Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Strefa Młodego Czytelnika w bibliotece w Bogdańcu - Bibliotekarz Lubuski

Strefa Młodego Czytelnika w bibliotece w Bogdańcu

Początek roku to czas, kiedy często podejmujemy noworoczne postanowienia i wyznaczamy sobie nowe cele do realizacji. Nie inaczej było w przypadku Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu, która wraz z nastaniem Nowego 2020 Roku postanowiła bardziej dostosować się do potrzeb swoich odbiorców. W tym celu postanowiono utworzyć Strefę Młodego Czytelnika, która ma zachęcać najmłodszych do spędzania czasu właśnie w bibliotece.

 

strefamlodegoczytelnikaZadanie zrealizowano poprzez wyznaczenie i wyposażenie dziecięcej przestrzeni wbibliotece. Odświeżono kolor ściany, zamontowano półeczki ścienne, wyposażono strefę wdywan, skrzynię i kosz na zabawki, kufer na gry planszowe i regał na podręczne książeczki. Całość utrzymana jest w przyjaznej stylistyce, nawiązującej do symboliki nieba (pojawiają się elementy chmurek, gwiazdek czy tęczy). Znalazło się także miejsce na wypoczynek, które wyznacza delikatna podsufitowa moskitiera wraz z miękką matą i poduszkami. Co ważne, doposażono także toaletę biblioteczną w przewijak oraz podest dziecięcy. Uzupełnieniem Strefy jest Kącik dla Dorosłych, gdzie znalazło się miejsce nie tylko dla rodziców najmłodszych pociech na czas dziecięcej zabawy, ale też komfortowa przestrzeń dla każdego czytelnika, który miałby ochotę na oddanie się lekturze przy filiżance aromatycznej kawy. Aranżowaniu Strefy Młodego Czytelnika przyświecała idea organizacji cyklicznych spotkań dedykowanych dzieciom. W tym celu zakupiono drewnianą skrzynkę butai oraz trzy bajki wydawnictwa Kreatibaj. Zakup ten pozwolił na zorganizowanie aż dziewięciu spotkań z Teatrzykiem Kamishibai wciągu zaledwie jednego miesiąca. Inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy, którzy licznie uczestniczyli wwydarzeniach organizowanych zarówno dla odbiorcy indywidualnego (w ramach ferii pt. „Zimowy pojedynek z nudą”), jak i grupowego (Gminne Przedszkole Publiczne w Bogdańcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzyszczynce). Pomysłodawczynią Strefy Młodego Czytelnika była dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej wBogdańcu Katarzyna Chorążyczewska.

Katarzyna Chorążyczewska