Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Urodzili się... 26 czerwca: Garou - Bibliotekarz Lubuski

Urodzili się... 26 czerwca: Garou

11111 4Uwodzi magnetycznym, lekko zachrypniętym głosem. Niesamowicie wrażliwy i uczuciowy. Pomimo przeciwności losu emocje wciąż zaklina w najpiękniejsze piosenki. Garou

Garou - naprawdę nazywa się Pierre Garand. Urodził się 26 czerwca 1972 r. we francuskojęzycznej części Kanady. Swój pierwszy instrument - gitarę dostał w wieku 3 lat. Uczęszczał do prywatnej szkoły katolickiej dla chłopców, gdzie założył swój pierwszy zespół Windows and Doors, w którym grał na gitarze i śpiewał covery Beatlesów.

Swoje pierwsze występy miał więc w szkolnej sali gimnastycznej, które mu się na tyle spodobały, że postanowił pokazać się szerszej publiczności i w wieku 13 lat uciekł ze swoja ukochaną gitarą z rodzinnego Sherbrooke, aby śpiewać na ulicach Montrealu. Szybko jednak musiał wrócić spowrotem do szkoły, jednak bakcyl muzyczny już zakiełkował w nim na dobre. Niepokorny w szkole, zgłosił się do wojska. W 1993 r. zaczął grywać w barach Montrealu, gdzie szybko zdobył swoją wierną publiczność, która zaczęła przyjeżdżać specjalnie na jego występy.

Dwa lata później miał już swój zespół The Untouchables, wykonujący muzykę rythm&blues. Przełom nastąpił w 1997 r. kiedy w "jego" barze pojawił się Luc Plamondon, "gwiazda" wśród tekściarzy, twórca m.in. libretta do "Starmanii", słynnej rock opery. Zaproponował Garou rolę w świeżo napisanym wraz w Richardem Cocciante musicalu Notre Dame de Paris. Piosenkarz miał tam zagrać rolę Quasimodo.

I to był początek wielkiej kariery Garou. Musical odniósł niebywały sukces, a nikomu nieznany we Francji wykonawca nagle stał się wielką gwiazdą. Po poznaniu Rene Angelilego - męża Celine Dion - który zajął się jego karierą, wydanie pierwszej płyty było już tylko kwestią czasu. "Seul" ujrzał światło dzienne w listopadzie 2000 r. Płyta odniosła oszałamiający sukces w Kanadzie i Europie, sam Garou był tym zadziwiony, nie mniej, jak swoją ogromną popularnością w Polsce. Do dnia dzisiejszego w prawie każdym wywiadzie wspomina Polskę bardzo ciepło. Następne płyty odnosiły nie mniejsze sukcesy niż pierwsza. Ostatnią wydał w czerwcu tego roku (2006) - zatytułował ją krótko "Garou".

Wraz z sukcesami muzycznymi posypały się także propozycje filmowe, jednak sam Garou bardzo ostrożnie podchodził do tych propozycji i - jak dotychczas - ostatecznie z żadnej nie skorzystał. Ze śmiechem twierdził, że na planie filmowym to mógłby najwyżej nosić kawę aktorom.
Jak na razie pozostaje więc jedynie podziwianie artysty na scenie muzycznej.

źródło: filmweb.pl

Dzieciństwo i młodość

Jest synem Carmen (gospodyni domowej) i Irénée (mechanika samochodowego) Garandów. Ma starszą o osiem lat siostrę Maryse, która jest agentką nieruchomości.

Jako trzylatek zaczął grać na gitarze, którą podarował mu ojciec, później ćwiczyć grę na organach i fortepianie. Ukończył katolicką szkołę dla chłopców w Sherbrooke, uczęszczając do klasy muzycznej, w której grał na trąbce. W czasach szkolnych był gitarzystą w zespole Windows & Doors, który grał przeboje formacji The Beatles.

W wieku 18 lat trafił do Kanadyjskiej Armii. W wieku 19 lat, dzięki swojej przyjaciółce, zaśpiewał w barze na scenie z lokalną gwiazdą (Louis Alary), wykonując na scenie utwór Erica Claptona „Layla” i cztery inne piosenki. Po tym występie otrzymał angaż jako piosenkarz, grał w coraz większej liczbie barów, w końcu trafił na imprezę Młodych Talentów w Liquore Store w Magog.

W 1995 założył zespół Untouchables, grający muzykę R&B.

