Dziesięć lat minęło… - Bibliotekarz Lubuski

Dziesięć lat minęło…

W ostatnim czasie Mediateka – Biblioteka Publiczna w Krośnie Odrzańskim świętuje okrągłe jubileusze. W 2018 roku obchodziliśmy 70-lecie krośnieńskiej książnicy, w 2019 roku 65-lecie funkcjonowania Filii w Osiecznicy, natomiast w styczniu 2020 roku świętowaliśmy 10-lecie Dyskusyjnego Klubu Książki w Osiecznicy.

10latWydaje się, że w dobie, kiedy jesteśmy świadkami spadku czytelnictwa wnaszym kraju, sama myśl o tym, że są ludzie nie tylko lubiący czytać, ale i uzależnieni od czytania, jest pokrzepiająca – zwłaszcza dla nas, bibliotekarzy. Filię biblioteczną w Osiecznicy od wielu lat prowadzi Barbara Przeździęk – bibliotekarka z krwi i kości, która, choć nie jest mieszkanką Osiecznicy, angażuje się w życie kulturalne miejscowości i oddaje całe serce swojej pracy. W powiecie krośnieńskim są trzy filie biblioteczne, jednak tylko w Osiecznicy funkcjonują Dyskusyjne Kluby Książki – i to aż dwa! Jest to niebywały sukces niewielkiej placówki i wyzwanie dla bibliotekarza prowadzącego. Dyskusyjne Kluby Książki stanowią kolejny dowód na to, że pani Basia potrafi przyciągnąć do swojej biblioteki czytelników w każdym wieku: od najmłodszych do najstarszych. Uczestnikami DKK dla młodzieży są uczniowie szkoły podstawowej sąsiadującej z biblioteką. Regularne spotkania to nie tylko spełnienie miłości do słowa pisanego, ale i okazja do spędzenia czasu w miłym towarzystwie, kiedy można wymienić się poglądami i opiniami na temat lektury. Warto zaznaczyć, że dyskusje są pełne emocji już na etapie wyboru książki do czytania i omawiania. Oczywiście w pozytywnym 10lat210lat3tego słowa znaczeniu, bo każdy członek lub członkini Dyskusyjnego Klubu Książki preferuje określony gatunek literacki, ma ulubionego pisarza… Jednym słowem: użytkownicy Filii wOsiecznicy mają wyrobione gusta czytelnicze. Atmosfera podczas spotkań jest bardzo przyjazna i zachęcająca do dołączenia do klubu. Jak deklarują stałe uczestniczki, drzwi są otwarte dla każdego chętnego czytelnika. 22 stycznia 2020 roku w krośnieńskiej Mediatece, podczas obchodów 10-lecia klubu, stawiły się wszystkie uczestniczki, wszystkie z długim jubileuszowym stażem w DKK: Alicja, Danuta, Brygida, Grażyna, Maria i Barbara. W ostatnim czasie 10lat4sześć wspaniałych kobiet spotyka się regularnie i wymienia wrażeniami dotyczącymi przeczytanych książek pod czujnym okiem koordynatora – pani Basi. Nie możemy zapomnieć o miłej niespodziance, którą przygotowały dziewczyny z DKK dla młodzieży. Przyjechały do Mediateki i odczytały wiersze na temat uczestniczek z DKK dla dorosłych. Młode klubowiczki były autorkami wszystkich prezentowanych tekstów. Brawo! Czas radości i dumy z sukcesu świętowaliśmy przy udziale wspaniałych gości z WiMBP w Zielonej Górze: dyrektora dra Andrzeja Bucka, kierownik Działu Badań Analiz i Metodyki Moniki Simonjetz oraz wojewódzkiego koordynatora DKK Justyny Hak. Urodzinowe spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci. Jest i będzie motywacją do jeszcze intensywniejszego działania. Podsumowując 10 lat... Statystyki są takie: jedna biblioteka, jedna bibliotekarka, dwa kluby, 10 lat krzewienia czytelnictwa, 100 spotkań, 102 omówione tytuły, niekończące się chęci na czytania książek i plany na nowe lektury. Wydaje się, że wszystkim klubowiczom dolega czytelniczy niedosyt, czym chcemy zarażać innych.

Agnieszka Langner-Kosmaty