Co ma książka do sztalugi? Komiksowo zakręcone warsztaty z rysowania w Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży - Bibliotekarz Lubuski

Warsztaty „Z książki na sztalugę” zrodziły się z pomysłu na zajęcia inspirowane książką, adresowane do młodzieży, która lubi rysować, kształci się w tym kierunku i chce nabyć nowe umiejętności związane z rysunkiem.

comaksiazkadosztalugiProwadząca warsztaty nie chciała, aby miały one charakter czysto szkoleniowy – tym bardziej że sama rysuje i maluje amatorsko i nie poczuwa się do szkolenia kogokolwiek w tej dziedzinie. Celem nadrzędnym było stworzenie popołudniowej przestrzeni dla młodzieży szkolnej na swobodne szlifowanie umiejętności plastycznych, połączonych z poznawaniem innych osób o podobnych zainteresowaniach. Książka, a w szczególności różne tytuły z dziedziny komiksu są punktem wyjścia. Stąd formuła zajęć. W części pierwszej grupa wraz z prowadzącą przegląda tytuły z księgozbioru Centrum Bibliotecznego dla Dzieci i Młodzieży. Podczas pierwszego spotkania były to książki fabularyzowane. Fragmenty stanowiły inspirację do tworzenia szkiców i rysunków. Wywołały również dyskusję o ulubionych tytułach, bohaterach książkowych, stylach rysowania. Do kolejnych spotkań jako inspirację wykorzystano przede wszystkim komiksy. W drugiej części warsztatów uczestnicy pracowali przy sztalugach, wykonując różne kreatywne ćwiczenia i zadania, które raz były indywidualne, a innym razem wymagały pracy w parach. Ideą ćwiczeń było wytężenie wyobraźni w działaniach w czasie rzeczywistym – „tu i teraz”, bez wcześniejszych przygotowań. Dzięki spokojnej atmosferze, jaką zapewnia osobna sala, oraz ustawieniu sztalug w taki sposób, aby każdy uczestnik miał własną przestrzeń, pozwalającą na skupienie, praca indywidualna zawsze comaksiazkadosztalugi2dawała efekty ukazujące osobowość istyl rysowania danego uczestnika. Momenty na obejrzenie prac oraz ćwiczenia wparach, wymagające współpracy, pomagały natomiast w spojrzeniu na twórczość również jako na zabawę. Miały uwrażliwić uczestników na odmienność rówieśników, którą nie zawsze jest łatwo zaakceptować. Rysowanie z pamięci nie jest łatwe, nawet gdy ktoś ma odpowiednie umiejętności. Rysowanie z pamięci wymagające zaplanowania, „zaprojektowania” w wyobraźni nowego bohatera komiksowego, jego ubioru, atrybutów, krótkiej scenki z jego udziałem jest jeszcze trudniejsze. Wymaga bardzo dużego skupienia i wytężonej pracy umysłowej. Rysowanie generalnie nie kojarzy się z improwizacją, jednak w tym przypadku może ćwiczyć umiejętności szybkiej, ale jednak poprzedzonej refleksją, reakcji na różne wydarzenia isytuacje społeczne. Podobnie – działanie na jednym arkuszu, który nagle trzeba podzielić z inną osobą, z jej odmiennym stylem rysowania, z odmiennym charakterem i podejściem do tematu, jest niezłą wprawką do przesuwania granic swojej strefy komfortu. Przykładowymi zadaniami podczas warsztatów były: narysowanie wybranej postaci z książki, którą uczestnik wcześniej sam wybierał; narysowanie scenki lub sytuacji z 10. strony książki, którą wcześniej się wybrało (dla każdego był to inny tytuł); rysowanie „niesamowitych zwierząt”, czyli fantastycznych hybryd zwierzęcych; szkicowanie sylwetek zwierząt za comaksiazkadosztalugi3pomocą figur geometrycznych; rysowanie w parach potrawy wylosowanej z książki kucharskiej przez prowadzącą; uzupełnianie i rozrysowywanie twarzy ludzkich, nadając im emocje icechy szczególne; rysowanie krótkiego komiksu w parach, z bohaterami z przeczytanych ostatnio książek (lub książki ze zbiorów biblioteki, która akurat przykuła uwagę); rysowanie komiksowych bohaterów w oparciu jedynie o część dialogu wymyślonego przez prowadzącą oraz własną wyobraźnię; rysowanie postaci w różnych stylach komiksowych na podstawie charakterystyki podanej przez prowadzącą – stworzenie i narysowanie subiektywnej wersji nietypowego superbohatera. Zajęcia prowadzone są raz w miesiącu. Od października 2019 do stycznia 2020 roku warsztaty miały charakter pracy przy sztalugach, natomiast w lutym odbyło się pierwsze spotkanie, w trakcie którego zainaugurowano pracę na tabletach graficznych Wacom. Tworzenie rysunków i grafik za pomocą piórka, którym rysuje się niczym długopisem po tablecie, podczas gdy obraz – efekt ruchów dłoni widoczny jest na ekranie laptopa, wymaga „przestawienia się”, bo panowanie nad ruchami jest dość trudne. Wyzwaniem jest także program do grafiki komputerowej Krita. Jest to program ogólnie dostępny, w wielu wersjach językowych, darmowy, a przy tym dość popularny zarówno wśród początkujących twórców grafik komputerowych, jak i wśród wybitnych artystów. Dostępność nowoczesnego sprzętu w bibliotece sprawia, że młodzi, uzdolnieni plastycznie ludzie mogą bez przeszkód kształcić i rozwijać swoje umiejętności. Dwie z osób uczestniczących wwarsztatach planują wprzyszłości zakupić własny tablet graficzny. W Centrum Bibliotecznym zainteresowani mogli sprawdzić, jak wygląda taki sprzęt i na ile jest on dla nich przystępny. Książki, z których korzystano wramach warsztatów: Sztuka rysowania komiksów Bena Caldwella, Rysuję krok po kroku dinozaury Candice Wahtmore, Manga: Sztuka rysowania Bena Krefty, Jak rysować i malować ludzi. Praktyczne rady dla wszystkich młodych malarzy Angeli Gair, Pamiętnik Kociłapki Nobara Nonaka, Disney Komiks: Kubuś Puchatek pod redakcją Moniki Baran-Finotello, Dziennik cwaniaczka Jeffa Kinneya, Dziwne zwierzęta Lotty Olsson i Marii Nilsson Thore, Przygody Tintina. Krab o Złotych szczypcach (oraz inne zeszyty serii) Hergego, Koszmarny Karolek Francesci Simon, zeszyty z serii Scooby-Doo Superkomiks Johna Rozuma i Robbie Busch oraz wiele innych, w tym różne tytuły komiksowe.

Anna Witkowska