych. Czwarte zadanie zawsze będzie kreatywną niespodzianką. Większość potrzebnych materiałów można znaleźć w domowych szafkach. Propozycje umieszczone na kartach, dobrano tak, by przy niewielkiej asyście rodziców czy opiekunów, mogły z nich korzystać już czteroletnie dzieci.

Przepisy na zabawy zapraszają także do kreatywnego podejścia – każdą z aktywności można dowolnie modyfikować, materiały zastępować dostępnymi od ręki, zwiększać lub zmniejszać poziom trudności gier.

Inspiracja do rozmów
„Karty retro zabaw” powstały w oparciu o zachowane materiały z epoki międzywojennej – książki, poradniki, czasopisma. Dzięki temu mogą stać się inspiracją do rozmów z dziećmi o tym jak rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie spędzali wolne chwile. Jest to niezwykła okazja do przyjrzenia się swoim korzeniom, tradycjom rodzinnym i lepszego poznania historii swoich bliskich. W kartach zachowano oryginalną pisownię – wyjaśnienia dotyczące kontekstu gry czy pojęć, które już wyszły z użycia umieszczono w przypisie. Zawsze wskazano także źródło historyczne, z którego pochodzi pomysł na zabawę, by zaciekawiony czytelnik mógł poszukać dalszych inspiracji.

Poznawanie polskiej historii
„Karty retro zabaw” dają wyjątkową szansę na wspólne zgłębianie historii dwudziestolecia międzywojennego w niestandardowy sposób. W tym szczególnym dla Polski czasie, prócz ważnych wydarzeń na arenie międzynarodowej, szybkiego rozwoju i pracy nad zmianami ustrojowymi, gospodarczymi oraz społecznymi, toczyło się normalne życie, dzieci miały i obowiązki domowe i wolny czas na zabawę. Na poszukiwaczy historycznych ciekawostek, w zakładce O Niepodległej czekają ciekawe artykuły o II Rzeczpospolitej.

Zestaw 1
Zabawa słowna „Mama i tata”;
Gra ruchowa „Szukanie naparstka”;
Prace manualne „Obrazki nakrapiane”;
Zabawa niespodzianka – eksperyment ze szklanką, wodą i kartką papieru.
Pobierz „KARTY RETRO ZABAW” – ZESTAW 1

Zestaw 2
Zabawa słowna „Abecadłówka”;
Gra ruchowa „Niema orkiestra”;
Prace manualne „Sakiewka”;
Zabawa niespodzianka – wzorki rysunkowe.
Pobierz „KARTY RETRO ZABAW” – ZESTAW 2

Zestaw 3
Zabawa słowna „Plotka”;
Gra ruchowa „Nos – podłoga – lampa”;
Prace manualne „Kapelusz admiralski i czółno”;
Zabawa niespodzianka – teatr cieni.
Pobierz „KARTY RETRO ZABAW” – ZESTAW 3

Zestawy 4 i 5
Premiery już 22 i 29 czerwca!

Źródło zdjęć: niepodlegla.gov.pl
źródło: lustrobiblioteki.pl

REdakcja Lustra Biblioteki