Kariera

1998–2000: Notre-Dame de Paris

W lecie 1997 na jednym z występów zespołu Untouchables pojawił się Luc Plamondon. Szukał aktora, który zagrałby rolę Quasimodo w musicalu Notre-Dame de Paris. Ostatecznie złożył propozycję Garou, który przyjął ofertę. Po debiucie na deskach teatru występował przed publicznością miast, takich jak ParyżLondyn czy Montreal. Pochodząca z musicalu piosenka Belle została wybrana najpiękniejszą piosenką 50-lecia.

2000–2003: Seul

Paryżu Garou odkryli Céline Dion i René Angélil, którzy zaprosili go na obiad, po którym nawiązali współpracę. W Sylwestra 1999 Garou i Bryan Adams wystąpili na koncercie Céline Dion.

W 2000 roku zaczął powstawać debiutancki album artysty. Autorem siedmiu z czternastu piosenek był poeta Luc Plamondon. Na płycie gościnnie pojawiła się Céline Dion, która nagrała z Garou piosenkę Sous le vent. Jeden z utworów napisał też kanadyjski artysta Bryan Adams. Album, zatytułowany Seul, miał premierę w listopadzie 2000 roku. Album okazał się jednym z największych sukcesów przemysłu fonograficznego we Francji, zdobywając status diamentowej płyty. Artysta odbył pięć tras koncertowych. Single Seul i Sous le vent osiągnęły status multiplatynowych.

W 2001 roku na rynku ukazał się album live, zatytułowany Seul avec vous. W marcu 2002 Garou wystąpił w sali koncertowej Bercy, we Francji, gdzie nagrał DVD. Na scenie obok niego pojawili się Céline Dion, Gerald de Palmas, Patrick FioriDaniel Lavoie. W sierpniu DVD osiągnęło status diamentowej płyty.

W 2002 Garou wystąpił jako gość muzyczny na 39. Międzynarodowym „Sopot Festival”. W 2003 odebrał Wiktora za osobowość telewizyjną roku, Superjedynkę i platynową płytę za album Seul, który rozszedł się w Polsce w 100 tysiącach egzemplarzy.

2003–2004: Reviens

24 października w stacji RMF FM odbyła się premiera piosenki „Reviens”, zwiastującej drugi album Garou pod tym samym tytułem, który ukazał się 24 listopada. W Polsce w dniu premiery album uzyskał status złotej płyty. Nad albumem pracowali producenci, tacy jak m.in. Luc Plamondon, Musumarra, Benzi, Nova, Barbelivien, Gerald de Palmas i Jean-Jacques Goldman.

W 2004 roku Garou odbył trasę koncertową, która rozpoczęła się w kwietniu w Montrealu. Został też uhonorowany nagrodą dla najpotężniejszej postaci w przemyśle rozrywkowym Quebecu oraz pojawił się gościnnie na płycie jednego z francuskich piosenkarzy Michela Sardou, z którym zaśpiewał utwór La riviere de notre enfance. Singel przez kilka tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu listy bestsellerów we Francji. W 2005 roku ukazał się album koncertowy, zatytułowany Routes. Na płycie znalazł się koncert zarejestrowany w Brukseli jesienią 2004 roku i making of albumu.

W 2005 roku wspomógł wokalnie debiutującą piosenkarkę Marilou, która uczestniczyła w jego trasie koncertowej Reviens Tour, nagrywając z nią piosenkę Tu es comme ca. Latem wziął udział w festiwalu komików Just pour rire w Montrealu. Przyjął zaproszenie Francisa Cabrela i zaśpiewał na paryskim koncercie charytatywnym na rzecz ofiar huraganu Katrina.

2006–2007: Garou

12 czerwca 2006 roku wydał album studyjny, zatytułowany po prostu Garou. Na płycie znalazło się dwanaście utworów, wyselekcjonowanych spośród 150 nadesłanych mu propozycji. Album promowany był przez singiel L’injustice, który napisał i skomponował Pascal Obispo. We Francji album osiągnął szczyt na liście bestsellerów i uzyskał status platynowej płyty. Drugą połowę roku 2006 i początek 2007 Garou spędził w trasie koncertowej promującej płytę.

2008: Piece of My Soul

10 marca 2008 w RMF FM odbyła się premiera pierwszego singla Stand Up, zapowiadającego kolejny album Garou. Singel promujący wydawnictwo został stworzony przez Roba Thomasa, wokalistę grupy Matchbox i głównego wokalistę Carlosa Santany. 12 maja 2008 na rynku ukazała się anglojęzyczna płyta studyjna, zatytułowana Piece of My Soul. W ramach promocji albumu Garou pojawił się w Polsce, gdzie odebrał złotą płytę. W maju wyruszył w trasę koncertową Live en Bar. Od lipca do sierpnia francuska stacja telewizyjna TF1 emitowała film L’amour Aller Retour z jego udziałem. W sierpniu zadebiutował jako konferansjer i poprowadził wielki koncert z okazji 400-lecia Quebecu. Wystąpił także na dwóch koncertach w hołdzie wielkim artystom Luciano Pavarottiemu i Leonardowi Cohenowi.

2009–2010: Gentleman Cambrioleur

7 grudnia 2009 wydał nowy album studyjny, zatytułowany Gentleman Cambrioleur, na której znalazły się jego wersje piosenek innych wykonawców, takich jak m.in. MadonnaU2Rod StewartFrank Sinatra czy Simon & Garfunkel. 1 lutego 2010 na rynku ukazała się reedycja albumu. 12 lutego Garou była jednym z gości muzycznych ceremonii otwarcia XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Podczas gali otwarcia zaśpiewał piosenkę Un peu plus loin, napisaną przez Jeana-Pierre’a Ferlanda. Było to pierwsze wystąpienie Garou przed międzynarodową widownią. W maju pojawiła się linia perfum Come2Me, sygnowana przez Garou.

16 października wziął udział w Koncercie dla tolerancji, który odbył się w Agadirze w Maroku. 12 lat po premierze francuskiego musicalu Garou wraz z resztą oryginalnej obsady ponownie występował jako Quasimodo. Spektakle odbyły się w grudniu na Ukrainie, we Francji i Rosji.

2011: Version Integrale

W lutym 2011 ukazał się piąty studyjny album Garou, zatytułowany Version Integrale, zawierający premierowe utwory. Do współpracy zaprosił m.in. Pascala Obispo, Jacques’a Veneruso i Mika Ibrahima. Singlem promującym była piosenka „J’avais besoin d’etre la”. W połowie roku Garou wziął udział w spektaklu akrobatyczno-muzycznym Zarkana, zrealizowanym przez quebecki Cyrk Słońca. Zagrał głównego bohatera magika, Zarka. Premiera sztuki odbyła się 29 czerwca w Nowym Jorku. 10 grudnia był gościem programu The Voice of Poland.

2012: The Voice of France i Rhythm & Blues

W lutym 2012 roku został jednym z jurorów w programie The Voice of France. W tym czasie podpisał umowę z wytwórnią Universal Music, która 24 września wydała jego nowy album studyjny, zatytułowany Rhythm & Blues. Na albumie znalazły się jego wersje (covery) utworów takich wykonawców jak m.in. Alicia Keys czy Daniel Powter. Singlem promującym była piosenka Le jour se leve, którą wcześniej wykonywała Esther Galil.

Od 2013: Au milieu de ma vieIt’s Magic i kolejne projekty

W sierpniu, w trakcie trasy koncertowej Rhythm And Blues Tour, Garou zagrał charytatywnie dla Fundacji Fight AIDS, na zaproszenie księżniczki Monaco, Stéphanie. Koncert odbył się 6 sierpnia 2013 roku, w ramach Monte-Carlo Sporting Summer Festival, w Salle des Étoiles.

Został twarzą kampanii reklamowej marki Mauboussin.

18 listopada we Francji pojawił się ósmy studyjny album piosenkarza, zatytułowany Au milieu de ma vie. Polskie wydanie płyty wzbogacone zostało o piosenkę „Du vent, des mots (tyle słów na wiatr)”, którą nagrał z polską piosenkarką Paullą.

22 sierpnia 2014 wystąpił na Polsat Sopot Festival.

Był patronem Telethonu 2014, akcji charytatywnej we Francji, której finał odbył się 6 grudnia.

24 listopada 2015 roku ukazał się jego nowy album studyjny, zatytułowany It’s Magic, zawierający piętnaście świątecznych standardów, którym artysta nadał brzmienie rhythm’n’bluesowe.

W marcu 2015 dał koncerty w siedmiu miastach Polski; zagrał we WrocławiuPoznaniuSzczecinieGdyniKrakowieWarszawie i Bydgoszczy.

Życie prywatne

Był związany ze szwedzką modelką Ulrike, z którą ma córkę Emelie (ur. 7 lipca 2001). Od 2013 jego partnerką jest kanadyjska modelka Stephanie Fournier. 

 

CZEKANIE ME TO TY... https://youtu.be/31SiOE-YU_E

źródło: wikiwnd.pl
fot. radio.lublin.pl